Mladé rodiny v současné době kvůli vysoké ceně bytů řeší dilema, jestli si pořídit vlastní bydlení, nebo bydlet v nájmu. Co byste poradili svým dětem: i přes vysoké ceny koupit vlastní byt, nebo v nájmu počkat na příznivější ceny?

Bydlení mladých rodin

Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Vlastní bydlení není pro mladé lidi i mladé rodiny nezbytné. Svým dětem bych doporučil si byt pronajmout. Časem by se, v závislosti na cenách a příjmech, mohli rozhodnout, jak postupovat dále.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Koupě bytu, a to i na hypotéku, je rozumnější než nájem. Po dvaceti letech hypotéky vlastníte byt, po stejné době nájmu jste bez bytu a utratíte zhruba stejně. I byt zatížený hypotékou lze prodat a v případě urgentní potřeby zvolit variantu nájmu.
Jan Kolář
Jan Kolář
ředitel České kosmické kanceláře
Pokud jim to jejich majetková situace dovolí, tak by měli koupit byt, který jim bude vyhovovat.
Hana Gawlasová
Hana Gawlasová
partnerka a vedoucí oddělení digitálního práva v advokátní kanceláři Deloitte Legal
Podle priorit dané rodiny na příštích pár let a podle lokality vybrat nájem (flexibilita) nebo vlastní bydlení (investice). Při rozhodování a pak při hledání nemovitosti bych se držela praktického pořekadla: "kdo hledá, ten najde".
Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
Zpočátku nájemní bydlení, vlastnit byt na začátku kariéry může omezovat při stěhováním za prací.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Určitě nájem. Bohužel na venkově je velmi malá nabídka slušného nájemního bydlení. Dříve budovali nájemní byty pro zaměstnance fabrikanti, národní podniky nebo národní výbory . Dnes u nás za 25 let nikdo nic nepostavil.
Dan Jiránek
Dan Jiránek
Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR
Rozhodně nájemní bydlení, mění se občas zaměstnání i počet členů rodiny. Problém bude cena nájemného obzvlášť v Praze a okolí (výstavba nestačí zájmu).
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Volil bych začátek v nájmu a po stabilizaci bydlení vlastní.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
1) Víme vůbec v tuto chvíli, kde budeme pracovat za 5 let?
2) Nyní na dražší byt s partnerem sice máme, ale v okamžiku hospodářské krize nebo nezaměstnánost nebo rapidního navýšení úroků to můžeme být cesta do pekel.
3) A budeme spolu i za 5 let?
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Určitě bych doporučil pořídit si vlastní bydlení. I při současných rostoucích cenách lze najít vhodný byt. Jen je nutné řídit se jednoduchým "Korcovým pravidlem", které říká, že cena menšího bytu nesmí přesahovat 20násobek ročního nájemného.
Petr Bartoň
Petr Bartoň
jednatel Lundegaard
První bydlení - i pro mladou rodinu - by mělo být v nájmu. Mladí chtějí mít při rozhodování o své budoucnosti svobodu. A to jim splácení hypotéky nedá. Rozhodnout se o koupi vysněného bydlení mohou kdykoliv v budoucnu.
Lenka Doležalová Pavilková
Lenka Doležalová Pavilková
Jsem pro bydlení v nájmu, Přijde mi absurdní požadavek na to, že by si mladý člověk měl za každou cenu ze svého platu dovolit hypotéku. Navíc se vlastnictví může stát psychologickou zátěží při rozhodování o změně zaměstnání nebo v osobním životě.
Tomáš Rychnovský
Tomáš Rychnovský
Vlastnictví může být velkou koulí u nohy, zvláště pokud kupuji byt jenom proto, abych jej vlastnil... Jsem zastáncem klidného spaní, čas ještě ukáže.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Kromě možných krátkých výkyvů byty asi levnější nebudou, pokud tedy setrváme v civilizovaném světě (v EU). Já jsem konzervativní v tomto ohledu. Radil bych raději koupit, pokud si troufnou to splatit.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Vůbec nikam bych se nehnal. Vlastnictví zavazuje a je potřeba k němu dospět. Navíc jsme v situaci, kdy nájemné je mnohdy levnější než koupě (při zpočítání amortizace nemotivosti, úroků z úvěru nebo nákladů ušlé příležitosti vlastních zdrojů).
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Rozhodně bydlet v nájmu v místě, kde to je pro provoz rodiny a sladění se zaměstnáním nejvýhodnější. Časem se ukáže, co dál.
Související