Je podle vás správné, že ČNB zákazem stoprocentních hypoték de facto nutí zájemce o bydlení bez vlastních úspor k "dofinancování" hodnoty nemovitosti, na niž nestačí hypotéka, jinými dražšími úvěry? Nepovede toto opatření ve skutečnosti ke zhoršení postavení klientů bez úspor?

Dofinancování hypoték

Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Je to správné, je nutné bránit se enormnímu zadlužování.
Jan Kolář
Jan Kolář
ředitel České kosmické kanceláře
Je na odpovědnosti každého zda je schopen půjčku splácet v závislosti na podmínkách stanovených konkrétní bankou. Nařízení ČNB je přílišná regulace škodící oběma stranám.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Protože v oboru nepodnikám, moc tomu nerozumím. Chápu tento krok jako snahu o prevenci toho , aby hypotéku dostal kdokoliv . Máme krátkou paměť, za chvíli to bude 10 let co to bouchlo v Americe.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
V současné době nízkých úrokových sazeb mohou lidé propadnout pocitu, že si mohou vysoké úvěry dovolit a nehrozí jim žádné riziko. Ovšem pokud by sazby výrazně stouply, mohlo by to vést k řadě osobních tragédií a zhroucení realitního trhu.
Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
Je to odpovědnost bank, poskytujících úvěry a lidí, kteří si hypotéku dojednávají. Copak se nestává, že lidi nesplácejí hypotéky, i když je mají pouze ve výši 70% z cen nemovitosti?
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Banky dokážou velmi dobře posoudit, zda jsou jejich klienti schopní splácet úvěry včetně hypoték. ČNB by se do toho míchat neměla.
David Mencl
David Mencl
ředitel společnosti Ekonomické stavby
Strašlivé, neodborné, devastující. ČNB řeší přílišný růst cen bytů v Praze. Zvolí řešení, které v Praze ceny nesníží a zasáhne i regiony, kde ceny nerostly. Řeší ceny bytů, zasáhne i domy a pozemky. Protože mne svědí víčko, nevypíchnu si obě oči.
Lukáš Vondráček
Lukáš Vondráček
partner ve společnosti ELAT
Myslím, že to jen vede ke zhoršení pozice klientů a nic pozitivního to nenese.
Domnívám se, že tak jako i u dalších kroků (např. měnové intervence) ani zde ČNB nepracuje zrovna pro naše blaho a prospěch. Odpovědné by banky mohly být i bez toho.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Cíl ČNB chápu, ale provedení je opravdu krátkozraké (asi jako zákaz podnikání ministrů nebo daň z oken Víléma lll.). Nejúčinější regulace je ta nejjednodušší - úroková sazba a přímá zodpovědnost. To první komerční banky neurčují a to druhé nemají.
Související