Předběžné opatření

 

- Jeho prostřednictvím lze uložit povinnost něco vykonat, něčeho se zdržet či něco strpět.
- Návrh jeho vydání pošlete soudu.
- Podání návrhu stojí pět set korun.
- Navíc musíte složit jistotu 50 tisíc korun.
- Když soud vašemu návrhu vyhoví, doručí předběžné opatření osobě, vůči níž směřuje.
- Tato osoba může podat ve lhůtě patnácti dnů odvolání.
- Vykonatelnost nařízeného předběžného opatření však musí respektovat.

 

Tipsport, Samsung a stávka

 

- V červnu posunulo vydání předběžného opatření termín konání stávky v dopravě o tři dny. Praha se proto mohla připravit na celodenní zastavení provozu hromadné městské dopravy a metra.
- V červenci zakázal Městský soud v Praze předběžným opatřením společnosti Tipsport používat pro svoji loterii název Tipsportca. Musela ji přejmenovat na Tipšestka.
- Nizozemský soud v Haagu vydal před několika dny předběžné opatření, kterým zakazuje Samsungu prodávat v EU telefony s operačním systémem Android. Důvodem je propadnutí registrace patentu. Raduje se konkurent Apple.

Předběžné opatření občas bývá zneužíváno jako nástroj pro dosažení mimosoudní dohody.

 

Klatovský okresní soud před měsícem zakázal ekologickým aktivistům, aby blokovali kácení stromů v šumavském národním parku. Soud vyhověl návrhu, který podalo vedení Šumavského národního parku, a během několika dnů vydal předběžné opatření.

Zákon totiž soudu ukládá, aby v rámci předběžného opatření rozhodl na české poměry, kdy se spory táhnou roky, nebývale rychle - do sedmi dnů.

Hojně je využíváno v rámci rodinného práva, a to zejména v kauzách řešících osud nezletilých dětí či v rámci boje proti domácímu násilí.

Předběžná opatření lze efektivně využít i v rámci obchodních sporů. Byť zatím soudy návrhům na jeho vydání vyhoví jen sporadicky.

Zakažte nežádoucí manipulaci

Návrhem na nařízení předběžného opatření se můžete domáhat především toho, aby byla vašemu obchodnímu partnerovi uložena povinnost něco vykonat, něčeho se zdržet či něco strpět.

Například se musí zdržet zamýšlené stavby budovy, a to až do doby pravomocného rozhodnutí soudního sporu.

Prostřednictvím předběžného opatření můžete také zamezit nakládání s určitými věcmi nebo právy, třeba ve formě zamezení nakládání s bankovním účtem.

S jeho pomocí také přimějete svého dodavatele, aby například složil peněžitou částku do soudní úschovy.

Vedete-li soudní spor o určení vlastnictví ke sbírce obrazů, mohou i tyto obrazy být do doby pravomocného skončení soudního sporu uloženy do soudní úschovy. Předběžné opatření tak zabrání nežádoucím manipulacím s těmito předměty.

Nejčastěji se předběžné opatření využívá k omezení dispozice s nemovitostmi, má podobu zákazu prodat, darovat či zatížit dům zástavním právem či věcným břemenem. Stejně tak přimějete jeho prostřednictvím obchodního partnera třeba k zákazu prodeje akcií.

Můžete s jeho pomocí i zablokovat bankovní účet.

Sepište podrobný návrh

Jak musí vypadat váš návrh na nařízení předběžného opatření, abyste u soudu uspěli?

»Především buďte maximálně konkrétní, když budete specifikovat věci, jejichž dispozice mají být omezeny,« doporučuje advokát Jaroslav Ortman. Nemovitost musí být popsána nejen číslem popisným či parcelním číslem, ale rovněž katastrálním územím a dalšími údaji.

Bankovní účet vymezte nejen jeho číslem, ale nejméně i označením banky, která ho vede.

Rozhodující skutečnosti doložte listinami. O návrhu je rozhodováno bez slyšení stran, tedy jenom na základě předložených listin.

Správnosti a úplnosti návrhu věnujte patřičnou pozornost. »Objeví-li soud nějaké vady, nevyzve vás k jejich odstranění, návrh prostě odmítne,« připomíná Petr Mikeš z advokátní kanceláře PPS.

Za podání návrhu zatím vydáte 500 korun. Už od září, kdy vstoupí v účinnost novela zákona o soudních poplatcích, zaplatíte dvojnásobek.

Kromě soudního poplatku je třeba složit soudu jistotu pro případ eventuální škody, která v obchodních věcech činí 50 tisíc korun.

Návrh na nařízení předběžného opatření podejte k příslušnému okresnímu, nebo krajskému soudu.

Soud je povinen rozhodnout bezodkladně, nejpozději však ve lhůtě sedmi dnů od jeho podání.

U každého soudu je vždy, včetně dnů pracovního klidu, k dispozici soudce způsobilý vydat řádně a včas rozhodnutí o předběžném opatření. V rámci obchodních sporů však soudy zpravidla využijí celou sedmidenní lhůtu. Případy, kdy by soud o návrhu rozhodl »ze dne na den«, jsou spíše výjimečné. »Záleží na povaze věci a případné újmě, která hrozí, kdyby soud čekal s rozhodnutím sedm dní, « konstatuje Petr Mikeš.

Když soud vašemu návrhu vyhoví, doručí předběžné opatření osobě, vůči níž směřuje. Tato osoba může podat ve lhůtě patnácti dnů odvolání. Vykonatelnost nařízeného předběžného opatření však musí v každém případě respektovat.

Zabraňte převodu akcií

V jakých konkrétních oblastech byznysu je institut předběžného opatření využíván nejčastěji?

Podle zkušeností Petra Mikeše jde především o spory související s nekalou soutěží, s průmyslovými právy či duševním vlastnictvím. Například výrobce speciálního druhu sýra zakáže svému konkurentovi, aby výrobek označoval stejným názvem, uvedl ho na trh či do distribuce.

Uplatňuje se i ve sporech, jejichž předmětem je určení neplatnosti převodů akcií či obchodních podílů, ale i v klasických přích o peněžitá plnění.

»Při podezření na legálnost převodu akcií lze kupříkladu předběžným opatřením zakázat dispozici s konkrétními akciemi či obchodními podíly, včetně uplatňování práv na výplatu dividend,« podotýká Petr Mikeš.

Často také slouží jako »první pomoc« v situaci, kdy je zpochybněno usnesení valné hromady nebo vlastnictví podniku či jeho části.

Schválila-li například valná hromada společnosti koupi určitého majetku a platnost tohoto usnesení je podle vás sporná, domáhejte se předběžného opatření. Společnost bude muset zmrazit transakci, a to až do doby pravomocného rozhodnutí sporu.

Jak už bývá v nás pravidlem, i předběžné opatření bývá občas používáno a někdy bohužel i zneužíváno jako nástroj pro dosažení mimosoudní dohody.

Firma, která je jeho prostřednictvím omezena v podnikatelských aktivitách, například ve formě blokace firemního účtu, je mnohdy ochotna přistoupit k podstatným ústupkům a kompromisům. Jsou pro ni stále přijatelnější než zdlouhavý - mnohdy několikaletý - soudní spor s nejistým výsledkem.

Nevyužívejte nátlak

Nezapomeňte ale, že každý, kdo se domáhá nařízení předběžného opatření, zároveň odpovídá za škodu, která jeho uvalením hrozí.

Mnozí navrhovatelé nejen z řad podnikatelů se totiž domnívají, že složená jistota, která v obchodních sporech činí už zmíněných 50 tisíc korun, představuje jakýsi strop.

Jde však o velký omyl. Osoby poškozené vydaným předběžným opatřením, které bylo následně zrušeno, mohou po vás chtít úhradu veškeré škody vzniklé v jeho důsledku, včetně ušlého zisku.

Vezmete-li ale v potaz výši škod hrozících v důsledku nařízených předběžných opatření, je podle mnoha advokátů stávající výše jistoty, která má případnou náhradu alespoň zčásti zajišťovat, zcela nepřiměřená.

Z tohoto důvodu by měli zákonodárci zvážit, zdali by pevně stanovenou částku jistoty nemělo v budoucnu nahradit rozmezím. Přesnou částku by pak určil až soud.

Navzdory uvedeným námitkám má institut předběžného opatření v českém právním řádu své důležité místo. Jeho použití v konkrétním případě ale vždycky pečlivě promyslete a zvažte. Soudy bohužel návrhům vyhoví zřídka, ačkoli mnohdy je nárok ze strany navrhovatele dobře osvědčen.

Marie Lucová

Související