Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu?

Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?

Dopady koronaviru na firmy (aktualizováno)

Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Na chvili si dáme volno od zákazníků, uděláme si pořádek doma a až to celé skončí, tak to pořádně roztočíme.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Protože jsme potravináři tak na první pohled pozitivně. Objednávky jsou podstatně vyšší o desítky procent.Ta negativní stránka současného vývoje je únava z prodloužených směn a sobot. Bohužel si nyní netrufáme přijímat nové neprověřené zaměstnance.
Úvahy zda firmu načas utlumit a předejít nákaze nebo vyrábět do té doby pokud to situace a hlavně zdravotní stav kolegů dovolí jsou stále intenzivnější. S tím souvisí jak dlouhou neproduktivní přestávku jsme schopni ustát.
Věřím,že po odeznění koronaviru se náš obor znovu rozjede a zákazníci budou dále ochotni nakupovat biopotraviny.
Magdalena Souček
Magdalena Souček
vedoucí partnerka EY v České republice
Radíme, jak zajistit bezpečí zaměstnanců a jak umožnit pracovat na dálku, jak zajistit kontinuitu výroby, přizpůsobit se změnám v poptávce a doručení zboží. Konzultujeme daňové dopady vládních opatření, navrhujeme rozpočty a plánujeme obchodní výkonnost. Radíme, jak zohlednit peněžní podporu vlády. Pomáháme klientům překonat kritické období z pohledu likvidity a financování, zamýšlíme se společně nad tím, co bude “potom”: až nebezpečí opadne – budou odvětví stejná jako dřív? Spolehnete se na stejné faktory, scénáře, strategie a plány? Půjde jenom o počítání ztrát, nebo i o nové příležitosti?
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Současná epidemie do chodu Ekospolu zasáhla, několik zaměstnanců z preventivních důvodů doma. Zásadní dopad má na provoz naší zoologické zahrady v Táboře. Od neděle jsme ji do odvolání uzavřeli pro všechny návštěvníky. Očekáváme, že se kvůli tomu výnosy zahrady sníží o stovky tisíc Kč. Pokud se koronavirus ještě rozšíří a propukne celosvětová pandemie větších rozměrů, tak bude následovat globální recese, která postihne celé světové hospodářství. Nejvíce ohrožená odvětví jsou cestovní ruch a doprava, krize ale dopadne i na většinu ostatních firem. Mnohé slabší zkrachují, nezaměstnanost vzroste.
Jiří Stabla
Jiří Stabla
zakladatel Konopných lékáren, Konopne-lekarny.cz, Stabla
Bylo jasné, že bude nezbytné uzavřít místa, kde se lidé sdružují. Každá katastrofa lidstvo poučila z chyb, které dělá. Možná to potrvá týdny a uvědomuji si, že naše síť Konopných lékáren bude čelit obrovským ztrátám, ale věříme, že je to tak správně a situace se uklidní a budeme moci zase společně pracovat. Zatím se snažíme dodávat konopné výrobky přes e-shop www.konopne-lekarny.cz.
Lidé budou více posilovat imunitní systém, takže vzroste poptávka po konopných semínkách loupaných a CBD produktech s plným spektrem kanabinoidů. Nyní nás zajímají i projekty s CBG, což je další z kanabinoidů.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Jsme headhunteři a zabýváme se tedy výběrem a vyhledáváním zaměstnanců. Vidíme hiring freeze u velké části klientů, zastavení nebo komplikace náboru téměř u všech. Naštěstí máme velkou expozici v oblasti bankovnictví a financí, kde zatím klienti fungují a i když nábory maximálně "virtualizují", aktivita neustává. Každopádně očekáváme pokles poptávky po našich službach v řádu desítek procent.

Situace "po odeznění" je primárně odvislá od toho, kdy k onomu odeznění dojde. Věřím, že nebude-li v té době ekonomika zásadně poškozená, mohlo by dojít k výraznému zvýšení poptávky.
Václav Muchna
Václav Muchna
CEO a spoluzakladatel společnosti Y Soft
Naše pobočka v Číně hlásí, že se pomalu a postupně vrací do normálu. To je světlo na konci tunelu i pro nás v Evropě. Jinak lidé jsou na home office, používáme roboty pro ovládání tiskáren na testy, ale business impact bude velký, i když jen nepřímý. Zatím těžko odhadnout. V milionech USD to bude určitě. Rozhodně to celé bude znamenat i do budoucna více home office, méně cestování. Prostě způsob práce v softwarové firmě se změní hodně. Virus nás donutil udělat to, o čem jsme celé roky pouze v bázni mluvili.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Uzavření prodejen ojetin má samozřejmě enormní dopad na počet prodaných vozů a tedy na jediný zdroj příjmů firmy, ze kterého hradíme provozní náklady, tedy zejména mzdy 3000 zaměstnanců ve čtyřech zemích. Zlevnili jsme většinu vozů a snažíme se je prodávat on-line, ale je velmi těžké docílit alespoň částečně obdobného výkonu jako na pobočkách. Pokud se autocentra co nejdříve, samozřejmě s přihlédnutím k epidemiologické situaci, neobnoví, mohou tito lidé skončit bez práce. Chceme věřit, že stát najde v rozpočtu dostatek financí na podporu podnikatelů a firem, aby k propouštění nemuselo dojít.
Hana Gawlasová
Hana Gawlasová
partnerka a vedoucí oddělení digitálního práva v advokátní kanceláři Deloitte Legal
Krátkodobě se pro nás změnil způsob práce a zároveň obsah zadání právních služeb. Poskytli jsme téměř všem zaměstnancům možnost pracovat z domova a uzpůsobujeme vnitřní organizaci. Vůči klientům reagujeme na překotné změny spočívající v ukládaných mimořádných a krizových opatřeních. Reagujeme okamžitě s důrazem na praktické aspekty. Jsme si vědomi toho, že co klientům poradíme, bude pravděpodobně okamžitě implementováno. Střednědobě očekáváme, že koronavirus nás ovlivní podobným způsobem, jako svého času rozmach informačních technologií. Bude třeba se přizpůsobovat změnám v reálném čase...
Miroslav Jandečka
Miroslav Jandečka
řídící partner, poradenská společnost BDO
Odborníci nás na rozdíl od politiků informují o tom, že situace je opravdu vážná a bude trvat mnoho měsíců. S rozvahou přemýšlíme, jak zajistit bez omezení naše služby. Nespoléhejme na vládu a politiky, hledejme vlastní cesty, jak pomoci.
Pandemie je ukázkou vzájemné závislosti nás všech, uvědomujeme si, jaké drobnosti mohou mít obrovské následky. Očekávám v budoucnu mnohem větší zodpovědnost v chování lidí a společností.
Miroslav Bobek
Miroslav Bobek
ředitel Zoologické zahrady Praha
Zásadně. Nejprve jsme ve středu zavřeli pavilony a v pátek i celou zoo. Řadě profesí jsme umožnili práci z domova, případně některé zaměstnance poslali "na překážku", a dnes již začínáme fungovat pouze s nezbytně nutným počtem pracovníků. Připravujeme také opatření pro případ, že by naši chovatelé byli ve větším počtu v karanténě; vždy bude nutné postarat se o zvířata. Očekáváme zásadní výpadek příjmů v letošním roce a patrně i nižší investice do zoo v letech následujících. Ale jak jsem napsal už minulé úterý: Zdraví a životy lidí jsou přednější než návštěva zoologické zahrady či její příjmy.
Související