Co si myslíte o evropských dotacích? Jsou spíše prospěšné nebo spíše škodí?

Evropské dotace

Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Dotace s sebou přinášejí množství problémů. Jsou nesystémové a mají prvky sociálního inženýrství. Vhodné jsou jedině pro budování infrastruktury státu. Ve zdravotnictví jsou zneužívány pro podporu hlavně státních a krajských nemocnic a korupci.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Dotace jsou zajímavé pro příjemce. Bohužel jsou nesystémové, deformující, ale pro politiky jsou nástrojem určité závislosti a vděčnosti.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
V sektoru ojetých vozů se evropské dotace nevyskytují. Přitom zejména obnova přestárlého vozového parku by si je zcela jistě zasloužila. A to jak z ekologických, tak z bezpečnostních a zdravotních důvodů.
Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
Dotace mají význam pro dopravní infrastrukturu. Jinak vytvářejí korupční prostředí a zejména deformují trh.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
S dotací je to jak s reklamou: víme, že polovina prostředků za ni jsou vyhozené peníze, nevíme ovšem jaká. Dotace EU jsou často prospěšné, často (asi nad 50%) ale dělají více zla než užitku. Vyhozené peníze všech daňových poplatníků (i plátců DPH).
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Je zapotřebí rozlišovat dotace na veřejné stavby (dálnice, nemocnice) a na soukromé projekty. První kapitola je vcelku OK, ale brát peníze úspěšným a přerozdělovat je zpravidla méně úspěšným nebo pochybným, tak to je čisté hospodářské zlo.
Radomír Klofáč
Radomír Klofáč
zakladatel a jednatel MORIS design
Vše co se dělá poctivě má smysl, to platí i na dotace. Jejich smyslem je podpora tam kde je to třeba. Že dotací někdo zneužívá je jasné, ale to procento těchto lidí je stejné jako v jakémkoli jiném oboru.
Ladislav Brázdil
Ladislav Brázdil
generální ředitel Závodů lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL)
Jsme podpůrci většiny evropských dotací. Dotace stimulují investice, které jsou nositeli zproduktivňování a zproduktivňování je zase nositelem reálného růstu mezd, tzn. životní úrovně.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Dotace jsou obrovským nesmyslem. S nepatrnou nadsázkou jsem přesvědčen, že čistá dotace neexistuje. Neuplyne dlouhý čas a současná doba dotační se bude zpětně hodnotit velmi negativně .
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Souhlasím s nimi v oblasti rozvoje jednotné evropské infrastruktury a obyvatelnosti krajiny. Nesouhlasím s nimi v podpoře podnikání, kde převážně kazí přirozené tržní síly, pokud se výrobek nebo služba dá snadno distribuovat na širším teritoriu.
Miroslav Bárta
Miroslav Bárta
egyptolog
Jsou přínosem pro rozvoj zanedbaných regionů, pro obce apod. Zásadním způsobem ale pokřivují přirozené vztahy, vedou k lobismu a klientelismu tam, kde by to šlo dobře i bez dotací.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Evropské dotace j(i všechny jiné) jsou největším mínusem EU. Státy by měly k EU přitahovat jiné hodnoty, než dotace. Nevadily by mi dotace pouze pro veřejný sektor - na silnice a infrastrukturu. Ale dotace do byznysu rozhodně NE!!!
Dan Jiránek
Dan Jiránek
Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR
Bohužel, s obrovskou administrativní zátěží řeší problémy, které by při rozumnějším nastavení podílu na vybraných daních, většina obcí vyřešila mnohem efektivněji. Za dnešních podmínek jsou však pro řadu obcí nezbytné.
Patricie Rosenbergová
Patricie Rosenbergová
ředitelka obchodu a marketingu CPI Hotels
S evropskými dotacemi je spojena především spousta korupčních skandálů. To celé je vrhá do negativního světla a degraduje na líheň korupčníků. Jistě existují i "poctivé" projekty, nevím, zda nejsou v menšině.
Související