SÍDLO evropské družstevní společnosti se musí nacházet na území EU, přičemž má možnost přemístit své sídlo na území jiného členského státu podobně jako evropská společnost (viz dále). Ochrana minoritních členů družstva, kteří hlasovali proti přemístění sídla, spočívá v možnosti ukončit své členství v evropské družstevní společnosti výpovědí ve lhůtě dvou měsíců od přijetí usnesení valné hromady. Členství skončí k poslednímu dni příslušného hospodářského roku. Kdyby k přemístění sídla došlo před koncem hospodářského roku, nenastávají vůči tomuto členovi EDS účinky ukončení členství a výplata podílu se uskuteční, jako kdyby družstvo sídlo nepřemístilo.
HLAVNÍ ČINNOST EDS musí spočívat v uspokojování potřeb svých členů nebo rozvoji jejich hospodářských a sociálních činností, zejména uzavíráním smluv se členy na dodávky zboží či poskytování služeb nebo na provedení prací takového druhu, který EDS provádí nebo obstarává. Účelem může být rovněž uspokojování potřeb jejích členů výše uvedeným způsobem prostřednictvím podpory jejich účasti na podnikatelských činnostech nebo na jedné či více evropských družstevních společnostech nebo vnitrostátních družstvech.
Pokud stanovy neurčují jinak, nesmí evropské družstvo poskytovat užitek ze své činnosti nečlenům, ani jim nesmí umožnit účast na svých činnostech.
Evropská družstevní společnost může být založena:
- fúzí družstev založených podle práva členského státu, která mají sídlo i správní ústředí na území ES, pokud se alespoň dvě z nich řídí právem různých členských států,
- přeměnou družstva založeného podle práva členského státu, které má sídlo i správní ústředí na území ES, pokud má po dobu alespoň dvou let provozovnu nebo dceřinou společnost řídící se právem jiného členského státu,
- nejméně pěti fyzickými osobami s bydlištěm alespoň na území dvou různých členských států,
- nejméně pěti fyzickými osobami a společnostmi (ve smyslu čl. 48 Smlouvy o založení ES) a dalšími právnickými osobami založenými podle práva členského státu, které mají bydliště v nejméně dvou různých členských státech nebo se řídí právem alespoň dvou různých členských států,
- nejméně dvěma společnostmi (podle čl. 48 Smlouvy o založení ES) a dalšími právnickými osobami založenými podle práva členského státu, které se řídí právem alespoň dvou různých členských států.
ZÁKLADNÍ KAPITÁL se vyjadřuje v národní měně. Evropské družstevní společnosti se sídlem vně eurozóny však mohou vyjádřit základní kapitál také v eurech, stejně tak mohou učinit členské státy EU, kde zatím euro neplatí. Minimální výše základního kapitálu činí 30 tisíc eur. Stanovy určí částku, pod kterou nesmí upsaný základní kapitál klesnout v případě vyplacení podílu odcházejícího člena družstva. Tato částka však nesmí být nižší než 30 tisíc eur. Práva takového člena se pozastavují po dobu, kdy by vyplacení podílu mělo za následek pokles upsaného základního kapitálu pod stanovenou minimální hranici. Upsaný základní kapitál se skládá z členských vkladů (peněžitých i nepeněžitých - jejich hospodářská hodnota však musí být zjistitelná). Členský vklad však nemůže spočívat v závazcích na provedení práce nebo poskytnutí služeb. Podíly členů znějí na jméno; členský podíl nelze vydat v nižší částce, než je jeho jmenovitá hodnota (zákaz emise pod pari). V den upsání musí být splaceno alespoň 25 % jmenovité hodnoty peněžitého vkladu, zůstatek poté do pěti let, neurčí-li stanovy kratší dobu. Nepeněžité vklady musejí být plně splaceny v den upsání.
HLAVNÍ ROZDÍL mezi evropskou družstevní společností a evropskou akciovou společností spočívá ve variabilitě základního kapitálu. Jeho aktuální výše odpovídá součtu jmenovitých hodnot všech vydaných podílů v oběhu. EDS je oprávněna kdykoliv vydávat další podíly, aniž je třeba složité procedury zvyšování základního kapitálu, ale rovněž zpětně odkupovat vlastní podíly s tím, že v okamžiku odkupu dochází k jejich zániku, podíly tedy nezůstávají v majetku družstva. Zpětný odkup je přípustný pouze do výše upravené ve stanovách, což nesmí být méně než částka minimálního zapisovaného kapitálu; poklesne-li pod tuto hranici, pozastaví EDS zpětné odkupy podílů či jejich vyplácení.
KE VZNIKU ČLENSTVÍ je nutný souhlas představenstva nebo správní rady. Lze ho vázat na požadavek úpisu určité částky základního kapitálu či splnění dalších podmínek, které se vážou k předmětu činnosti EDS. Členové družstva ručí maximálně do výše jimi upsaného vkladu, pokud stanovy při založení nestanoví něco jiného. Stanovy mohou určit například neomezené ručení členů celým majetkem. Počítá se tak s možnou existencí dvou typů evropské družstevní společnosti:
- EDS s ručením omezeným, tj. s ručením do výše nesplaceného podílu na základním kapitálu (v takovém případě je nutný dodatek "s ručením omezeným"), nebo
- EDS s ručením neomezeným, tj. bez jakéhokoliv dodatku; za závazky takové EDS členové ručí automaticky, a to neomezeně.
PŘEVOD PODÍLŮ členů je vázán na splnění podmínek uvedených ve stanovách a na souhlas valné hromady, představenstva nebo správní rady. Podíly lze zásadně převádět na jiné členy družstva nebo na třetí osoby, které se stanou členy. Účinek převodu vůči evropské družstevní společnosti a dalším osobám počíná zápisem této změny do seznamu členů, který vede družstvo.
U evropského družstva existuje stejně tak jako u evropské společnosti možnost využít dualistického nebo monistického modelu vnitřního uspořádání. Dualistický systém je založen na existenci valné hromady a dozorčího a řídícího orgánu. V čele je představenstvo a dozorčí rada; členy představenstva jmenuje a odvolává dozorčí rada, ledaže členské státy svěří tuto působnost valné hromadě jako u národních družstev. Monistický systém je založen na existenci valné hromady a správního orgánu. Evropské družstvo řídí v případě monistického systému správní rada, jež může působit na vedení i kontrolu.
HLASOVÁNÍ NA VALNÉ HROMADĚ je založeno na principu "každý člen - jeden hlas" bez ohledu na velikost podílu. Stanovy však mohou upravit odchylky:
- například podíl člena na hlasovacích právech závisí na jeho podílu na činnosti EDS bez ohledu na výši vkladu do základního kapitálu; podíl člena na hlasovacích právech však nesmí překročit 30 procent, resp. pět hlasů,
- korespondenční nebo elektronické hlasování na valné hromadě,
- možnost konání tzv. sektorových či sekčních valných hromad, vyvíjí-li EDS několik rozdílných aktivit, skládá-li se z více teritoriálních jednotek, organizačních složek či má-li více než pět set členů; dílčí valná hromada zvolí delegáty, kteří budou maximálně čtyři roky plnit funkci valné hromady.
Evropská družstevní společnost má možnost emitovat také jiné cenné papíry než podíly (akcie) včetně dluhopisů. Tyto cenné papíry smějí upisovat členové i nečlenové, nezakládají však členství v EDS. Z těchto cenných papírů mohou plynout i zvláštní výhody včetně práva účasti na valné hromadě, avšak bez hlasovacího práva. Majitelé těchto cenných papírů mohou ustanovovat i zvláštní schůze majitelů těchto cenných papírů, na nichž se mohou vyjadřovat k návrhům usnesení valné hromady, která by se mohla dotknout jejich práv.
ZAPOJENÍ ZAMĚSTNANCŮ DO ŘÍZENÍ EDS se řídí směrnicí č. 2003/72/ES, kterou se doplňuje statut evropské družstevní společnosti s ohledem na zapojení zaměstnanců. Úprava vyjednávací procedury je shodná s úpravou evropské společnosti. Pokud budou evropské družstvo zakládat výlučně fyzické osoby či fyzická osoba a jedna právnická osoba, použijí se ustanovení směrnice jen tehdy, pokud bude EDS zaměstnávat alespoň ve dvou různých členských státech minimálně padesát zaměstnanců. Jinak odkazuje směrnice na ryze národní úpravu zapojení zaměstnanců podle sídla družstva a neuplatní se tato nadnárodní úprava. Na rozdíl od směrnice o evropské společnosti upravuje tato směrnice o EDS právo zaměstnanců na účast na valné hromadě EDS včetně práva hlasovat.
DANA ONDREJOVÁ
Právnická fakulta Masarykovy univerzity, Newton College
Evropské právo společností
Evropská družstevní společnost je nejmladší ze všech nadnárodních forem podnikání upravených právem ES. Historicky nejstarší formou je Evropské hospodářské zájmové sdružení. Jeho činnost má vždy pomocný charakter k hospodářské činnosti členů, musí na ni navazovat, ale nesmí ji nahrazovat (například sdružení, jehož členy budou advokáti, nemůže samo vykonávat advokacii, ale pouze pomocné činnosti ve vztahu k činnosti členů EHZS, tedy např. organizovat školení, vyhledávat klienty apod.). Samo EHZS tedy nevykonává podnikatelskou činnost, nýbrž pouze činnost pomocnou, obslužnou, čímž se zásadně liší od účelu evropské společnosti i evropského družstva.
Evropská společnost (societas europea) je historicky druhou z nadnárodních forem podnikání. Je právnickou osobou (má právní subjektivitu) a právní formou je akciovou společností (nemůže mít jinou právní formu, nevztahuje se tedy na problematiku veřejných obchodních společností, společností s ručením omezeným nebo komanditních společností). ES není přístupná fyzickým osobám ani osobním společnostem, je však přístupná kapitálovým a akciovým společnostem členských států EU. Základní kapitál se vytváří povinně, přičemž jeho minimální výše činí 120 tisíc eur. Evropská společnost může být založena několika způsoby (u všech musí existovat mezinárodní prvek, tedy nutnost, aby společnosti pocházely z různých členských států EU):
- fúzí již existujících a. s. či evropských společností (splynutím či sloučením),
- založením holdingové společnosti nad dvěma či více stávajícími akciovými společnostmi či evropskými společnostmi či společnostmi s ručením omezeným,
- jako dceřiná společnost alespoň dvou společností,
- existující akciová společnost se přemění na evropskou společnost,
- jako dceřiná společnost již existující evropské společnosti.
Akcionáři ručí jen do výše svého upsaného základního kapitálu.
Akcionářem může být:
- akciová společnost založená podle práva členského státu, přičemž sídlo a hlavní správa se musejí nacházet na území EU,
- akciová společnost či společnost s ručením omezeným založená podle práva členského státu, přičemž její sídlo a hlavní správa se musejí nacházet na území EU a musejí mít vytvořené holdingové uspořádání,
- jakákoli právnická osoba veřejného či soukromého práva, jež má sídlo a hlavní správu na území EU, schopná založit ES a alespoň dva subjekty musejí být z různých členských států EU,
- podle práva členského státu může být akcionářem také obchodní společnost, která nemá na území členského státu EU sídlo, ale byla podle práva členského státu založena a má hospodářskou činnost dlouhodobě spojenou s tímto členským státem.
DO