Jakým způsobem se vašeho byznysu dotkne invaze Ruska na Ukrajinu? Jak dlouhodobé následky pro vaši společnost to může mít?

Invaze Ruska

Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Momentálně to významně ovlivní ceny energií , snížení poptávky - spotřebitelé budou šetřit . V budoucnosti to pravděpodobně ovlivní zvyšování cen zemědělských komdit a tím i většiny potravin. EU je nemalým dodavatelem .
Hana Gawlasová
Hana Gawlasová
partnerka a vedoucí oddělení digitálního práva v advokátní kanceláři Deloitte Legal
Operativně reagujeme na akutní potřeby klientů, kteří mají zaměstnance nebo podnikatelské či jiné aktivity na Ukrajině. Zároveň pomáháme řešit nastalou situaci klientům, jejichž obchodní partneři jsou dotčeni regulatorním rámcem nového sankčního režimu vůči Rusku. Dlouhodobé zhodnocení je v tuto chvíli (s ohledem na velikou nestálost situace) předčasné, nicméně budeme se snažit ho připravit v nejbližší době.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Jsme česká firma operující jen v ČR. Negativní jevy (stran zvýšených inflačních tlaků) necítím. Avšak cítím jeden pozitivní efekt, po dvou letech již není na první stránce novin covid. PS: přál bych si, aby se někdo z novinářů zeptal pana Foldyny, co si myslí o invazi.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Prodeje nových bytů se současná situace na Ukrajině přímo nedotkne. Drtivou většinu bytů kupují Češi, cizinci mezi našimi klienty tvoří jen nepatrný podíl v řádu jednotek procent. Velký problém ale mohou mít dodavatelé staveb, protože české stavebnictví je už mnoho let zcela závislé na ukrajinských pracovnících. Pokud by tito vysoce kvalifikovaní pracovníci hromadně odešli do své vlasti, nová výstavba v Česku by zkolabovala. Češi v dělnických pozicích ve stavebnictví pracovat nechtějí a Ukrajince tak na stavbách nahradit nedokáží.
Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Ruská agrese se našeho provozu dotkne hlavně nepřímo. Ale to jen za předpokladu, že se konflikt nerozhoří a Rusové se nerozhodnout zaútočit i dále na západ. Každopádně nás poškodí nestabilita kurzu koruny, růst ceny energií a pravděpodobně i tlak na růst cen všech vstupů. Taktéž lze předpokládat, že situace zatíží psychiku všech nás. Na ruskou agresi by EU, NATO a ČR měli odpovědět velmi rázně včetně vojenské podpory Ukrajiny.
Miroslav Jandečka
Miroslav Jandečka
řídící partner, poradenská společnost BDO
Jako auditoři musíme situaci velmi pečlivě sledovat. Klienti mají výrobní kapacity na Ukrajině, v Bělorusku, ruská Sberbank často financuje nejen jejich aktivity na ruském trhu, ale i poskytuje běžné financování v České republice, spravuje peníze klientů. Pevně věřím, že situaci zvládnou.
Taková válka bohužel rozbije dlouhodobě budované nadějné vztahy, spolupráci, je mi to moc líto! Rizika, která jsme si nedokázali představit, že se stanou reálnými, povedou k mnohem větší opatrnosti.
Jakub Brandalík
Jakub Brandalík
ředitel společností Lightway a Wirtuuu
Křišťálové světlovody Lightway dodáváme do Ruska i na Ukrajinu. Pokud budou sankce, tak stop v dodávkách a na Ukrajině budou asi myslet na něco jiného, než na křišťálové světlovody.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Pandemie covid-19 a invaze na Ukrajinu znamenají, že globalizace se vrátí o desítky let zpět. Západní ekonomika (a to včetně České republiky) se stane opět více regionální; průmysl, energetika a suroviny získají na významu.
Najednou bude v naší společnosti opět hrát větší roli strategické a vojenské myšlení a my se budeme muset ještě více zaměřit na krátkodobé a střednědobé krizové řízení. Krize znamená, že v příštích několika letech ztratí na významu mnoho měkkých a dlouhodobých témat, jako je ochrana klimatu, ekologie, sociální otázky.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Pohyb osob v globálním prostoru může být opět ohrožen a to se dotkne celého našeho byznysu. Jak dlouho to bude trvat, jaké to bude mít dopady na Evropu a na svět, si netroufám odhadnout.
Související