Měla by podle vás vodovody a kanalizace v Česku provozovat města a obce nebo soukromé společnosti?

Byznys s vodou

Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
Máme k dispozici data, díky kterým dokážeme porovnat provozování vodovodní a kanalizační sítě soukromými firmami a obcemi? Nebo posuzujeme pouze podle zpráv z médií?
Jindřich Fikar
Jindřich Fikar
majitel čokoládovny Fikar
Pokud vím, tak většinu sítí dříve města a obce vlastnily. Prodej nebo pronájem byla chyba a korupce. Určitě jsem pro města , ale aby se to neopakovalo.
Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Zkušenosti ukazují, že převod přirozeného monopolu do soukromých rukou bez náležité regulace nefunguje. Pokusy o cenovou regulaci vedou k růstu cen. Jsem spíše pro obce, ale zde je nutno ošetřit profesionální vedení a omezení politické korupce.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
V médiích se propírají negativní kauzy, které se nezvládly především díky spekulacím a korupčnímu prostředí.Myslím, že je dosti příkladů kde s vodou dobře hospodaří a které se dají následovat,ale to je pro média nezajímavé.Co jsme si navařili ...
Jiří Stabla
Jiří Stabla
zakladatel Konopných lékáren, Konopne-lekarny.cz, Stabla
Odpovím jinak - obecně k byznysu s vodou. Voda je budoucnost, nezbytnost, voda = život. S kamarádem vytváříme nový projekt s názvem Masaru Water. Chceme ukázat, že voda může mít a podle všeho má paměť a uchovává informace, které do ní vysíláte.
Petr Bartoň
Petr Bartoň
jednatel Lundegaard
Pokud nenastane situace, že soukromá osoba bude mít monopol anebo nedojde ke kartelové dohodě mezi jedinými poskytovateli a stát bude mít možnost regulace v případě potřeby, tak si myslím, že klidně může tuto činnost provozovat soukromá firma.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Už v době tendrů na provozování vodovodů a kanalizací před mnoha lety prozíraví lidé varovali před negativními důsledky, jako je zdražování vody a zanedbaná infrastruktura. Je však otázkou, zda jsou města a obce schopny vést tento byznys lépe.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Nejsem zastánce podnikání měst a obcí - tam je vždy prostor pro korupci. Tedy soukromé společnosti. Ale musí být vybírány na základě otevřených, transparentních tendrů, ne tendrů šitých na míru.
Jiří Konečný
Jiří Konečný
zakladatel Elko EP
Města a obce, pokud to zvládnou - což není jisté. Jinak korupce může být na obou stranách.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Města a obce, pokud ovšem nejsou zastupitelé zkorumpovaní.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Podle mě nezáleží na formě vlastnictví, ale na zákonem daných podmínkách spravování společensky tak významné služby jako je distribuce vody a hospodaření s ní. Kritériem pro tuto službu nemá být komerční zisk nýbrž její dlouhodobá udržitelnost.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Oba typy subjektů - vždy je významné porovnávání cen mezi obcemi a důsledná kontrola nezneužívání monopolu.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Soukromá firma musí mít nad sebou schopného a hlavně na něm nezávisého regulátora a veřejná firma musí mít schopné vedení a neposílat peníze politickým stranám (nebo mít 6 firemních aut pro ředitele). Nevím, co v českém údolí bude fungovat lépe.
Související