Prohlubování schodků veřejných financí zneklidňuje investory, forint je na nejnižší úrovni za dva roky. Maďarsko svůj harmonogram zavedení eura nezvládá. Nedojde-li do září k zázračnému zlepšení hospodářských ukazatelů, bude se země muset vzdát záměru zavést společnou měnu v roce 2010. Pro Budapešť není příjemné sledovat, jak ji na cestě k euru předbíhají sousedé z regionu v čele se Slovinskem a Slovenskem.

E06_1761.gif

Od vstupu do Evropské unie 1. května 2004 se Maďarsko pokouší vrátit kurz plavidlu, jež se nebezpečně naklání. Na první pohled jsou údaje pěkné. Již 16 let je roční míra hospodářského růstu vyšší než 4 %. Míra inflace loni klesla na 3,6 %, nejnižší úroveň za posledních 30 let.

Tyto výsledky jsou však zastíněny obrovskými deficity veřejných rozpočtů. V roce 2005 představovaly 6,1 % hrubého domácího produktu a letos by mohly dosáhnout 8 až 9 %, když maximum potřebné k zavedení eura činí 3 %. Gigantický je také veřejný dluh. Zatímco maastrichtská kritéria stanovují limit 60 % HDP, v Maďarsku tento údaj letos překročí 54 % a v roce 2008 by dokonce mohl dosáhnout 70 %.

Tato data ukazují, že "maďarská ekonomika je na neschůdné cestě", jak uvedla Maďarská centrální banka. Cíl zavést euro v roce 2010 považuje za příjemný přelud. Takový názor má i řada analytiků, podle nichž si Maďaři budou na euro pravděpodobně muset počkat až do roku 2013 či 2014.

Vlády v Budapešti si zvykly utrácet. Od roku 2002 se platy ve veřejném sektoru zvýšily o 50 %, minimální měsíční mzda byla revalorizována o 90 % a zvedly se starobní důchody. V důsledku této fiskální liknavosti se forint vůči euru ocitl na nejnižším kurzu za poslední dva roky. Gyorgy Barcza, hlavní ekonom ING Bank v Budapešti, nevylučuje, že v příštích týdnech by Maďarsko mohlo čelit devizové krizi. Zahraniční investice oslabují. "Rizika se zvýšila, zejména kvůli volatilitě forintu a jeho výnosu, zvláště v porovnání s jinými devizami z regionu," konstatovala Maďarská centrální banka, podle níž je "rozpočtová konsolidace stále naléhavější nutností".

Evropská komise dala Maďarsku druhou šanci: nová vláda má do září předložit nový plán fiskálního ozdravení, který by umožnil stlačit do roku 2008 schodky veřejných rozpočtů pod 3 % HDP. "Příští týdny budou rozhodující, protože trhy si udělají představu, jak hodlá nová vláda deficity snížit," prohlásil Phil Hemmings, expert Světové banky. Mnozí analytici však pochybují, že se to novému kabinetu podaří v požadovaném termínu.

Související