Budoucí ekonomický vývoj bude odrážet zejména demografické změny, uvedl výkonný ředitel americké investiční společnosti Sanskar Investment a profesor chicagské University of Illinois Jay Taparia. Jeho názor zazněl na Prvním výročním ekonomickém fóru, které pod záštitou předsedy KCP Františka Jakuba pořádala Česká asociace investičních manažerů (CAIP).

Ekonomický vývoj v poslední době ovlivňovalo široké užití technologií s důsledkem na růst produktivity práce a značný pokrok v medicíně a biotechnologiích, který se promítl do prodloužení lidského života. Všudypřítomná globalizace odstranila kulturní i ekonomické překážky, mobilita pracovní síly i mezinárodní obchod se zintenzivnily. V reálné ekonomice se tyto faktory odrazily ve snížení inflačních tlaků, ve finanční ekonomice ve vyšší efektivitě fungování trhů.

Do budoucna bude globální ekonomiku ovlivňovat především demografický vývoj. Do roku 2015 by se podle posledních odhadů měla rozšířit celosvětová populace ze současných 6,1 miliardy na 7,2 miliardy lidí. Více než 95 % přírůstku bude připadat na rozvojové země (zejména Indie a Čína). Nůžky mezi vyspělými zeměmi, kde se počet obyvatel bude snižovat, a rozvíjejícími se státy se budou dále rozevírat.

Růst HDP v rozvíjejících se zemích (Asie a Latinská Amerika) bude ve střednědobém horizontu omezován růstem populace. Například již nyní je v Indii 50 % obyvatel mladší 18 let. Naopak v rozvinutých zemích snižující se porodnost a prodlužování lidského života povedou ke stárnutí populace. Ekonomickou aktivitu budou omezovat vysoké výdaje na důchodové zabezpečení. Napětí budou pociťovat také systémy financování zdravotnictví. Ekonomický růst v kombinaci se vzestupem populace povede ke zvýšené spotřebě energií o téměř 50 % během následujících 15 let. Klíčovým energetickým zdrojem se stane zemní plyn, jehož spotřeba by se měla v tomto horizontu zdvojnásobit. Znovuobnovitelné zdroje energie budou hrát kvůli svým vysokým nákladům stále "druhé housle".

Co z toho vyplývá? Energetický průmysl bude stále na výsluní zájmu investorů, silná pozice producentů ropy a zemního plynu se nesníží. Výrobci technologií již nezaznamenají takový prudký růst jako koncem minulého století. Poptávka po jednodušších technologiích je již uspokojena, složitější systémy běžní uživatelé nevyužijí. Potenciál spočívá v plné integraci bezdrátových aplikací se současnými informačními systémy. Naopak softwaroví výrobci si udrží své bohaté marže. Nadále se bude dařit farmaceutickému průmyslu a jeho role poroste. Kromě prodlužování věku bude mít na jeho výkonnost pozitivní vliv růst duševní zátěže pracovníků jako důsledku zvýšení místa informačních technologií v našich životech.

Ve vyspělých ekonomikách se dluhopisy stanou klíčovým segmentem alokace aktiv, velké peníze potečou do bondů. Důvodem bude posun v demografické struktuře obyvatelstva a z něho vyplývající potřeba dostatečně ochránit penze. V rozvíjejících se ekonomikách by měl vzrůst podíl malých a středních podniků. Některé z nich se postupně stanou velkými společnostmi - bude zde větší potenciál pro akciové investory než na rozvinutých trzích. Větší podíl mladých lidí zde bude podporovat růst podniků zaměřených na informačních technologie.

Související