Pohraniční oblasti jsou na tom podle řady ukazatelů hůře než zbytek Česka, ať už je to podíl lidí bez práce, počet exekuci nebo třeba množství potratů. Měla by je vláda podporovat? A jakým způsobem?

České pohraničí

Jan Kolář
Jan Kolář
ředitel České kosmické kanceláře
Vztah k místu se nedá naordinovat. Pomáhat jej vytvářet a šířit ale lze. Podporou podnikání a budováním infrastruktury.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Já zde žiji a podnikám . Je zde mnoho problému , ale jde to. Mělo by se začít daňovým zvýhodněním, odpočty, že zde podnikáme, zaměstnáváme lidi ap. Podpora infrastruktury, kvalitního bydlení je nedostatečná. Obec bohužel , alespoň u nás nefunguje.
Dan Jiránek
Dan Jiránek
Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR
Ano, stát by některé své aktivity měl přednostně umisťovat do takových území. Ovšem některé chudé hranice krajů jsou na tom podstatně hůře než hranice mezistátní, co bude s nimi?
Jindřich Fikar
Jindřich Fikar
majitel čokoládovny Fikar
Kdo něco dostane zadarmo, tak k tomu většinou nemá vztah. Ať je to dům po Němcích nebo dávky či dotace. V horším případě se na tom "zadarmo" utvoří závislost, v lepším jsou to jednorázově vyhozené peníze.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Měly by se podporovat způsobem, který je smysluplný. Například lze využít skvělé přírodní podmínky, které v těchto oblastech mají, a vytipovat lokality pro návrat zubra do přírody. To přitáhne spoustu lidí a zvýší návštěvnost. Podobně jako u Milovic.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Nelze tvořit strategii podle Km od hranic. Klíč je v rovnoměrné distribuci přidaní hodnoty v ČR, resp. snižování transakčních nákladů. Např. si objednám řemeslníka, on přijede do Prahy bez stání v zácpě a zaparkuje v méstě zakázky bez extra nákladů.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Souhlasím s paní Litvinovou a p. Štěpánkem. Odvážně: co nabídka Sudetským Němcům na menší příděl půdy pro ty, kteří se usadí natrvalo? Přišla by hrstka a my uzavřeli II.sv.v. Přivést chytré leadery, třeba budováním technologických center ve městech.
Radomír Klofáč
Radomír Klofáč
zakladatel a jednatel MORIS design
Pohraničí si určitě pomoc zaslouží, ale proboha, ať to dělá někdo, kdo k tomu má vztah a kdo tomu rozumí. Myslím, že problém nápravy starých křivd je třeba řešit dlouhodobě, strategicky a s velkým citem.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Poválečné jizvy se stále ještě úplně nezahojily. Podpora regionů je na místě, ale koncepčně, bez stranických kalkulů a důsledně.
Lukáš Vondráček
Lukáš Vondráček
partner ve společnosti ELAT
Přijde mi to být taková socialistická otázka a trochu se bojím Reaganovského "I'm from the government and I'm here to help." Na ústecku pomáhala FS lodníkům a vypadá to na další exekuce a potraty. Pokud nechceme katastrofu, vláda ať radši nepomáhá.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Vyhnali jsme Sudetské Němce a vesnice zůstaly částečně vylidněné a částečřně jer zaplnili llidé -náplavy Není jiná možnost než tyto oblasti podporovat, nicmnéě vyhazováním peněz oknem to určitě nevyřešíme. Problém je hlubší=absence vztahu.
Pohraničí neboli bývalé Sudety jsou na tom hůř, protože povalečným osídlením po vyhnaných Němcích se vytvořila velmi nevyvážená sociální struktura. Na vzhledu krajiny a místních obcí je to dodnes znát. Oblasti si určitě zaslouží vyrovnávací pomoc.
Související