ČNB již dvakrát radikálně zvýšila základní úrokovou sazbu. Jak moc vaši firmu zasáhne zdražování úvěrů?

Zdražování peněz

Jan Lát
Jan Lát
finanční ředitel, BENEŠ a LÁT a.s.
Každopádně zasáhne, zejména v případě u starších investičních úvěrů. U mladších investičních úvěrů a u významné části provozních úvěrů jsme ale již v minulosti dopady PRIBORu eliminovali čerpáním či převedením úvěrů do EUR.
Dopady tak budou patrné, ne však zásadní. Výhled na kladný EURIBOR je zatím ve velmi dlouhém horizontu a tedy nespatřujeme v něm aktuální riziko.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Vůbec. Nepůjčujeme si. Zaplať Pánbůh, že zvýšila!
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Věříme, že budeme nadále schopni našim zákazníkům poskytovat na nákup vozů na úvěr dobré podmínky. Jinak nepředpokládáme, že by se zvyšování úrokových sazeb mělo chodu naší společnosti nějak zásadněji dotknout.
David Mencl
David Mencl
ředitel společnosti Ekonomické stavby
ČNB reaguje dramaticky pozdě a dramaticky mimo rozumnou proporci. V situaci, kdy okolní centrální banky drží sazby nízké, poškozuje českou konkurenceschopnost. Český export významně utrpí. Znevýhodněné jsou také na domácím trhu české firmy před velkými zahraničními koncerny, které si kapitál "přivezou" z levnějších trhů. Bohužel toto obsazení ČNB není pro budoucnost Česka šťastnou možností.

Vysoké úvěrové náklady se již promítají do růstu ceny zboží a paradoxně tak dále roztáčejí inflační spirálu.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Ekospol zdražování úvěrů přímo nezasáhne, protože všechny rezidenční projekty financujeme z vlastních zdrojů. Žádné úvěry proto nečerpáme. Dopady však budou nepřímé a obávám se, že zásadní. Takhle radikálně, jako ČNB nereagovala žádná centrální banka v EU ani ECB. Velmi reálně hrozí, že tento krok vážně ohrozí celou českou ekonomiku. Možná se opravdu přibrzdí inflace, ale za cenu obrovského rizika pádu celé ekonomiky do recese či dokonce krize.
Jan Silber
Jan Silber
zakladatel jobportálu Jobstack.it
Naše firma nepoužívá úvěrové produkty, takže se to prakticky netýká. Ale obecně si nemyslím, že to je v této době dobrý krok. Může to mít poměrně velký negativní dopad na hodně lidí čerpajících hypotéky, který se ještě prohloubí v souvislosti se zvyšováním cen energií a dalších nákladů.
Jakub Brandalík
Jakub Brandalík
ředitel společností Lightway a Wirtuuu
Sníží se počet křišťálových světlovodů na zakázkách pro denní osvětlení větších firem, protože se bude méně rekonstruovat a stavět.
Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Úvěrování v českých korunách nevyužíváme, takže žádný negativní dopad zdražení úvěrů na nás mít nebude. Očekáváme, že by se růst úrokové sazby měl promítnout do úročení vkladů. Samozřejmě se ale obáváme rostoucí inflace, která se do našich nákladů bude promítat velmi výrazně.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Prakticky vůbec, financujeme téměř vše z vlastních zdrojů.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Společnost ASIANA/Letuška.cz své potřeby a svůj rozvoj financuje převážně z vlastních zdrojů, a to nehledě na nepříznivou situaci v cestovním ruchu. Zvyšování úrokové sazby ale ovlivní hospodaření našich zaměstnanců, kteří jsou ve své většině ve věku, kdy si pořizují hypotéky na bydlení. Na firmu bude mít tato skutečnost druhotný dopad v podobě tlaku dalšího tlaku na zvyšování mezd.
Související