MÍRNĚJŠÍ RŮST. Po vrcholu v roce 2004 růst cen bytů a rodinných domů zpomaluje. V posledních 12 měsících zaznamenalo zmírnění cenového vzestupu 18 ze 30 zemí zahrnutých do indexu (Česko mezi nimi není). Tabulku vedou Lotyšsko (roční nárůst o 45,3 %), Bulharsko (+20,5 %) a Dánsko (+15,4 %).

"Nejvýraznějším trendem je, že růst cen nemovitostí pro bydlení ve světě nadále zpomaluje," uvedl Liam Bailey, který v Knight Frank vede výzkum bydlení. "Mnozí komentátoři projevovali obavu, že cenový boom skončí v mnoha zemích v slzách. Na všech těchto trzích však vzestup cen začal zpomalovat."

SBLIŽOVÁNÍ CEN. Podle Baileyho ovlivňuje všechny trhy v bývalém východním bloku - a zvláště nové členské státy Evropské unie - srovnávání cen. V těchto zemích přispěly k vzestupu cen nemovitostí hlavně nárůst mezd, rostoucí prosperita a snadnější přístup k hypotečnímu financování.

ČESKO A DPH. Knight Frank očekává, že ve zbývajících měsících letošního roku a v roce 2007 budeme svědky dalšího zpomalení růstu cen rodinných domů a bytů. Vyhlídky na největší cenový vzestup mají podle agentury Německo, Slovinsko a Slovensko (tyto dvě země budou do indexu zařazeny v příštím čtvrtletí), Kypr a Rusko. Moskva by mohla do pěti let soupeřit s Londýnem o titul nejdražšího města na světě.

"Na český trh s nemovitostmi pro bydlení bude mít zřejmě určitý dopad očekávané zvýšení daně z přidané hodnoty z 5 na 19 % od roku 2008," řekl Liam Bailey Ekonomu. "Mohlo by investory podnítit k tomu, aby nakupovali před zavedením vyšší daňové sazby," dodal.
Související