Kuřáci si v restauracích a dalších pohostinských zařízeních od konce května příštího roku už zřejmě nezapálí. Úplný zákaz kouření přinese takzvaný protikuřácký zákon, který schválila sněmovna. Souhlasíte s tvrzením odpůrců zákona, kteří vytrvale tvrdí, že skrze něj dochází k ohrožení svobody?

Je protikuřácký zákon ohrožením svobody?

Hana Gawlasová
Hana Gawlasová
partnerka a vedoucí oddělení digitálního práva v advokátní kanceláři Deloitte Legal
Není. Těším se ale na ten povyk, až se bude připravovat zákaz cukru v potravinách a nápojích. Deset k jedné, že k tomu dojde (k zákazu i k povyku).
Lumír Al-Dabagh
Lumír Al-Dabagh
Myslím, že není ohrožením svobody. Normální je nekouřit a většina by měla být chráněná před dopady chování menšiny. Je řada omezení, která považujeme za normální. Toto považuji za jedno z nich.
Petr Choulík
Petr Choulík
Jsem nekuřák. Děsím se ale takových zákonů, jako je ten náš protikuřácký. Co lidem zakážou příště? Kam se poděl rozum?
Libor Malý
Libor Malý
zakladatel serveru Jobs.cz
Pokud jsme společnost primitivní, potom je. Pokud jsme společnost vyspělá, potom máme kapacitu dohlížet důsledků svých činů a v takovém případě není. Schválně, co se z ankety ukáže, jakou společnosti jsme :-)
Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
Protikuřácký zákon se dá pochopit. Co ale omezení prodejní doby o svátcích? A připravované zákonné úpravy pro práci z domova? Nebo povinnost pro firmy poskytnout zaměstnancům 5 dnů na sick days? O tom zcela vážně diskutují politici :-(
Jiří Stabla
Jiří Stabla
zakladatel Konopných lékáren, Konopne-lekarny.cz, Stabla
Myslím si, že tento krok je správný, a pokud chtějí lidé ničit své zdraví, tak ať to dělají venku, aspoň do sebe dostanou i trochu toho čistého vzduchu, ne?
Dan Jiránek
Dan Jiránek
Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR
Nejedná se zdaleka jen o zákaz kouření , takže ano.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Svoboda ve vztahu k zákazu kouření je příliš silné slovo. Nekuřáci mají právo nebýt obtěžováni.Jako nekuřákovi mě bude vadit,že si nemohu občas čichnout k voňavému,nepančovanému,nechemizovanému tabákovému dýmu. Vlastně takový snad už ani neexistuje.
Vítězslav Bican
Vítězslav Bican
ředitel Channel Crossings
Je to rozumné omezení svobody. Takových omezení je v našich životech mnoho, některá jsou rozumná a z dobrých důvodů, jiná nerozumná a svévolná. Zákaz kouření patří mezi ta první.
Ladislav Brázdil
Ladislav Brázdil
generální ředitel Závodů lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL)
Rozhodně ne. Demokracie stojí na pravidlu, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Takže kuřáci ohrožují svobodu nekuřáků, ne opačně.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Zákon není omezením svobody. Hlavně musí existovat svoboda pro ty, které bezohledné kouření ostatních nejen omezuje, ale poškozuje jejich zdraví. Fatální je totiž i pasivní kouření, kterému se nyní v některých restauracích bohužel vyhnout nedá.
Ivan Pavlíček
Ivan Pavlíček
Zajímavý logický omyl. Kuřáci často operují svou svobodou kouřít. Oni se ale nerozhodují svobodně, protože jsou závislí a zapálit si prostě musí! Je vtipné hovořit v tomto případě o svobodě.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Ano, rozhodně je. I když jsem nekuřák a logicky preferuji nekuřácké prostředí. Nicméně se budu bít za práva kuřáků zapálit si pospolu u piva v hospodě. Já půjdu raději do nekuřácké, těch je už teď drtivá většina a bude-li poptávka, bude jich víc.
Jindřich Fikar
Jindřich Fikar
majitel čokoládovny Fikar
Ano, jedním z mnoha.
Michal Kuník
Michal Kuník
generální ředitel společnosti Securitas
Osobně bych byl razantnější a zakázal bych kouřit i v autech, jelikož to pokládám za nebezpečný nešvar. Se zákazem kouření v restauracích souhlasím, alespoň kuřáci poznají, jak voní dobré jídlo.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. V sousedním Bavorsku, které je tak hrdé na své "Liberalitas Bavariae" platí několika let po referenda dokonce ještě přísnější zákon než je ten český návrh, a funguje to také.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Svobody kouřit určitě... Osobně jsem jako nekuřák za zákaz rád, nicméně převažuje to, že mi jako liberálně ekonomicky smýšlejícímu člověku vadí většina regulací. Měl by rozhodnout trh, nekuřáckých alternativ je už nyní myslím celkem dost.
Petr Bartoň
Petr Bartoň
jednatel Lundegaard
Omezování svobody je stejně tak nutnost dýchat kouř v hospodě, i když jsem nekuřák. Spíše problém vidím v tom, že to trochu zkomplikuje život provozovatelům restaurací i samotným kuřákům. Asi by však ničemu nevadilo zavést čistě kuřácké restaurace.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Svobody podnikání nebo jedince? Pokud v podnikání, tak zrušme hygienické normy, i ty omezují podnikání. U jedince, kde začáná jeho svoboda, tam končí druhého. A jinak kdyby se kouření vynalezlo dnes, tak se ihned zakáže jako nelegální droga.
Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Není! Konečně jsme se dočkali stejných podmínek, jaké jsou na západ a dokonce mnohdy i východ od našich hranic. Již se moc těším na hospody a restaurace bez kouře. Právo nekouřit a nebýt obtěžován kouřem je nadřazeno právu kouřit.
Barbora Daňková
Barbora Daňková
jednatelka pro vývoj diagnostických produktů, jednatelka TCC online
Není. Kuřák si může zakouřit i tak, jen jinde nebo jindy. Má na výběr a nemusí u toho poškozovat zdraví i ostatním. Teoreticky si může i nekuřák vybrat restauraci, ale to jen teoreticky a jen ve větších městech.
Markéta Stržínková
Markéta Stržínková
ředitelka pobočky Atradius Česká repubika
Probírali jsme to s chlapama v naší zahulené hospodě na vesnici, těm vadilo, že paní majitelka zvedla cenu panáku myslivce o pětikačku. S koncem hulení byli nakonec nějak srovnaní, ale srovná se to, hlavně, když chutná pivo.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Svoboda je mít možnost sníst si s rodinou svůj oběd nebo vypít svůj nápoj v restauraci bez kouře. Doufejme, že novým zákonem diskuze končí.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Složité téma, restaurace je mírně veřejný prostor. Na jedné straně je poškozování zdraví nekuřáků, podporované prezidentem-nevzorem. Na druhou stranu závislí kuřáci - povolil bych existenci čistě kuřáckých restaurací, výrazně označených.
Radomír Klofáč
Radomír Klofáč
zakladatel a jednatel MORIS design
Není a měl být zaveden už dávno. Jako odnaučený kuřák vím proč, stejně jako plicní doktoři. Se svobodou to nemá nic společného.
Tomáš Froyda
Tomáš Froyda
Ne! Omezování svobody je nutit lidi být účastníkem něčího kouření. Není všude takový výběr nekuřáckých restaurací jako v Praze. V menších městech a obcích je jich dost málo. Lidé tam často nemají jinou volbu, než jít do podniku, kde se kouří.
Související