Česko se zařadilo mezi země s největším přírůstkem počtu případů onemocnění covid-19 na světě. Dominuje i ve statistikách úmrtí. Vnímáte to jako stigma při jednání s vašimi zahraničními partnery? Muže to podle vás do budoucna poškodit obraz České republiky?

Česko země koronaviru

Jindřich Fikar
Jindřich Fikar
majitel čokoládovny Fikar
V Čokoládovně máme vrchol roku a měli bychom, jako každý rok, vydělat na příští sezónu. Teď , 28.10 , kdy máme normálně absolutní výrobní špičku se zakázky z celé Evropy zastavily. Co taky chtít po nejhorší zemi na světě. Myslím že obraz naší republiky , se už pokazit víc nedá , takže ke zhoršení nedojde :-)
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Ovlivnit to může. Je to znakem neschopné vlády.
Jiří Stabla
Jiří Stabla
zakladatel Konopných lékáren, Konopne-lekarny.cz, Stabla
Ano, situace u nás je pro spojování mezinárodního obchodu hrozná. Osobně mám zkušenost, kdy zá námi přiletěl partner z Londýna, který nám má pomoci mediálně etablovat Jiřího Procházku, který vstoupil do UFC, ve světových médiích. A já na schůzku nemohl, nechtěl jsem ohrozit nikoho z týmu. Česko dostane obrovskou nálepku postkomunistického burana a myslím si, že právem. A to je pouze začátek, horor nás čeká v dalších dnech, neunikneme tomu. Prohráli jsme, jsme neukáznění.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Mám pocit, že je Česká republika ve druhé vlně pandemie jen o něco napřed, protože čísla rostou prakticky ve všech Evropských zemích. Nemyslím si, že by to proto mělo do budoucna mít nějaký zásadnější vliv na reputaci naší země. Pandemií procházíme jako Evropa společně a věřím, že tak to také budou obchodní partneři vnímat.
Hana Gawlasová
Hana Gawlasová
partnerka a vedoucí oddělení digitálního práva v advokátní kanceláři Deloitte Legal
Ne a ne. Obecně: jít do obchodního jednání s pocitem viny nebo stigmatu, nebo nechat tyto pocity jednání ovlivnit, je cesta do pekel. Konkrétně: v téhle pandemii jsme všichni na jedné lodi a Česká republika je teď bohužel na dost špatné palubě. Nejsme na té špatné palubě sami a je evidentní, že šíření nelze zcela zabránit (bez úplného uzavření země). Obraz České republiky by mohlo poškodit, nevyrovnali-li bychom se zodpovědně a smysluplně se situací, ve které jsme.
Jakub Brandalík
Jakub Brandalík
ředitel společností Lightway a Wirtuuu
Lightway vyrábí a prodává křišťálové světlovody do 30 zemí světa a musím říct, že jsme se nesetkali s přístupem, že by přírůstky počtu případů Českou republiku poškozovaly.
Máme vlastní dceřinou firmu v Anglii a v USA a vše běží normálně, i když je Lightway vyráběn v Česku.
Naši někteří partneři v zahraničí mají názor, že pokud se více populace testuje, tak o tolik jsou vyšší nárůsty pozitivně označených lidí.
Richard Baar
Richard Baar
CEO a zakladatel společnosti Daktela
Ve většině případů jsou naši partneři z Evropy, kde se víceméně všechny země potýkají s pandemií, takže zatím jsme nezaznamenali žádné negativní reakce na současnou situaci v České republice. Nicméně je třeba říct, že sektor telekomunikací není pandemií tak ovlivněn jako jiné sektory služeb nebo výroby. Pokud se ale jedná o Českou republiku, je velmi důležité aktuální situaci rychle vyřešit a nárůst pandemie zastavit, jinak to určitě bude znamenat celkové omezení obchodu, což následně bude mít dopad na všechny služby u nás včetně telekomunikací.
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Ano, zahraniční investoři jsou z aktuálního vývoje velmi překvapení a poukazují na komplikace, které to způsobuje v jejich obchodních aktivitách v České republice.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Negativní statistika ČR ohledně koronaviru obraz ČR ve světě jenom zhorší. To se ale může změnit v případě pozitivního vývoje. Celosvětová koronavirová krize v podstatě znemožnila osobní kontakty lidí z různých zemí, ať už na úrovni obchodní spolupráce nebo volnočasových aktivit. Některé záležitosti lze vyřešit na dálku přes internet, ale mnoho věcí vyžadujících přímý osobní kontakt takto řešit nelze. Typickým příkladem jsou mezinárodní výstavy psů, kterých se v normální době jako majitel úspěšné chovatelské stanice Korec Corso pravidelně účastním. Ty jsou nyní ve všech zemích zrušené.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Když svým rakouským společníkům vyprávím některé historky z české politiky a toho, jak Andrej Babiš "řídí stát jako firmu", tak mi to ani nechtějí věřit. Na videokonferencích, které máme s ostatními partnery sítě Talentor International, se v poslední době vyskytuje dotaz na situaci v ČR mezi prvními. Obchodní partner z Kalifornie mi včera posílal článek o ČR z deníku San Francisco Gate... To je jen pár příkladů, nicméně začíná mi být zatěžko na ty otázky smysluplně odpovídat. Ano, panu premiérovi to vyšlo, jsme "first in Covid". Big time.
Tomáš Jelínek
Tomáš Jelínek
výkonný ředitel Century21
Ano, toto poškozuje obraz bezpečné země, kterou jsme byli na jaře. Je ale otázka, zda právě nízká čísla na jaře nás nyní nedohání a to rychleji se nyní promořujeme. V současné době jsou však všichni zahraniční investoři opatrní a nelze tvrdit, že je důvodem zhoršující se pandemie u nás, ale celková situace ve světě.
Miroslav Jandečka
Miroslav Jandečka
řídící partner, poradenská společnost BDO
Nejsme pro ostatní až tak důležití, jak si myslíme. Jsme malá země, spíš bývám překvapen, jak málo naši katastrofální situaci vnímají. Ví, že covid-19 je obrovský problém, ale spíš celosvětový, než náš.
Obrázky, které bude televize vysílat do světa za 14 dnů nebo měsíc budou hrozné. Ano, je to ostuda.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Způsob, kterým se Česká republika na jaře postavila viru - disciplínou, šitím roušek a i následným úspěchem působil velmi dobře na mé zahraniční kontakty. Bohužel léto s téměř úplným uvolněním a současná situace tu image zničily. A ministr zdravotnictví, který evidentně nedodržuje pravidla, která sám nastavil, ke zlepšení nepomůže.

Domluvit si dnes termín s potenciálním klientem v Německu teď je sice z právního hlediska dovoleno, ale není to prakticky možné. Nedůvěru vůči Pražanům jsem zažil už v Bratislavě v polovině září. A právě důvěra vůči druhým je v našem oboru klíčová
Markéta Stržínková
Markéta Stržínková
ředitelka pobočky Atradius Česká repubika
Na rozdíl od jarního nástupu epidemie jsou reakce více v pohodě, rozpaky vyvolávají zmatené reakce naší vlády na epidemii. Zachováváme jako firma přísná pravidla po celou dobu epidemie, předpokládali jsme výrazné zhoršení situace na podzim a očekáváme, že se situace bude postupně měnit v jednotlivých zemích. Spíše máme obavy z dopadů na celou ekonomiku ČR, které budou citelné.
Jan Silber
Jan Silber
zakladatel jobportálu Jobstack.it
Jako stigma to nevnímáme, partneři naštěstí dokáží rozlišovat mezi státem jako takovým a firmou. To, že selhala naše vláda neznamená, že firmy nefungují jako důvěryhodní partneři. Ale obecně to samozřejmě poškozuje celou republiku jako takovou a je potřeba se co nejdříve s krizí vypořádat.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Každá země bez ohledu na to, jaká vykazuje čísla, je pandemií postižena. Víc než na dojmech a pocitech bude při obchodních jednáních a spolupráci záležet na konkrétních ekonomických podmínkách.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Nemůže, takzvaní vítězové a poražení se mění po dnech, ne-li po hodinách.
Související