Ještě loni za kokain platil padesát tisíc korun měsíčně. A tato »investice« se mu bohatě vracela. »Ze začátku se mi to zdálo super, furt jsem na tom makal. Můj byznys je o tom, že čím víc tomu dávám, tím víc vydělávám. A já byl schopen 16 až 18 hodin denně sedět u počítače,« vzpomíná Zdeněk Kubík, obchodník s internetovými doménami, který ročně vydělává kolem 70 milionů korun.

Jeho obchody se zasekly poté, co zjistil že vysoké dávky bílého prášku u něho vedou i k velkých chybám a k depresi. Muž, jehož životní příběh byl námětem hraného filmu Czech Made Man, je produktem moderní doby, která je postavena na vysokém výkonu.

A extrémní výkony chtějí investoři po brokerech a bankéřích především v době, kdy se začínají trhy otřásat. Nynější propady na burzách tak nahrávají tomu, že spotřeba kokainu roste.

»Ten tlak je ohromný. Každý to tam bral. Dokonce jste mohli slyšet neustálé šňupání na toaletách,« svěřoval se se svou drogovou kariérou bývalý broker z londýnské City Stephen Crump deníku London Evening Standardu před třemi lety – tedy v čase počínající ekonomické recese.

»Přesná čísla z poslední doby nemáme, ale je faktem, že finančníci stimulanty – například amfetaminy či kokain – užívají,« potvrzuje pro Ekonom John Mallios ze společnosti Sterling Infosystems. Ta provádí testy na drogy u zaměstnanců ve finančním »srdci světa«, na newyorské Wall Street.

Detox a znovu do práce

Když už firma závislého makléře či brokera odhalí, nemusí to pro něho znamenat konec kariéry. Zejména je-li pro společnost klíčový. »Stává se, že firma dovolí jít zaměstnanci na léčbu a pak, když projde očišťovací kůrou, ho přijme zpět,« říká Mallios.

Ačkoli Česká republika ve spotřebě kokainu za »vyspělými« státy zaostává, náskok dohání svižným tempem. Podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost u nás šňupání kokainu vyzkoušelo 1,5 procenta dospělé populace. Průměr Evropské unie přitom činí 1,7 procenta.

Podíl českých kokainistů není malý, uvážíme-li, že jde o psychotropní látku stále cenově dostupnou spíše pro vyšší vrstvy. Že Češi v tomto směru nezaostávají, dosvědčuje, že jsou z hlediska EU vysoce nadprůměrní v užívání jiných stimulačních drog, extáze a pervitinu.


V novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 25. srpna, mimo jiné najdete zpovědi čtyř českých byznysmenů, kteří k práci »potřebovali« drogy. Přinášíme také rozhovor o tom, co teď »frčí« na Wall Street.

Související