Kvůli zvyšování sazeb ČNB začínají zdražovat hypotéky, během tří let mohou měsíční splátky průměrné hypotéky vzrůst i o několik tisíc korun. Dělala/dělá podle Vás ČNB dostatečná opatření, aby hypoteční boom brzdila a úvěry na bydlení si nebraly i domácnosti, které se při růstu splátek mohou dostat do finančních problémů?

Zdražování hypoték

Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Uvědomme si, že sazby bývaly před deseti lety ve srovnání s dnešními i více než sedminásobné. Obezřetnost ČNB je na místě, nemyslím si však, že by postupné zvedání sazeb v dohledné době měl domácnostem způsobit zásadní finanční problémy.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
ČNB se míchá do věcí, které vůbec řešit nemá. Banky mají dost nástrojů, jak prověřit bonitu klienta. Navíc strašení realitní bublinou je přehnané. Ceny bytů sice rostou, ale to jen kvůli převisu poptávky nad nabídkou způsobenému nepovolováním staveb.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Touhu po bydlení ve vlastním chápu, ale nemuselo by být za každou cenu v Praze. Mimo Prahu máte šanci stavět sami svépomocí za nižší náklady.
Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Realitní trh se přehřívá a nemovitosti dosahují závratných cen. Nesmyslná touha všech po bydlení "ve svém" a rostoucí příjmy ženou ceny nahoru. Zvyšování úrokových sazeb je správné, stejně tak i požadavek na vyšší míru spolufinancování.
Petr Chvátal
Petr Chvátal
CEO PPL CZ /DHL Parcel Slovensko
S výjimkou Prahy a pár dalších míst se trh s nemovitostmi chová standardně pro fázi konjunktury a to včetně pobídek formou levných peněz. Strach o mladé dlužníky myslím mít nemusíme.
ČNB spíše vyčítám liknavost a chyby při řízení pozice koruny.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Právě kvůli levným hypotékám je přehřátý trh s nemovitostmi. Zdražení hypoték je krok k ochlazení tudíž správným směrem. I peníze musí mít svoji cenu.
Lukáš Vondráček
Lukáš Vondráček
partner ve společnosti ELAT
ČNB podle mne škodí všemu a všem, kdo jsou na koruně jen trochu závislí. A to dlouhodobě. Deformuje měnu, trhy, zkrátka vše. O nějakém smysluplném řízení silně pochybuji a radu pokládám za sbírku zběsilých ekonomických trafikantů.
Související