Jak se vás osobně, či vašeho podniku dotkne zvýšení cen energií?

Co to podle vás bude znamenat pro český byznys?

Růst cen energií

Podnikáme v sektoru služeb, které byly zcela zásadně poznamenány covidovou pandemií. Jakákoli další komplikace, například výrazné zvýšení cen energií, našemu odvětví jistě nepřidá.
Pro český byznys bude mít navýšení cen energií dalekosáhlé následky. Výroba i služby se prodraží. Je otázkou, do jaké míry pak budeme konkurenceschopní. Navíc nejistota ohledně vývoje cen a související spekulace mohou vést i ke zbrždění některých investic, především do výrobních projektů.
Jan Lát
Jan Lát
finanční ředitel, BENEŠ a LÁT a.s.
Již se dotýká a to zásadně - naše výrobní závody patří mezi energeticky náročnější. Již 3 měsíce v řadě řešíme s našimi zákazníky nové cenové hladiny v reakci na růst cen na burzách. Bez promítnutí nových cen energií do prodejních cen by nám 4 měsíční růst vyvolal dodatečné náklady v hodnotě loňského zisku.

Na osobní úrovní řeším změnu dodavatelů EE a ZP u mnoha zaměstnanců, kterým dlouholetý dodavatel ukončil dodávky "přes noc".
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Samozřejmě dotýká a není to příjemné.
Pro český byznys je to další provozní problém.
Musím poznamenat, že mně otázky připadají prapodivné. Koho a které firmy by se trojnásobné ceny elektřiny a desetinásobné ceny plynu přímo nebo zprostředkovaně nedotkly?! A jak jinak, než negativně? A co jiného by to mohlo pro český byznys znamenat, nežli průšvih? Snad nové příležitosti? To sice může být, ale dlouhodobě, Krátkodobě to může být pozitivní jen pro energetické šmejdy.
Richard Baar
Richard Baar
CEO a zakladatel společnosti Daktela
V Daktele samozřejmě zaznamenáváme zvýšený růst cen energií primárně v rámci provozu našeho privátního cloudu. V současné době máme čtyři hostingy a ve všech došlo k razantnímu nárůstu nákladů, takže nyní interně jednáme o možném zvýšení cen našich služeb, pokud by tento trend pokračoval. Bohužel je velmi pravděpodobné, že růst cen energií bude znamenat další zvyšování cen služeb v rámci celého trhu a může se to dotknout hlavně menších zákazníků, kteří s těmito náklady nepočítali a nemají dostatečné rezervy na jejich vykrytí.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Současný výrazný růst cen energií se všech developerů dotkne velmi podstatně, nás nevyjímaje. Růst je natolik velký, že se zdražení cen energií promítne do cen nových bytů. Pocítí ho tak všichni zájemci o vlastní bydlení či investoři do nemovitostí, kteří budou kupovat byt. Ovlivní to i celý český byznys, protože energie mají významný podíl na inflaci, která tak v nejbližší době zamíří vzhůru. To s sebou přinese další zdražování zboží a služeb společně s rychlejším znehodnocováním vlastních úspor držených v hotovosti. Na vyšší výdaje se proto musí připravit všechny domácnosti i firmy.
Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Je to velmi nepříjemné. Růst cen energií je prudký a nečekaný. Náklady nám rostou a současně je nejsme schopni promítnout do cen, protože ty ve zdravotnictví tvoří ministerstvo zdravotnictví pomocí úhradové vyhlášky.
Ceny energií jsou další ranou po covidových omezeních, růstu cen surovin a materiálů, růstu mezd a nedostatku personálu. Obávám se zásadního "zaseknutí" celé ekonomiky.
Na všem zlém je ale vždy něco dobré. Vysoké ceny energií mohou motivovat k úsporám.
Jakub Brandalík
Jakub Brandalík
ředitel společností Lightway a Wirtuuu
Při výrobě křišťálových světlovodů Lightway je růst cen energií zásadní pro cenu sběrače světla z křišťálového skla. K tavení skla totiž používáme právě elektrickou energii, jejíhož bezprecedentního zdražování jsme nyní svědky. Do celkové spotřebitelské ceny se pak tento nárůst promítá 30% zvýšením ceny za tento křišťálový sběrač světla.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Energie nejsou největšími nákladovými položkami v provozu společnosti ASIANA/Letuška.cz. S ohledem na fakt, že se teprve začínáme zotavovat ze zásahu, který nám, cestovní agentuře, způsobila pandemie, tak každé zvýšení nákladů na provoz pro nás bude mít nepříznivé následky.
Skokové zvýšení cen energií se projeví postupně a se zpožděním a bude mít velmi nepříznivý dopad na český byznys.
Miroslav Jandečka
Miroslav Jandečka
řídící partner, poradenská společnost BDO
Ceny rostou globálně a je jistě dobře, že vysoká cena povede k úsporám, hledání cest k využití méně náročných technologií, umožní nižší dotace do čistých energií a jejich rozvoj. Covid nás naučil ze dne na den pracovat z domova, nyní nás donutí chovat se ekologicky.
Český byznys tak dostává příležitost k dalším pozitivním změnám.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Potravinářský průmysl pracuje s minimálními maržemi. Bohužel nejde v našem případě jenom o zvýšení cen energií , ale i o tlak na zvyšování všech vstupů , mezd ap. Protože i dodavatelům a zaměstnancům se také zvyšují náklady nejenom na energie. Potravinářské výrobky jsou pod denní kontrolou spotřebitelů, takže každá změna ceny je velmi riskantní. Bohužel součastná populistická politika a přerozdělování , neumožňuje zreálnění cen potravin. Navíc celoevroský oprávněný tlak spotřebitelů na domácí produkci, vstřícnost k životnímu prostředí, významně stěžují exportní možnosti pro české potraviny.
Jiří Machálek
Jiří Machálek
ředitel společnosti West Media
Pro DinoPark není zvýšení energií nikterak závažné, provoz zábavního parku neohrozí. Jiná situace je ve výrobě robotických modelů a speciálních dekorací, kde zejména elektřina je významnou položkou nákladů při provozu výrobní haly.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Ceny energií jsou a budou naprosto zanedbatelné vůči mzdám v IT. Na druhou stranu jsem rozčílený, protože energetický trh je zregulovaný zleva do prava a když se náhoudou regulace přežene, tak se snažíme o korekce další regulovaní, takže regulujeme na druhou. Firmy promítnou zvýšené náklady do cen ve výrobě a službách a až (možná) ceny energií spadnou, tak ceny zboží a služeb dolů nepůjdou a zůstane nám jen ta inflace a úměrná úroková sazba.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Vzhledem k tomu, že většina našeho obchodování probíhá ve venkovních prostorách, čeká nás pouze zvýšení nákladů na vytápění kanceláří a prostor pro zákazníky na 47 pobočkách, které máme ve střední Evropě. Věřím, že tyto dopady nebudou z hlediska celkového hospodaření společnosti zásadní. Pro český business ovšem mohou být tam, kde jde o energeticky náročnější provozy, dopady zcela zásadní. A to se nejspíš bude týkat i výroby nových vozů, která je pro celý automobilový trh naprosto klíčová, i když prodeje nových aut jsou zhruba třikrát měnší, než je velikost trhu ojetin.
Související