Před devadesáti lety (26.9. 1926) zavedl Henry Ford pětidenní pracovní týden. Jak vnímáte současné úvahy o možných změnách pracovní doby? Nejčastěji se hovoří o volném pátku a šestihodinové pracovní směně.

Jak vnímáte současné úvahy o možných změnách pracovní doby?

Hana Gawlasová
Hana Gawlasová
partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs
Pracovní doba má být přizpůsobivá době, ve které se používá. To ta aktuální není. Ať ta budoucí nabízí flexibilitu, možnost volby pro zaměstnance i zaměstnavatele a zároveň ať respektuje, že je doba pracovní, tedy efektivní a produktivní.
Osobně jsem přesvědčen, že podobným způsobem reaguje na potřeby zaměstnanců tzv. home office. Otázkou je jeho aplikace např. do směnných provozů. Současně je potřeba si uvědomit, že např. v obchodní sféře určitě jeden den bude chybět.
V logistice můžeme maximálně nahradit 40 hodinový úvazek dvěma 20 hodinovými. U profesí řidičů a skladníků bychom vzhledem k jejich nedostatku potřebovali zvýšit limity práce přesčasů.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
V Talentoru máme značně individuální úvazky již nyní. Další regulace shora není myslím třeba.
Petr Bartoň
Petr Bartoň
jednatel Lundegaard
V současné nízké nezaměstnanosti jsou tyto úvahy na místě, ale trh si s nimi poradí určitě lépe v rámci benefitů a volné pracovní doby, než nařizování shora. Až konjunktura pomine, budeme shora zase vracet pracovní dobu na původní úroveň?
Dan Jiránek
Dan Jiránek
Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR
Upřímně řečeno i 40 hodin týdně je málo a občas se pracuje z domova i večer nebo brzy ráno. Ovšem důležitější je , s jakým nasazením se pracuje. A zkrácené úvazky v případě dohody jsou normální a výhodné pro obě strany.
Udržet stávají fond pracovní doby a zvýšit produktivitu je pro rozvoj české ekonomiky naprosto klíčové. Zároveň ale podporuji i zkrácené pracovní úvazky zejména pro ženy, které se vracejí z mateřské dovolené nebo pečují o více malých dětí.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Který populista o tom začal ? Nejsou volby ? Potřeba naší ekonomiky je spíš opačná. Plošné zkrácení prac. doby přinese ještě větší přetížení pracovníků ochotných pracovat ! Ostatní budou nadávat , že nemají dostatek peněz na utrácení ve svém volnu !
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Jsou oblasti, kde je možné pracovat v rámci zkrácené pracovní doby. My nabízíme služby klientům, kteří vyžadují absolutní flexibilitu při řešení naléhavých problémů. Pokud radíme klientovi v průběhu transakce, pracujeme více než 40 hodin týdně.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Jsme společnost s provozem, který na značném procentu pozic probíhá téměř 365 dní v roce, 12 až 14 hodin denně. Tuto obslužnost zákazníků musíme zajistit, ať je státem regulovaná pracovní doba jakkoliv dlouhá.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Otázkou není doba strávená v práci, ale efektivita, která je v ČR velmi nízká. Nicméně si dokážu představit, že dva týdny v měsíci budou mít třídenní víkend. Osobně však pracovní den a víkend nerozlišuji. Pracovní věci totiž řeším neustále.
Dokud bude naše produktivita i přebytky nižší než v EU, nejsou tyto úvahy na místě. Dobrou náhradou by bylo slavit svátky v pondělí či pátek, když vychází na některý jiný den. Mzdové náklady téměř nevzrostou a přitom přibude třídenních víkendů.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Úvahy o snížení týdenní pracovní doby nejsou v ČR podle mě relevantní. Stanou se relevantními v době, kdy efektivita české pracovní síly bude srovnatelná s těmi nejvyspělejšími. Jde o s kým se chceme srovnávat.
Vítězslav Bican
Vítězslav Bican
ředitel Channel Crossings
Nemám tolik představivosti, abych věděl, jak bude vypadat a na čem bude stát ekonomika za 50-100 let. V současnosti je to stále ještě lidská práce, tyto úvahy jsou předčasné. Ale jako je historií nevolnictví, může jí jednou být i pět pracovních dní.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Ve znalostní ekonomice měřit výkon pracujícího jednotkami SI je úsměvné (netýká se pozic bez přidané hodnoty).Dohodu bych ponechal na zaměstnavateli se zaměstnancem. A zrušil bych odbory zaměstnanců a zavedl odbory nezaměstnaných.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
majitel firmy Isolit-Bravo
Je to další populizmus a krok špatným směrem.Svět se zadlužuje, drancuje přírodní zdroje, ničí životní prostředí. Francie vydává státní dluhopisy se splatností sto let.A za těchto okolností ještě více hýřit?! No, to snad NE!
Radomír Klofáč
Radomír Klofáč
zakladatel a jednatel MORIS design
Zrušil bych jakékoli regulace ohledně pracovní doby ze strany státu. Každá firma by si měla určit jakou roli pro ní hrají lidé. Ti se pak budou moct sami rozhodnout zda do ní půjdou , nebo ne.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Mluvíme o námezdní pracovní síle. Její produktivita práce se odráží ve výkonu ekonomiky země. Naše produktivita práce nedospěla tak daleko, abychom mohli uzákonit kratší
pracovní dobu napříč všemi odvětvími.
V modernich firmach, jako je Profinit, je regulace pracovni doby zakonem a nutnost vedeni evidence dochazky kvuli statnim kontrolam vnimano jako prezitek minuleho stoleti. U nas umoznujeme individualni pracovni uvazky. At kazdy pracuje, kolik chce.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Jsem na to alergický. Více jde o produktivitu práce a podíl osobních nákladů. Sociálně-inženýrské narušování této rovnováhy bude ještě více přetěžovat pracovité a schopné, ostatní se ještě více povezou. Je to další útok na hodnoty,na kterých stojíme.
Související