Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu?

Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?

Dopady koronaviru na firmy

Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Věštění z křišťálové koule. Určitě to na náš byznys dopadne, opožďují se dodávky materiálu z Itálie, Číny. Pokud se koronavirs dostane do firmy, následky budou zásadní. Odhad 10% pokles tržeb minimálně a víc podle vývoje nemoci a paniky.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Zasáhl obrovsky, očekávání po odeznění: Buď jsme nepoučitelní a nic se nezmění anebo změní. Změna by musela být ve smyslu přechodu ze současné iracionality k normálnímu selskému rozumu.
Patrik Duda
Patrik Duda
majitel společnosti Atreon a společnosti Naughty Harbour
Výhodou je, že naše silikonové „sexuální pracovnice" nic nechytnou ani nepřenesou, a to ani koronavirus, tudíž, v dnešní době si troufám říct, má u nás zákazník o to větší jistotu, že u nás nic nehrozí. Navíc nejsme noční podnik, takže u nás nejsou skupinky lidí. Řekl bych, že máme v tomto značnou výhodu. :) Problémy, ale jen drobné jsme zaznamenali při logistice, zásadně nás to ale neomezuje.
Osobně si myslím, že přehnané nejsou ani tak opatření, ale hysterie, kterou se lidi nechávají unést.
Václav Friedmann
Václav Friedmann
Sazka, ředitel divize korporátní komunikace
V současné chvíli registrujeme odliv zákazníků z retailové sítě a jejich přechod k uzavírání sázek na internetu. Doufáme, že nedojde k dalšímu omezení retailu v ČR, protože většinu tržeb stále generujeme z prodeje v kamenné síti.
Pevně doufáme, že se vše podaří stabilizovat tak, aby se náš byznys po odeznění krize zásadně nezměnil.
Martin Dobeš
Martin Dobeš
Country Manager pro ČR a SK, MIO
Díky centrálnímu evropskému skladu jsme dosud byli schopni bez větších obtíží pokrýt poptávku v jinak rostoucím segmentu kamer do aut. S určitou obavou však pozorujeme výpadek ve výrobním řetězci, ať už z důvodu chybějících výrobních komponentů, nedostatečných přepravních kapacit či nedostatku pracovních sil, který se může projevit horší dostupností některých produktů v průběhu dalších kvartálů. Osobní schůzky a jednání jsou díky karanténním či preventivním opatřením čím dál více nahrazovány elektronickou komunikací.
Petr Vaněrka
Petr Vaněrka
generální ředitel sítě stavebnin PRO-DOMA
V tuto chvíli sčítáme škody v řádech milionů korun ze zrušených společenských akcí pro zákazníky. Naše interní týmy jsou mnohdy kvůli omezení skupinových setkání nuceny rozpustit meetingy a improvizovat. S tím vším umíme žít. Odehraje-li se ale jeden ze scénářů, kdybychom byli nuceni uzavřít prodejny, může dojít k paralýze celého byznysu. Na prodejnách se snadno podřídíme restrikcím a spíše tedy jde o to, jak moc budou opatření prohlubovat a účinkovat.
Po odeznění epidemie bude složité dohnat skluz v produkci stavební výroby, ale není pravděpodobné, že by do budoucna měla mít nějaké následky.
Jiří Machálek
Jiří Machálek
ředitel společnosti West Media
Zasáhla velmi výrazně. Všechny DinoParky jsou nyní uzavřené, právě dnes jsme museli ukončit provoz DinoParku v Liberci a ani s novou sezónou žádné parky prozatím otevírat nebudeme,a to jak v ČR, tak i na Slovensku. Po odeznění epidemie se snad vrátí vše rychle do starých kolejí, důvod, proč by se tak nemělo stát, nevidím.
Barbora Daňková
Barbora Daňková
jednatelka pro vývoj diagnostických produktů, jednatelka TCC online
Naprosto zásadně. Ve chvíli, kdy lidé pracují na home office a ve firmách je zákaz "shromažďování" i návštěv osob mimo zaměstnance, se ruší téměř všechna prezenční školení, workshopy, development centra a další. Jen část lze realizovat vzdáleně online. Firmy nám ze dne na den ruší zakázky. A situace se nezlepší ani po odeznění epidemie, protože lze očekávat hlubší ekonomickou krizi, kdy firmy budou spíše redukovat náklady než investovat do lidí.
Jan Silber
Jan Silber
zakladatel jobportálu Jobstack.it
Zatím se epidemie výrazně neprojevila. Nakolik se ale projeví později je otázka především hloubky a délky ekonomického propadu s ní spojeného.
Nemyslím si, že by došlo k nějaké velké změně našeho byznysu, ale možná to přispěje k ochotě našich klientů více pracovat s "remote modelem" práce IT specialistů. K tomuto modelu se je již delší dobu snažíme směřovat, protože přináší hodně dalších výhod a to nejen v době epidemie koronaviru.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
1. Původní optimismus klientů, a tedy i advokátů, se ztratil.

2. Bude záležet na tom, jak dlouho budou opatření nutná. Pokud jenom jeden měsíc, nemělo by to byznys příliš ohrozit; pokud ovšem déle, předpokládám že nastane recese, omezeni transakci a tím se zvedne poptávka po specialistech z oblasti pracovního práva, litigací (např. ohledně definice vyšší moci) a insolvence.
Matěj Kretík
Matěj Kretík
zakladatel agentury Bookin Agency
Velmi, mému umělci například zrušili různá hudební vystoupení, což je škoda v řádu statisíců. Dále se zpožďují některé zakázky a balíky ze zahraničí se doručují pomaleji do ČR. Lidé přestávají chodit ven a nekupují nic jiného než trvanlivé potraviny.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Současná epidemie do chodu Ekospolu zatím významně nezasáhla, mnohem větší dopad má na provoz naší zoologické zahrady v Táboře. Dočasně jsme zrušili všechny komerční akce, jako např. Den ošetřovatelem či Noc v zoo. Očekáváme, že se kvůli tomu výnosy zahrady sníží o stovky tisíc korun. Pokud se koronavirus ještě více rozšíří a propukne celosvětová pandemie větších rozměrů, tak zcela jistě bude následovat globální recese, která postihne celé světové hospodářství. Nejvíce ohrožená odvětví jsou cestovní ruch a doprava, krize ale dopadne i na většinu ostatních firem.
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Podle průzkumu Svazu průmyslu má 37% procent průmyslových firem problém s dodávkami součástek nebo surovin. 36 % řeší potíže s logistikou a 35 % se potýká s poklesem poptávky. 20% má potíže s cash flow.. Plná třetina firem má některé ze zaměstnanců v karanténě.
Miroslav Jandečka
Miroslav Jandečka
řídící partner, poradenská společnost BDO
Poskytujeme služby malým podnikatelům i nadnárodním koncernům. Pro nás por všechny je úkolem zajištění funkčnosti i v případně karantény. Díky dlouhodobému zajišťování podmínek pro naše zaměstnance pro flexibilitu jejich práce, podporu práce z domova, investic do technologií jako jsou videokonference, klaudová řešení jsme poměrně dobře připraveni. A to nejen teoreticky. V kancelářích je jen několik kolegů a nevím o ničem, kde bychom měli problémy se zpracováním.
Napomáháme i klientům, ptají se na naše zkušenosti.
Tají se mi však dech při pomyšlení na riziko výpadku internetového spojení.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Zásadně! Jednak nepředvídatelností, rychlostí změn v letecké přepravě a samozřejmě obrovským přívalem málo povzbudivé práce. Především nedokážeme odhadnout, kdy krize začne ustupovat. Od její délky se budou odvíjet změny v našem byznysu. V letecké přepravě jsou hlavními hráči letecké společnosti. Ony budou určovat trendy. Právě se nacházíme v bodě nula. Je to dobrá příležitost k přehodnocování.
Markéta Stržínková
Markéta Stržínková
ředitelka pobočky Atradius Česká repubika
Jestli se ekonomika zpomalovala v minulém roce jak auto při dojezdu do zácpy, pak koronavirus je čelní náraz. Očekáváme zpomalení srovnatelné s krizí v roce 2008, postiženy budou s několika vyjímkami všechna odvětví. Nejen, že dojde k zpomalení, ale pro malé a střední firmy to bude zcela likvidační situace.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Dopady zatím nejsou velké. Je to možná i tím, že cestování osobním vozem místo veřejné dopravy je v době epidemií jedním z účinných opatření proti nákaze, proto mohou dokonce prodeje ojetých vozů stoupnout. Navíc se omezuje výroba v řadě automobilek, což může, spolu s klesající cenou ropy, trh ojetin dále podpořit. Může se zároveň zvýšit podíl ojetých aut prodaných přes internet či call centrum, bez nutnosti navštívit pobočku.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Máme nohy na stole a čekáme, jak to dopadne. Také si pamatuji, jak vláda v minulosti nakoupila antivirotika za sta-miliony a pak je po expiraci za cca půlku nechala ekologicky zlikvidovat. Politici se předhání, kdo řekne koro.... vícekrát ve větě, protože samozřejmě platí, že čím více, tím lépe. Takže jsme tu měli Ebolu, prasečí / ptačí chřipku a nyní tohle. Až se z toho vyspíme, vyhodíme mouku, za rok si na tento příběh ani nevzpomeneme. Myslím, že nejveselejší je pan premiér, protože nemusí řešit svoje problémy.
Související