Jak jste spokojeni s tím, jak vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice zvládnout pandemii koronaviru?

Státní pomoc ekonomice

Magdalena Souček
Magdalena Souček
vedoucí partnerka EY v České republice
Peníze z COVID I a II se dostávají k firmám pomalu. Kvůli manuálním procesů trvá vyřízení žádosti dlouho a velká část jich je zamítnuta pro nesplnění všech podmínek. Při využití digitalizace by byly problémy mitigovány. Objem obou programů je velmi nízký a zdaleka nepokrývá potřeby firem. COVID III je na dobré cestě, co do objemu a způsobu distribuce přes komerční banky. Otázkou je, jaké parametry záruky a úvěru se dohodnou. Např. portfoliové záruky 25 % se jeví jako nízké. To nutí banky být selektivnější, a je možné, že se tak finanční pomoc se nedostane do potřebných částí ekonomiky.
Jakub Brandalík
Jakub Brandalík
ředitel společností Lightway a Wirtuuu
Tuto otázku je třeba položit jinak. Jak vláda mluví o tom, že pomáhá ekonomice v době koronaviru? Vláda totiž nepomáhá. Nemá na to peníze a ani je dát podnikatelům nechce. Vláda ví, si podnikatelé musí pomoc sami. Pokud je podnikatel opravdu podnikatelem, musí si pomoci sám. Žádná pomoc od vlády ho nezachrání, jenom se oddálí jeho krach. Pokud pomoc přece jenom nějaká přijde, bude to minimálnímu počtu podnikatelů a minimální částky, které stejně nic nevyřeší. Je to plýtvání státními penězi.
Jan Žůrek
Jan Žůrek
prezident České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj
Nejsem spokojen. Vláda postupuje váhavě, čas však letí. Podnikatelům, kterým spadly tržby k nule, by okamžitou finanční pomoc představovalo větší odpuštění části daní a odvodů, přímá peněžní pomoc jako kurzarbeit. Odsun splátek daní v čase, půjčky, odklad nájemného mohou částečně pomoci těm podnikatelům, kteří dokážou ustát šok v podobě nečekané epidemie a kteří budou schopni reagovat na razantní změnu poptávky. Nejen na její pokles, ale i změnu struktury. Vládě chybí praktický pohled z hlediska podnikatele. Co mu/jí reálně pomůže a co je k ničemu. Proč se nezeptá?
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Domnívám se, že některé kroky byly správné. Ale celková pomoc je zcela nedostatečná. Například už jen to, že z pomoci byla úplně vypuštěná celá Praha, je zásadní problém pro desítky tisíc podnikatelů. Zcela nepřípustné je také přenášení problémů na jiné skupiny lidí, což způsobí navržený plošný odklad placení nájemného. Jde o protiústavní zásah do práva na soukromé vlastnictví a doufám, že ho ústavní soud zruší. Nesmyslné je i to, že venkovní výběhy zoologických zahrad se otevřou až na konci května, když procházky ve volné přírodě jsou povolené a doporučované.
Miroslav Jandečka
Miroslav Jandečka
řídící partner, poradenská společnost BDO
Vláda rozdává peníze bez jakékoli strategie. Není schopna řešit klíčové kritické body, jako třeba zajistit dostatečnou kapacitu testování, aby nakažení lidé nečekali týden na výsledek testu a mezitím dále nešířili infekci. Místo toho vláda dále šíří paniku a rozdává miliardy bez jasné strategie jak co nejméně uškodit ekonomice.
Vláda má hledat cestu, jak podpořit fungující ekonomiku jinými nástroji než jen restrikcemi, zákazy a rozdáváním peněz.
Jan Hrubý
Jan Hrubý
generální ředitel RE/MAX
Jak jsem vítal počáteční krizový přístup a akceschopnost, nyní se mi chce z guláše, který je jednotlivými vládními kuchtíky za pochodu vařen, plakat. Chybí mi fakta, na základě kterých se rozhoduje, stejně jako odvaha přiznat si, že řada opatření je zcela zbytečných.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice? To jsem, přes intenzivní sledování kontinuálního COVID vysílání nestačil postřehnout. A teď vážně; ne, nejsem spokojen, chtělo by se říct, že podpůrná opatření jsou polovičatá, ale ona nejsou ani polovičatá. Jsou to populistická plivnutí do moře. Nevím, zda je ok odkazovat zde na jiné médium, tak já na něj radši přímo odkazovat nebudu, jen řeknu, že Jakub Lohniský z Le Premier to co by nám všem mělo vadit včera vyjádřil a na příkladu vlastní firmy popsal velmi pregnantně. Tolik k podpoře podnikatelů. A stimulace ekonomiky jako takové? Darmo mluvit...
Patricie Rosenbergová
Patricie Rosenbergová
ředitelka obchodu a marketingu CPI Hotels
Vláda má jistě nelehký úkol, každopádně její pomoc je pomalá, nedostatečná, váhavá a nejistá ! To vše dává vznik nervozitě, spekulacím a obecně obavě a strachu. Chtělo by to více energie a jistě více odvahy dělat nestandardní rozhodnutí. Víc konat, než ze chvástat líbivými hesly!
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Nejdůležitější je ekonomiku země co nejdříve vrátit k normálnímu fungování, to má mnohonásobně větší hodnotu, než jakákoliv státní pomoc. Po uplynulém týdnu a dnešním otevření třeba i našich autocenter se zdá, že je vývoj situace na dobré cestě. Samozřejmě jsme vděční i za program Antivirus, tedy tzv. "kurzarbeit". Ale nejvíce pracovních míst zachráníme, pokud začneme opět normálně fungovat a pokud budou mít zaměstnání a normální mzdu i naši potenciální zákazníci.
Barbora Daňková
Barbora Daňková
jednatelka pro vývoj diagnostických produktů, jednatelka TCC online
Zmatek, chaos, populismus, komplikovaná administrativa... ani bych to nenazvala jako pomoc.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Zásadní není dávat nějaké dávky. Zásadní je:

1) uvolnit cestování pro byznys, jinak podniky ztratí kontakty a zakázky v cizině
2) povolit chod všech podnikatelských aktivit při respektu k dodržování fyzické vzdálenosti mezi lidmi
3) ukončit nouzový stav a nechat lidi volně dýchat, nejsme v době komunismu.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Z mého pohledu je na hodnocení ještě brzy. Teprve duben ukáže, jak se projeví podpora zaměstnanosti. Z pohledu cestovní kanceláře bude důležitá právní úprava některých spotřebitelsko-odběratelských vztahů. Nejdůležitější bude otevření hranic a znovuobnovení leteckého provozu.
Lukáš Vondráček
Lukáš Vondráček
partner ve společnosti ELAT
Zatím to pokládám za dramatický nemístné projevy sarkastického humoru.

Zvláštní je, že kdykoliv jde o nějaké regulace, inspirujeme se v zahraničí takřka obratem, ale smysluplně nastavit podporu těm, kdo stát živí, v tom hledáme opět vlastní, pokud možno úředně komplikovanou cestu plnou "pokud", "jestliže" a "když".

Škoda slov.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Nejsem, naslibovala každému všechno a to selským rozumem nelze. Radši budu žít a pracovat ve státě, který mi na koronavir nedá nic, ale je spolehlivý, než v tom, který mi a všem všudy dokola sice něco dá, následně se z toho ale podxxá.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Podnikatelé nejsou elektorát současné vlády. Tak asi tak.
Související