Přestože Petra Kvitová nepodepsala po wimbledonském úspěchu smlouvu se Škodou Auto, nebojí se její manažer Miroslav Černošek, že by svoji svěřenkyni nedokázal dobře »prodat« jinde.
Podle něj má na to, aby ročně reklamou vydělala až 30 milionů korun.

»A myslím si, že tento potenciál bude brzy naplněn,« věří Černošek. Pokud na tuto sumu dosáhne, z hlediska příjmů z reklamních a marketingových aktivit se česká tenistka dostane mezi domácími sportovci na pozici dvojky. Za fotbalového brankáře Petra Čecha, který je jasnou jedničkou. Jeho roční příjmy z této oblasti nedávno Hospodářské noviny odhadly na 150 milionů korun.

Nechá ale za sebou rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, jež v reklamě dle odhadů může vydělávat až 20 milionů korun.

Kvitová má podle Černoška momentálně na reklamním trhu větší hodnotu než další jeho tenisový svěřenec Tomáš Berdych, byť se prý k Petře, vzhledem k větší síle mužského tenisu, velmi blíží.

Firmy sázejí na kvalitu

Přestože i na smlouvy se sportovci dolehla krize, u těch špičkových to neplatí. Potvrzuje to Libor Varhaník, manažer úspěšné oštěpařky Barbory Špotákové a dalších českých sportovců. »Firmy zužují spolupráci co do kvantity, ale sázejí na kvalitu,« říká. To by prý pro nové hvězdy, jako je Petra Kvitová, mělo být výhodné.

I kdyby se však Petra se svojí agenturou dostala na zmíněných 30 milionů, zůstane ve svých reklamních příjmech výrazně za nejbohatšími současnými sportovkyněmi světa v čele s ruskou tenistkou Mariou Šarapovovou, kterou ve Wimbledonu porazila.

Ruská kráska dle časopisu Forbes vydělala za poslední rok 25 milionů dolarů, téměř půl miliardy korun. Přitom od roku 2008 nevyhrála jediný grandslamový turnaj. Většina jejích příjmů pochází právě z reklamy, nikoli z kurtů (u Kvitové je to zatím obráceně, na kurtech si zatím letos vydělala 3,1 milionu dolarů, tedy přes 50 milionů korun).


Proč jezdí Kvitová v BWM a nikoli ve škodovce? Více se o tématu sportovního marketingu, včetně rozhovoru s Miroslavem Černoškem, dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek 18. srpna.

Související