Kolik lidské práce v Česku nahradí do roku 2030 digitalizace a robotizace?

Budoucnost práce

Petr Bartoň
Petr Bartoň
jednatel Lundegaard
Roboti všeho druhu již nějaký ten rok lidi v práci nahrazují (výroba, logistika...) a bude toho stále více (i složitější kognitivní role). V čem budeme vždy vynikat je kreativita a schopnost vytvářet nové věci. Někdo ty roboty vymýšlet musí.
Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
Určitě je potenciál nahradit roboty rutinní administrativní práci.
Markéta Stržínková
Markéta Stržínková
ředitelka pobočky Atradius Česká repubika
Nové technologie budou schopny v našem oboru pojištění pohledávek nahradit v následujících 10 - 15 letech 15% zaměstnanců. V současnosti se už vyvíjí potřebná IT infrastruktura, která zcela změní práci s pojištěním v dalším desetiletí.
Dan Jiránek
Dan Jiránek
Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR
Spoustu, ale nemusí to znamenat pokles počtu pracovních míst.. Jednak patrně dále poroste počet úředníků , jednak i ty roboty musí někdo programovat atd. Co bude problém budou pracovní místa pro nízko kvalifikované zaměstnance.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Pamatuji si ze školy p. Mühlfeita, jak říkal, že do 5ti let všechno, co půjde, nahradí stroje (což bylo cca 10 let zpět). Ukazuje se, že předpovídat budoucnost nám vůbec nejde. A spíše než o zánik půjde o přirozenou strukturální proměnu práce.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
V průmyslu klidně 20% práce. Možná si to málo lidí uvědomuje, ale nejvíce lze ušetřit v administrativě. V každé nové implementaci software ABRA Gen šetříme zákazníkům hodně lidské práce. Je to dobře, pole už také nikdo neokopává motykou.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Smysluplné práce nahradí automaty určitě hodně. Ale bohužel vzniknou další "zbytečná" místa, která zaměstnají "uvolněné" lidi. Možná je to i dobře, přebytek volného času nepřináší nic dobrého.
Lenka Doležalová Pavilková
Lenka Doležalová Pavilková
Těžko odhadovat. Jisté ovšem je, že kromě toho, že nějakou práci nahradí, jinou vytvoří. Jednak bude nutné digitalizaci nějak řídit a jednak uspoří čas, který potom lidé budou moci využít na jiné aktivity. A ty vytvoří další práci.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Je to otázka pro prognostiky. Za 13 let se charakter některých prací určitě ještě změní. Digitalizace v administrativě a ve službách již probíhá, robotizace v některých odvětvích také. Je to nezadržitelný a žádoucí proces.
Související