Zájem o studium MBA programů v posledních pěti letec celosvětově vytrvale roste. V době stability lákal manažery postup v kariéře a zvýšení platu. V případě nejlepších studentů mohlo jít až o trojnásobné nárůsty mezd.
Krize ale mění poměry, a tak se v současné době k finančnímu motivu přidávají i další. Absolvování kurzů Master of Business Administration (MBA) dodává manažerům pocit jistoty a zároveň jim - pokud už o práci přijdou - usnadňuje hledání nového místa.
Mění se proto i samotná náplň kurzů.
"Diskuse v rámci MBA programů se nově zaměřuje na neúspěšné případy, jako je krach Enronu," popisuje šéf mezinárodního serveru se zaměřením na kariéru TopMBA Ross Geraghty jeden ze způsobů, jímž lektoři připravují své žáky na krizi.

Pro zdravotníky i hoteliéry
A změny se dějí i v programech, které mohou studovat zájemci v Česku. U tuzemských MBA kurzů dosud převažovalo spíše všeobecné zaměření. To slibuje zlepšení řídicích schopností zejména pro absolventy ekonomického směru.
V poslední době přibývají i specializované kurzy pro "neekonomy".
Zájemci v Česku mohou studovat třeba zdravotnické MBA.
Specifické zaměření nabízejí již několik let i programy orientované na experty z oblasti hotelnictví a cestovního ruchu. "Někteří ze současných studentů jsou již ve vrcholných manažerských pozicích špičkových hotelů, další se zabývají například vydavatelskou činností nejen z oboru cestovního ruchu," vysvětluje Hana Černovská z Vysoké školy hotelové v Praze.

Studium zaměřené na praxi
Klienty programu MBA bývají zpravidla pracující absolventi některé z vysokých škol, kteří si chtějí zvýšit kvalifikaci. Očekává se od nich proto zájem a zodpovědný přístup.
Nově nabyté znalosti totiž nestačí jen pasivně přijímat, je nutné je rovněž aplikovat do praxe. Právě zaměření "do života" je nejdůležitějším výstupem programu MBA.
Klára Bumbálková, manažerka marketingu v právnické firmě Glatzová & Co. a studentka MBA programu Senior Executive na Brno Business International School, nejvíce oceňuje právě sepjetí kurzů s reálným prostředím.
"Studium je zaměřeno na řešení konkrétních problémů. Studenti nechodí na zkoušky, ale vypracují za každý modul minimálně třicetistránkovou práci. Je možné v ní použít přímo poznatky z praxe a řešit skutečné situace," pochvaluje si studium Klára Bumbálková.
Typický absolvent tak školu opouští s lepšími komunikačními schopnostmi, zkušenostmi od kolegů z oboru i odborníků, ale především se spoustou kontaktů.
MBA program klientovi mimo jiné zprostředkuje zázemí při seznamování se s mezinárodním prostředím jeho byznysu.
Školy tak většinou nabízejí pobyty na partnerských univerzitách, kde je možné absolvovat další manažerské kurzy a zvyknout si na globální tržní prostředí.

Flexibilní studium
MBA programy jsou primárně zaměřeny na bývalé absolventy škol, kteří rozjeli svou kariéru a nemohou si dovolit z pracovního rytmu vypadnout. Proto je tato forma vzdělávání obvykle velmi flexibilní.
Školy se snaží vyjít vstříc svým klientům a nabízejí jim výuku buď výhradně o víkendech nebo nárazově jako "balíček" během několikadenního cyklu přednášek.
Zbytek času tráví manažeři samostudiem a v případě zájmu také konzultacemi s vyučujícími. Pedagogové mají k dispozici moderní technické vybavení a snaží se posluchače zapojit do svého výkladu.
Konec celého programu bývá často završen projektem. Jde nejen o sepsání práce, ale také o její obhájení.
Studenti například musí předložit projekt na prodej určitého výrobku a postupovat od nápadu přes firemní strategii až k distribuci a reklamě.

Ohrožený benefit
Přes značnou oblibu by ale mohly i tuzemské studijní programy MBA čekat v porovnání se situací před krizí těžší časy.
Personální manažer poradenské společnosti AWD Česká republika Jan Kebza říká, že je poměrně reálná možnost krácení výdajů na manažerské vzdělávání ze strany firem.
Doposud systém fungoval tak, že zaměstnavatel svému zaměstnanci platil třeba polovinu ceny kurzu, tedy ročně i desítky tisíc.
"Firmy, které budou muset pod tlakem ekonomické krize sáhnout k úsporám, mohou omezit finanční výdaje v oblasti vzdělávání řadových manažerů. Na druhou stranu špičkové kurzy určené top manažerům zřejmě na své oblibě neztratí," domnívá se personalista Kebza.
Do centra zájmu by se ale mohly dostat levnější alternativy typu jazykových, obchodních, účetních nebo soft "skills kurzů".

Firemní pojistka
Nicméně výrazný odklon od "klasického" MBA studia se čekat nedá.
Proč? Programy zajišťují, že manažer, na jehož vzdělání se společnost spolupodílela, jen tak "nezvedne kotvy" a nepřejde ke konkurenci. "Zaplatíme vám studium a vy u nás budete pracovat dalších x let po jeho ukončení," popisuje Kebza, jak si firmy "pojišťují" zaměstnance. "Díky tomuto vztahu si firma může zajistit spolupráci s člověkem s kvalitním manažerským vzděláním."

Trnitá cesta k titulu
Studium MBA nabízejí desítky tuzemských škol. Jen devět z nich ale má akreditaci České asociace MBA škol (CAMBAS).
Členství je přitom zárukou vysoké úrovně výuky, dostatku vyučovacích hodin, kvalifikovaných přednášejících a mezinárodního charakteru studia.
Získat titul MBA v instituci, která je členem CAMBAS, ale není jednoduché. Některé školy vyžadují od uchazečů úspěšné absolvování zkoušky GMAT, která srovnává schopnosti uchazečů o studium. Předpokladem pro přijetí je navíc minimálně bakalářský vysokoškolský titul a alespoň dvouletá manažerská praxe.
A jak v rostoucím počtu škol poznat, která tuzemská škola je skutečně dobrá? Objektivní žebříčky (na rozdíl od zahraničí) v Česku zatím neexistují.
Nicméně Iva Marsová z Brno Business School upozorňuje na jednu stále používanější praxi: "V současné době se zvyšuje podíl firem a podnikatelů, kteří působí v zahraničí a pro své české manažery si kvalitu studia MBA ověřují osobně."

Lucie Priknerová

Přehled škol nabízejících MBA programy včetně kontaktů, cen za studium či termínů přihlášek
Přehled škol nabízejících MBA programy včetně kontaktů, cen za studium či termínů přihlášek -
II. část

Zkouška GMAT
- Graduate Management Admission Test je srovnávací zkouška uchazečů v byznys oborech. Na některých školách je předpokladem pro nástup ke studiu programu MBA.
- Testuje se přes počítač, kompletně v angličtině.
- Základem je kombinovaný test matematických a logických schopností. Testovaný vybírá z pěti možností, určit správnou odpověď ale vyžaduje poměrně vysokou úroveň znalosti angličtiny.
- Další část tvoří dvě eseje. K těm se přihlíží jen částečně, kvůli sporné objektivitě hodnocení.
- Za zkoušku zaplatíte 250 dolarů.
- České testovací centrum najdete v Praze 3 v sídle společnosti Digi Trade.
- Standardizované zkoušky GMAT využívají jen některé školy, většina z nich se spokojí s pohovorem o předcházející praxi a ověřením znalostí angličtiny.

Zdroj: Ekonom

Typický absolvent školu opouští s lepšími komunikačními schopnostmi, zkušenostmi od kolegů z oboru, ale především s kontakty.

Někdy se plat absolventů MBA zvýší i trojnásobně.

Související