Jakému imagi se podle vás těší mezi českými podnikateli a manažery svěřenské fondy?


Dokážete si představit, že byste i vy založil(a) svěřenský fond k ochraně rodinného majetku či mezigeneračnímu předání vaší společnosti?

Svěřenské fondy

Jiří Stabla
Jiří Stabla
zakladatel Konopných lékáren, Konopne-lekarny.cz, Stabla
Myslím si, že to má smysl v době, kdy člověk přemýšlí o zabezpečení svých aktivit a chce odejít do důchodu. Nebo také ten, který ví, že musí, aby o firmy nepřišel a mohl třeba vykonávat nějakou úřednickou funkci. Ani jedno nyní nezažívám. Nicméíně je to skvělá možnost v modelu podnikání 21.století.
Tomáš Jelínek
Tomáš Jelínek
výkonný ředitel Century21
Ne
Jan Večerka
Jan Večerka
zakladatel a CEO BrikkApp
Svěřenské fondy mohou být užitečným nástrojem pro správu majetku a způsobem jak předat firmu mezi generacemi. Nejsme zatím ve fázi, že bychom aktivně nad tímto krokem uvažovali, ale do budoucna je to možnost, která stojí za zvážení. Může jít o vynikající způsob, jak ochránit majetek rodiny a zajistit, aby byl použit podle vašich představ. Existuje několik různých typů svěřenských fondů, z nichž každý má své výhody a nevýhody, což je dobré zvážit. Zároveň bychom se také podívali na náklady na založení a údržbu svěřeneckého fondu, daňové důsledky a roli správce.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Ano.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Svěřenecké fondy dle mého názoru mají neutrální image. Založení svěřeneckého fondu neplánuji. Evžen Korec - generální ředitel firmy Ekospol
Tomáš Vacek
Tomáš Vacek
partner Contexto Consulting
Dle mého názoru mají svěřenecké fonde rok od roku image lepší. Před pěti až osmi lety to byla relativně novinka, dnes se dle mého názoru stává již poměrně využívaným, respektive minimálně zvažovaným nástrojem v rámci mezigenerační obměny. Za sebe mohu říct, že pokud bych se dostal do situace, kdy by bylo relevantní svěřenecký fond využít, tak bych to rozhodně silně zvažoval.

Tomáš Vacek
Contexto Consulting
Ondřej Tyleček
Ondřej Tyleček
Managing Director Fairy Tailors
Já jsem zatím ve fázi, kdy se snažím, aby bylo co předávat. Ale svěřenský fond vnímám jako velmi chytrý a užitečný nástroj.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Mám za to, že svěřenecké fondy jsou určeny pro správu velkých a složitě segmentovaných majetků, které tímto způsobem mohou být zároveň anonymizovány. Správa fondů je značně nákladná záležitost, proto majetky musejí být dostatečně výnosné.
V případě naší rodinné firmy, na jejímž chodu se podílejí téměř všichni rodinní příslušníci a na jejíž majetky dohlédneme prostým okem, svěřenecký fond by byl přílišným luxusem.
Související