Máte naplánovanou dovolenou? Dokážete se na ní zcela odříznout od práce a máte tip, jak toho docílit?

Letní dovolená

Jiří Stabla
Jiří Stabla
zakladatel Konopných lékáren, Konopne-lekarny.cz, Stabla
Na dovolenou si jedu zahrát techno na Zrče, V Chorvatsku, bude poprvé známá česká techno párty Apokalypsa. Pozvali si mě jako DJ a tím mě vytáhli od počítače, ale ne od práce. Ve světě e-commerce je to vždy o tom, jak vás hra baví a mě opravdu baví hrát tak, jako kdysi na telefonu hada, když ještě nebyly ty moderní telefony. Hraju ho pořád. Když jsem objevil Fakturoid a Shopify, od té doby je to nejlepší dovolená a hra na světě.
Alexandr Řeháček
Alexandr Řeháček
zakladatel české značky AYETO Eco
Vidím to jednoduše, dovolená je dovolená. Snažím se proto pracovat co nejméně. Abych zůstal v obraze, emaily si sice procházím denně, avšak jen v určitý čas, převážně v závěru dne a většinou vše počká až do mého návratu. Případně se mohu spolehnout na kolegy.
Miroslav Jandečka
Miroslav Jandečka
řídící partner, poradenská společnost BDO
Ano, dovolenou mám naplánovanou. Asi nejvíc se těším na týden v Chorvatsku na plachetnici s kamarády. Užívám si svoji roli kuchaře. Je to týden klidu, rozhovorů u malého stolku na lodi, opravdového odpočinku, klidu, zde je dost času i na čtení.
Od práce se odříznu spíš v krásných chvílích, které ji přebijí, třeba při grilování, ve fitku, na kole nebo v horách na procházce. Práce mne naplňuje, stále něco vymýšlím, přemýšlím, čtu, moc nevypínám.
Ondřej Tyleček
Ondřej Tyleček
Managing Director Fairy Tailors
Letní dovolenou už mám za sebou. Nikdy jsem nepochopil, proč lidé jezdí v létě, když je v Česku teplo, do ještě většího tepla. Letošní dovolenou jsme s manželkou strávili ve Vídni v klimatizovaných uměleckých galeriích, k moři se případně vydáme až na podzim. A ta práce? Dovolená je pro mne příležitost získat odstup a nadhled. Aktivně nepracuju, ale přemýšlím, jak věci vylepšit a posunout. I během dovolené ale sleduju na chytrých hodinkách notifikace a stále mám přehled, co se ve firmě děje. Nevadí mi to, protože mne naše práce baví. Tip, jak se v případě potřeby odříznout: Vypnout notifikace.
David Buchta
David Buchta
CEO a marketingový manažer Primulus Group
Již několik let se snažím dovolenou nastavit tak, abych se dokázal co nejvíce od práce odříznout. Již 2-3 týdny před dovolenou informuji nejen celý tým, ale i všechny kontakty o mé dovolené a že nebudu k dispozici. Po nástupu na dovolenou mám nastavený automatický emailing s informací o dovolené a odkazem na kolegy. Poslední dobou se mě daří takto opravdu omezit práci na nejnutnější krizové věci, které ale zaberou jen pár hodin za celou dobu dovolené.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Dovolenou letos plánuji, stejně jako každý rok. Počítám ale, že i na ní budu jako obvykle dostupný na mailu i mobilním telefonu a v případě potřeby se zapojím do dění v Ekospolu i táborské zoo také prostřednictvím videokonference. Některé aktuální problémy je nutné řešit hned. Myslím si, že pokud má člověk ve vrcholové řídící pozici svou práci dělat opravdu dobře a zodpovědně, tak se od ní nikdy zcela odtrhnout nemůže. To může fungovat jen na nižších pozicích a to navíc jen tehdy, pokud je člověk na dovolené plně zastupitelný.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Ano, mám. Od práce se oddělím co nejvíce, ale úplně to nejde.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Ano. Snažím se předat své kauzy předem (na kterých stejně málokdy pracujeme sami), ale nedělám si dlouhé mema s telefonními čísly do hotelu jako před 25 lety. Nicméně i na dovolené denně ráno nebo večer kontroluji e-maily, ale nepřijímám hovory. Není to úplný digitální detox, ale je to přijatelné i pro mou rodinu. A děti už stejně bez telefonu a internetu nevydrží...
Jiří Rybář
Jiří Rybář
majitel aukční síně 1. Art Consulting
1/. ANO
2/.NE
3/. NE
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Ano, dovolená je pro mě důležitá z hlediska trávení času s rodinou a mám jí už naplánovanou delší dobu. Na mé pozici se od práce bohužel zcela odříznout nejen nedokážu, ale v praxi ani nemohu. Naštěstí lze absolvovat naprostou většinu pracovních povinností v době volna on-line, bez nutnosti někam cestovat.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Týden a kus v červenci v Rumunsku. Jelikož bude součástí dovolené 3 denní svatba CEO Talentor Romania, tak se o práce nejspíš úplně neodstřihnu :-)
Tomáš Jelínek
Tomáš Jelínek
výkonný ředitel Century21
Ano. Bohužel ne zcela, ale snažíme se pohybovat v horách, kde není možné být online
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Nezazlívám vám vaši otázku. Ptáte se jako ti, kteří nemají odpovědnost za provoz firmy a za své zaměstnance. Tedy, chvíli na dovolenou plánuji, ale odříznout se tak, jak si to možná představujete, nelze. "Práce" a "soukromí" jsou propojené. V práci jsem 24 hodin denně a v soukromí jsem také 24 hodin denně. Zkuste to oddělit. Neodděluji a obojí mi dělá radost a někdy starost. Je to návod? ....
Lukáš Vondráček
Lukáš Vondráček
partner ve společnosti ELAT
Ano.

Odříznutí se musí cvičit, ale lze to a je to nutné. Musíte ovšem vycvičit i okolí, aby to respektovali. A týmovým hráčům se to samozřejmě dělá lépe než samotářům.
Markéta Stržínková
Markéta Stržínková
ředitelka pobočky Atradius Česká repubika
Stačí mi trochu si promyslet trasu, sednout na bajka a jet, neřeším dlouhodobé plánování dovolených. Na práci se kouknu během přestávek nebo večer po ježdění. Když zavolají klienti, tak to samozřejmě řeším. Interní věci si přeplánuji, takže na pohodu.
Jiří Machálek
Jiří Machálek
ředitel společnosti West Media
Odjet co nejdál a tam, kde není signál si popovídat s přírodou.
Jan Silber
Jan Silber
zakladatel jobportálu Jobstack.it
Dovolenou naplánovanou mám. Odstřihnout se na dovolené nebo ve volném čase od práce je můj sen, ale ještě se mi to nikdy nepodařilo. Spíše čas na dovolené často používám k přemýšlení, co a jak dál posunout nebo zlepšit.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Ano. Budu se snažit. Například vyhradit čas, kdy koukám do mailů a ne je občas procházet celý den :-). Ale hlavně - mít na místě dobrý program!
Související