ČNB chce výrazně omezit objem hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Mimo jiné tím chce předejít nafukování realitní bubliny. Pomůže podle vás tento krok zastavit prudký růst cen nemovitostí z posledních let?

Hypotéky

Petr Bartoň
Petr Bartoň
jednatel Lundegaard
Moc nevěřím, že tento krok pomůže snížit ceny realit, ale pokud by se to povedlo, bylo by to samozřejmě jen plus. Jelikož ceny nemovitostí jsou vyšroubovány do nesmyslných výší.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Samozřejmě, že omezení poptávky bude mít vliv na cenu. Jako hlavní přínos necítím v zastavení růstu cen, ale předcházení nestability na trhu. Každé přehřátí má za následek pád. Kolik lidí si kalkulovalo splátku s pravděpodobným úrokem za 5/10 let?
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Především by mělo být snadnější zahajovat nové stavby. Ale i tohle pomůže.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Myslím , že je to dobrá úvaha z pohledu eliminovat nafukování realitní bubliny. Obchodníci "s teplou vodou" jsou nějak moc aktivní! Mám obavu , aby to nebouchlo v Evropě jak před lety v Americe !
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Podle mne správné.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Ceny nemovitostí rostou i z řady jiných důvodů, opatření ČNB považuji jen za kosmetickou změnu. Pokud něco hypotéky opravdu zbrzdí a povede ke zpomalení růtu cen bytů, bude to spíše růst úrokových sazeb, případně zbrždění růstu ekonomiky.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Ceny nových bytů rostou proto, že jich je kvůli legislativnímu Kocourkovu nedostatek. Na druhou stranu stát prostřednictvím ČNB nesystémově zasahuje do volného trhu a velmi ho deformuje. ČNB by podmínky pro získání hypotéky vůbec řešit neměla.
Dostupnost vlastního bydlení se zhorší. Někteří na hypotéku nedosáhnou. Možná to zpomalí růst cen nemovitostí, ale může to vést k dalšímu růstu pronájmů bytů.
Související