Pomalu končí září a s ním i sezona letních dovolených. Zasloužený odpočinek si však řada lidí dokáže ještě před návratem do práce pořádně znepříjemnit.
Dopředu začnou myslet na práci a na to, co je v zaměstnání po návratu čeká, čímž se zbytečně stresují. Návrat do zaměstnání pak může být v prvních dnech velmi nepříjemný. Dokonce platí přímá úměra: čím je dovolená delší, tím je návrat do práce horší.
V první řadě je třeba pochopit, že podovolenková deprese není pouze naším problémem a je celkem pochopitelná. Existují různé způsoby, jak se s ní alespoň částečně vyrovnat.

Stresuje se každý druhý
Španělská pobočka personální agentury Randstat zveřejnila koncem srpna výsledky svého výzkumu. Vyplynulo z něj, že stresem návratu z dovolené, jak se také jinak podovolenková deprese nazývá, trpí až 57 procent pracujících.
"Nejčastěji se podovolenková deprese projevuje jako nervozita, neschopnost delší dobu se soustředit, snížený pocit radosti z práce a celková únava. To vše se samozřejmě může snadno negativně odrazit i v jednání se spolupracovníky či zákazníky," tvrdí psycholog Tomáš Rodný ze společnosti Assessment Systems.
Stres návratu z dovolené postihuje podle výzkumu Randstatu zvláště vysokoškolsky vzdělané ženy mezi 25 a 29 rokem. Z celkového počtu jím trpí asi 63 procent žen a 51 procent mužů. S návratem do práce naopak nemají větší problémy lidé s nižším vzděláním nad 45 let.
Přibližně u padesáti procent lidí tento stres vymizí do tří dnů od návratu do zaměstnání, zbytek se s ním srovnává dokonce týden až dva.

E-maily stačí
Psycholog Michal Walter z Řízení letového provozu České republiky zdůrazňuje, že k větším problémům může dojít, pokud se člověk během dovolené pohyboval na nějakém odlehlém, méně lidnatém místě.
"Pro většinu lidí je na návratu z prázdnin nejhorší ta změna. Velkou změnu vnímají vždy špatně. Zvláště pokud se lidem dovolená vydařila, pociťují návrat do práce jako změnu k horšímu," vysvětluje.
Na psychiku člověka velkou měrou působí i to, do jakého pracovního prostředí se vrací. Pokud jsou na něho v zaměstnání kladeny vysoké pracovní nároky, čeká na něho kolektiv, ve kterém se necítí dobře, nebo dokonce svou práci nemá rád, návrat je o to horší.
Část lidí, zvláště perfekcionisté či workoholici, má navíc špatný pocit z toho, že hned nepracuje na plný výkon, a to je ještě více stresuje.
"Z velké části záleží na tom, do jaké míry jsou lidé schopni korigovat své pracovní úkoly. Pokud člověk musí hned po návratu udělat řadu neodkladných úkolů, které se nastřádaly během jeho nepřítomnosti, není to pro jeho psychiku nejlepší," říká Michal Walter.
To potvrzuje i Tomáš Rodný: "Je dobré mít dostatek času a klidu na to, aby se člověk zorientoval v tom, co je nového, přečetl si došlou poštou a podobně," konstatuje.
Pokud je to tedy ve vašich silách, hned na první den po návratu do práce byste si neměli plánovat důležité schůzky, porady či složité pracovní úkoly.
Pro psychiku i organismus by to mohl být nepříjemný šok, kromě toho byste se mohli dopustit zbytečných chyb. Adaptace musí být pomalá a postupná.
"Zvláště manažeři by měli během prvních dnů odložit důležitá rozhodnutí, nejdříve se pořádně informovat, co se za dobu jejich nepřítomnosti na pracovišti stalo, a konzultovat své kroky s ostatními," doporučuje Michal Walter.

Odpočinek je důležitý
Jak tvrdí psychologové, další velkou chybou pracujících je, že se hned druhý den po návratu z dovolené "hrnou" do práce.
"Důležité je naplánovat si návrat z dovolené tak, abychom před prvním pracovním dnem strávili určitý čas doma. To je vhodné, zejména když cestujeme ze vzdálenějších časových pásem a naše biorytmy se musejí náhlé změně přizpůsobit," vysvětluje Tomáš Rodný. Doporučuje nechat si alespoň dva dny volna na aklimatizaci.
Tento čas byste však rozhodně neměli věnovat další práci, jako je třeba zbrklý úklid nebo úprava bytu. Prodleva mezi dovolenou a návratem do práce by měla být věnována skutečnému odpočinku.
A když už do práce nastoupíte, je dobré udržovat si v paměti hezké vzpomínky na právě ukončené volno. Velmi také pomáhá, pokud budete v prvních dnech po návratu přemýšlet o další dovolené.
Řada lidí chybuje, když v práci opomíjí odpočinek a relaxaci. Určitou dobu je třeba dělat si během pracovní doby pravidelné přestávky a zbytečně si nezkracovat pauzu na oběd. Podle odborníků je také nerozumné hned v prvních dnech zůstávat v práci přesčas.
Pro někoho mohou být důležité i tak banální věci, jako je dodržování správné životosprávy. Měli byste proto věnovat dostatečnou pozornost zdravému jídlu a chodit včas spát.

Odborná pomoc
Většina lidí se na změnu adaptuje nejpozději do dvou týdnů, většinou ale mnohem dříve, během prvních pár dnů po návratu z dovolené.
Nelze ale vyloučit ani to, že stres návratu z dovolené vyústí ve vážnější problémy.
"Nikdy nejde o příčinu jedinou či hlavní. Pokud se však spojí více nepříznivých okolností a zátěžových vlivů, může být návrat z dovolené jakousi poslední kapkou, která vyvolá třeba určitý typ somatických obtíží, jimiž naše tělo reaguje na dlouhodobou psychickou zátěž," říká psycholog Rodný.
Pokud nejsme ani po delší době schopni znovu se zadaptovat na pracovní proces a stres přetrvává, doporučuje Rodný pokusit se dobrat zdroje stresu. "Teprve poté je často možné udělat něco pro to, abychom stres snížili. Třeba si svou práci jinak zorganizujeme," říká. Častým zdrojem přetrvávajícího stresu může být i skloubení pracovního a rodinného života. "Někdy může i drobná změna ve fungování rodiny přinést velkou úlevu," doplňuje psycholog.

Zuzana Panczaková

Stres návratu z dovolené
- Jinak též podovolenková deprese. V angličtině post-holiday, post-travelling či back-to-work blues.
- Projevuje se úzkostí, poruchami spánku, dlouhotrvající špatnou náladou, neschopností soustředit se, nervozitou, podrážděností, únavou, bolestmi hlavy, někdy dokonce i končetin, nebo zácpou či bolestí břicha.
- Většinou vymizí do dvou týdnů.

Vyhněte se podovolenkové depresi
- Do práce nespěchejte, nechte si po dovolené ještě den dva na adaptaci.
- Nestresujte se, že hned nepodáváte nejlepší pracovní výkon.
- Pokud možno, na první dny si neplánujte důležité porady či rozhodnutí.
- Během pracovní doby si dělejte pravidelné přestávky.
- Nezkracujte si pauzu na oběd.
- Nezůstávejte v práci přesčas.
- Dodržujte správnou životosprávu. Jezte zdravě a choďte včas spát.
- Nezatěžujte se dalšími problémy.
- Zkuste si udržet dovolenkovou náladu a přemýšlet i nad další dovolenou.

57 procent
pracujících trpí stresem návratu z dovolené.

Část lidí, zvláště perfekcionisté, má špatný pocit z toho, že hned nepracují na plný výkon.

Související