Jak váš byznys ovlivňuje prudké oslabení české měny?

Jste zastáncem přijetí eura?

Vývoj kurzu koruny

Jan Silber
Jan Silber
zakladatel jobportálu Jobstack.it
Oslabeni koruny se nás prakticky netýká, ale jsme rád, že nemáme Euro. Stabilitu Eura, zadlužení jižních zemí a rozdílnou strukturu zemí v Eurozóně považuji za velmi rizikovou.
Stanislav Petříček
Stanislav Petříček
zakladatel bistRAWveg, popularizátor zdravého životního stylu pro manažery, spolumajitel společnosti TP Consulting
Pracujeme jak pro české tak zahraniční firmy, takže v zásadě nijak.
Česká koruna je opticky lepší pro jednotlivce, ale většina velkých firem stejně provádí platby v eurech.
Za mě raději euro, je to jednodušší.
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Ano, protože je lepší platit eurem než platit směnárnám.
Jan Lát
Jan Lát
finanční ředitel, BENEŠ a LÁT a.s.
1) oslabení české měny je pro nás výhodné - produkce je z 80% exportem a měnově dominuje našim tržbám EUR (>90%).
2) ano i ne - z mikropohledu naší společnosti ano - odpadají kurzová rizika apod. z makropohledu české ekonomiky ne, přijdeme o regulační schopnost prostřednictvím kurzu.
Jan Mládek
Jan Mládek
poslanec, bývalý ministr průmyslu a obchodu
Náš byznys oslabení české měny přímo neovlivňuje, neb neděláme zahraniční obchod.

Býval jsem zastáncem přijetí eura, ale už nejsem. Eurozóna si ještě nevyřešila problémy z krize 2008-2009 a již je tady krize další. Rating Itálie je na hodnotě BBB- a zadluženost země, která byla loni na úrovni 120% HDP bude brzy od dost vyšší. Italové chtějí evropské obligace, tedy německé ručení a z penězi si chtějí naložit podle svého. Není překvapením, že Německo a další země takový plán odmítají. Eurozóna teď pracuje na nějakém "shnilém kompromisu". Když už v eurozóně nejsme, počkejme si jak to dopadne.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Jelikož náš obrat z vetší části v EUR/USD a náklady spíše ve CZK, tak na papíře výsledky vypadají lépe.
Z dlouhodobého hlediska se nicméně domnívám, že oslabení koruny je cesta do pekel, slabá měna nepodpoří efektivní fungování ekonomiky. V naší zemi bude nadále více montoven než je zdrávo. Čeští zaměstnanci tak budou ještě více frustrovaní, protože k přiblížení českých mezd ke mzdám vyspělých zemím EU nedojde.
Jakub Brandalík
Jakub Brandalík
ředitel společností Lightway a Wirtuuu
Křišťálové světlovody Lightway se nejlépe prodávají za hranicemi a kurz britské libry vůči koruně je pro nás tedy tuto chvíli příznivý. Vyrábíme v Čechách a export do Anglie stále stoupá. Lidé ve Velké Británii teď v korona krizi hodně opravují a vylepšují svoje domy a chtějí více denního světla do vnitřních prostor. Kde jsou ty časy, kdy byla libra za 57 Kč.
Zavedení eura by dle mého názoru ekonomice prospělo.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Oslabení koruny ovlivňuje development tak, že zvyšuje ceny stavebních materiálů a specializovaných technologií dovážených ze zahraničí. Toto zdražení se pak může promítnout i do ceny bytů. Prodej bytů kurz koruny příliš neovlivňuje. Drtivou většinu našich klientů tvoří Češi, podíl cizinců se dlouhodobě pohybuje pod deseti procenty. Euro má své výhody i nevýhody, proto jsem k jeho přijetí spíše neutrální. Zásadním problémem je povinnost podílet se prostřednictvím záchranného mechanismu ESM na splácení dluhů špatně hospodařících států.Naopak společná měna usnadňuje cestování a mezistátní obchod.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Přesto že pro nás je oslabení docela fajn (máme velkou část příjmů v EUR, ale téměř všechny náklady v Kč), jsem spíše pro přijetí eura.
Miroslav Jandečka
Miroslav Jandečka
řídící partner, poradenská společnost BDO
Vadí mi odkládání přijetí eura na okamžik "až to pro nás bude výhodné". Přijetí eura je další krok k jádru vyspělé Evropy, k jednotnému trhu, spolupráci. Nelze čekat, až někdo silný za slabé vše vyřeší a zaplatí, my budeme chytře čekat. Je potřeba se zapojit i do řešení negativ, být součástí Eurozóny.
Jsme natolik propojeni do evropského trhu, že nelze dále váhat.
Nebaví mne přemýšlet a každý den řešit "finty" jak legálně nevykázat kurzové ztráty v účetní závěrce a zároveň je využít daňově a podobně. Je to úplně zbytečná nákladná činnost, která nepřináší žádný užitek.
Alois Šůstek
Alois Šůstek
jednatel FARE spol. s r.o.
Kurz koruny příliš neovlivňuje naši ekonomiku, jelikož na jedné straně dovážíme komponenty pro naši výrobu a na druhé straně expedujeme do zahraničí. Tyto položky jsou v přibližné rovnováze. Můj názor na přijetí měny EURO za současného stavu vedení EU a ECB silně záporný.

Alois Šůstek, jednatel
FARE, spol. s r.o.
TRADIČNÍ ČESKÁ OBUV
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Krátkodobě nám to spíše pomáhá, máme zahraniční příjmy.
Přijetí EURa není politická věc. Smysl bude dávat, až budeme produktivitou práce, měřené v penězích vytvořené přidané hodnoty za hodinu, nad průměrem zemí, které EURo mají.
Jiří Machálek
Jiří Machálek
ředitel společnosti West Media
DinoPark v Česku oslabení měny nijak nezasahuje a pokud máme tržby v jiných zemích, jsou v eurech. Nicméně i tak si myslíme, že bychom se měli ke společné měně přihlásit a tím se podílet na uskutečňování mnohem většího projektu, než je naše vlastní podnikání.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Nám oslabení koruny mírně pomáhá, protože jsme nebyli z minulosti 100% zajištěni. Neustálé zajišťování/kolísání kurzu do byznysu vnáší značnou volatilitu, která nemůže nikomu dlouhodobě vyhovovat. Dnes jasně vidíme, jak "pevná" naše koruna opravdu je. Já osobně jsem dlouhodobě velikým zastáncem Eura a evropské integrace. Ujišťování o trvalém posilování koruny zmizely na dlouhou dobu jako pára nad hrncem. Bohužel, politické proklamace o nepostradatelnosti české koruny, o škodlivosti EU jako takové nás od relativní stability Eura vzdalují.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Kurzové výkyvy nejsou pro nastavení naší firemní obchodní politiky významné. Na otázku vstupu do eurozóny nemám vlastní kvalifikovanou odpověď.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Současný kurz české koruny nám pomáhá v exportech ojetých vozů do zahraničí, které částečně kompenzují výpadek prodejů na domácím trhu. Nejvíce vozů jsme díky propadu kurzu exportovali hned v prvních týdnech po vládou nařízeném uzavření našich poboček od 14. března, ale daří se nám exportovat desítyk vozů týdně i nyní. K přijetí eura máme spíše neutrální vztah. Většinu našich vozů obchodujeme na lokálních trzích a kurzové rozdíly nás tak příliš neovlivňují.
Související