Jaké dopady na českou ekonomiku bude podle vás mít ukončení intervenčního režimu ČNB? Dotkne se jen exportérů, nebo ovlivní i domácí byznys?

Intervence ČNB

Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Když jsme se naučili pracovat s kolísajícím kurzem začala intervence. Bylo to pohodlné a mohli jsme se věnovat podnikání.Teď to začne znovu. Myslím, že pro podnikatele je přechod na EUR nezbytný. Asi jsou u nás jiné politické nebo spekulativní zájmy.
Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Zdravotní turismus zrušení intervencí může zasáhnout významně. Rozdíl kurzu 27 a 25 Kč za Euro je nemalý. Současně ale dojde ke snížení nákladů u dovážených materiálů a přístrojů.
Ladislav Brázdil
Ladislav Brázdil
generální ředitel Závodů lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL)
Hlavním cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu. Je správné, že se k tomu snaží využít všechny dostupné nástroje. Čím méně subjektů bude do činnosti ČNB mluvit, tím lépe pro ČR. Stejně jako s rostoucími mzdami musí firmy počítat s posilující korunou.
Patricie Rosenbergová
Patricie Rosenbergová
ředitelka obchodu a marketingu CPI Hotels
Na domácí hotelový trh bude mít významný dopad. Část cen je nasmlouvána v €, kdy kurzovní změnu budeme muset ukrojit z našeho výnosu. Při předpokládané změně € z 27 Kč na 25 Kč je to 8%!
Jindřich Fikar
Jindřich Fikar
majitel čokoládovny Fikar
Bylo to fajn. Ale bude dál. Prognostik Zeman už řekl kdy to skončí, takže se může každý nachystat. Uff.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Očekávám, že veškeré podniky nezaměřené na levný export budou profitovat z toho, že zmizí dopingový efekt způsobený intervencemi.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
6 technokratů + 1 expolitik žongluje s celou ekonomikou. Hrají si s úsporamy všech lidí a profitem jedné či druhé strany. Moc rád bych viděl nezávislou měnu a to buď alá bitcoin nebo měnu emitovanou každou bankou. Pak by odpovědnost vypadala jinak.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Pokud jde o rezidenční trh, tak ukončení nesmyslného umělého oslabování české koruny nebude mít výraznější dopad. Drtivou většinu kupujících totiž nyní tvoří Češi, kteří kurzový rozdíl při koupi nemovitosti neřeší.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Nám určitě pomohly, a i celé ekonomice patrně taky. Ale je to zásah do trhu, což má i negativa. Já jsem pro co nejrychlejší přechod na EURO.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Lidé se během posledních let naučili nekupovat rizikové levné a přestárlé ojetiny z dovozu. Posílení kurzu koruny by mohlo s tímto trendem bohužel zamíchat. A to přesto, že ADAC odhaduje roční počet stočených aut prodaných v Německu až na třetinu.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Dotkne se pochopitelně všeho.
Tomáš Drápela
Tomáš Drápela
generální ředitel společnosti Plzeňská teplárenská
Intervence ČNB považuji za "vlastizradu" od samého počátku až do očekávaného konce.
Dan Jiránek
Dan Jiránek
Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR
Určitě ovlivní i domácí trh , nás se týká zejména vliv na evropské fondy, kdy se po ukončení intervencí a i s ohledem na to, že se zatím téměř nečerpá, poměrně razantně sníží objem těchto prostředků.
Firmy mají nástroje pro zajištění kurzu. Největším problémem je nejistota ohledně termínu ukončení intervencí.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Dlouhodobé intervence jsou jako natažená pružina, po uvolnění přijdou kmity kursu. Pokud měna posílí o více, jak 2 koruny, poznáme to všichni na zbrždění růstu, protože mnoho CR firem jsou bohuzel subdodavatelé, kteří nedrží svou značku a zákazníka.
Petr Bartoň
Petr Bartoň
jednatel Lundegaard
Určitě do zamíchá kartami jak u importu tak to určitě ovlivní i domácí trh. Otázkou zůstává, jak moc a jak na to zvládnou naši podnikatelé zareagovat, přece jenom jde o výrazný zásah do ekonomiky.
Související