Je podle vás správné, že se Praha kvůli výstavbě nových bytů rozrůstá "do polí", přestože v širším centru města existuje mnoho nevyužitých ploch a brownfielfů? Jak by se měla změnit strategie výstavby bydlení v metropoli?

Bydlení v Praze

Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Je třeba zase začít stavět bloky domů a normální ulice jako jsou například na Vinohradech.
Petr Choulík
Petr Choulík
Nevyužité plochy a brownfieldy v centru by bylo lepší využít pro architektonicky zajímavé stavby spojené s kulturou, což Praze zcela chybí. Byty Prahu nezkrášlí. Nechal bych je na okrajích, což je také zdravější.
Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
V širším centru města se přece staví nové domy. Co například výstavba ve Vysočanech na místě bývalých továren, na Žižkově, v Libni, v Malešicích, nové domy na sídlištích, které "zahušťují" starší zástavbu, plány na bývalé Nákladové nádraží?
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Je nás pořád stejný počet a přesto potřebujeme stále zabírat to nejcenější - ornou půdu ! Naši potomci nás nepochválí. Cosi jsme už postavili a nezabrali ani m2 zemědělské půdy. V Praze to lze regulovat jednoduše cenou za zábor.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Přesun obyvatel do měst, a zejména do Prahy, bude pokračovat, takže nakonec dojde i na brownfieldy. "Bydlení" v polích je spíše zátěží pro dopravní infrastrukturu, protože se při něm neobejdete bez auta, což znám z vlastní zkušenosti.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Zastavování posledních volných plácků v centru měst, které lidi využívají k odpočinku či venčení psů, je špatný koncept. Lidé chtějí bydlet v dosahu přírody, což jim umožní pouze lokality na okrajích měst. Nutností je ale dobrá dopravní dostupnost.
Petr Bartoň
Petr Bartoň
jednatel Lundegaard
Společně s větším důrazem na zdravý životní styl lidí se stává i trendem žít na okraji města - dobrá dostupnost do práce a zároveň blízko k přírodě. Citlivé rozšiřování je tedy správné. Kultivace nevyužitých míst v centru je ale neméně důležité.
Dan Jiránek
Dan Jiránek
Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR
Praha se do "polí" příliš nerozrůstá, to spíše středočeské okolí Prahy, ale vyřízení povolení v Praze trvá příliš dlouho a nový územní plán v nedohlednu. Využívání brownfieldů je složité a pokud to nabude vyváženo nějakými výhodami .... .
Jiří Konečný
Jiří Konečný
zakladatel Elko EP
Ano, většinou to tak je, ale jsou také projekty (více či méně realistické) - Žižkovské nádraží, Přemostění Masarykova-Hlavního nádraží apod. ... - aby to nevypadalo, že se vůbec nic neděje ...
Jindřich Kotyza
Jindřich Kotyza
Rozvoji měst se nedá bránit, ale nejprve by bylo dobré vyčerpat potenciál starých, již nevyhovujících objektů a pozemků po již neexistujících firmách. Je to legislativně složitější cesta, ale určitě by přispěla k našemu hezčímu hlavnímu městu.
Petr Chvátal
Petr Chvátal
CEO PPL CZ /DHL Parcel Slovensko
Rekultivace nevyužitých ploch a objektů ve velkých městech obecně je příležitost. Pokud to ale jen poslouží dalšímu zahuštění a zalidnění prostoru, půjdeme cestou asijských metropolí.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
V různých metropolích to řešili různě, extremismus není na místě. K omezení rozrůstání do šířky by stačilo dále zvednout ceny za vyvázání pozemku ze zemědělského půdního fondu.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Přednostěn využít brownfieldy-tak jsme to udělali při rozvoji naší firmy my.A nedostali jsmena to žádné dotace.
Související