Jednou z hlavních komplikací byznysu v Česku je byrokracie. Jak dalece zatěžuje vaše podnikání? S jakou úřednickou absurditou jste se doposud setkali? Která nařízení jsou pro vás zcela zbytečná?

Jednou z hlavních komplikací byznysu v Česku je byrokracie. Jak dalece zatěžuje vaše podnikání?

Hana Gawlasová
Hana Gawlasová
partnerka a vedoucí oddělení digitálního práva v advokátní kanceláři Deloitte Legal
Moje oblíbená filmová postava říká: "There is nothing nice about bureaucracy". S úředníkem se dá mluvit, nařízení se dá zdolat soudně, ale byrokracie byla, je a bude. Nejlépe se mi osvědčilo s ní prostě počítat, jako se souhrnem spousty nicotností.
Petr Bartoň
Petr Bartoň
jednatel Lundegaard
Byrokracie přináší overhead odhadem 20-25%. Bohužel se obávám, že tomu zamezí jen zjednodušení zákonů a vyhlášek, zamezení výjimek apod. a na tom mnoho lobbystických skupin a ani mnoho úředníků nemá žádný zájem. Učme se od Estonska.
Vladimír Finsterle
Vladimír Finsterle
Lekarna.cz se pohybuje na poměrně regulovaném trhu, kde když si někdo začne vykládat zákon nad rámec, tak my už nestíháme podnikat. Protože musíme sledovat, jak se mění legislativa, upravovat vnitřní procesy a investovat do zdrojů, které nás ochrání.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Snad nejlepší období bylo za úřednické vlády , nikdo nevymýšlel žádné změny ! Nekompetentní aktivita - slušně řečeno - je to nejhorší co může být .
Robert Vojáček
Robert Vojáček
Velice, řídíme přes 250 subjektů, ať už jde o dámy na úklid, zaměstnance, externisty... Velkou část našich nákladů tvoří tato někdy až nesmyslně složitá správa.
Vítězslav Bican
Vítězslav Bican
ředitel Channel Crossings
Byrokracie je problém pokud za ní nevidíte smysl a necítíte se být jako daňový poplatník klientem státu. Naše odvětví patří k těm méně regulovaným, ale to se bohužel může změnit jen tím, že se někomu na nějakém úřadě zachce. A to je trochu děsivé.
Martin Vodička
Martin Vodička
STRAŠNĚ.
Ladislav Brázdil
Ladislav Brázdil
generální ředitel Závodů lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL)
Česko je jednou z mála zemí světa, kde dosud často vítězí selská logika. Byrokracie ale rok za rokem rozumu utahuje kohout. Jedním z mnoha paradoxů je například dokládání stejných údajů více úřadům, přitom nadřazen je jeden subjekt - stát.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Nejvíce komplikují život neustálé změny zejména v daňových zákonech a výkaznictví, které vyžaduje stále více času. Podnikáme i v zahraničí (USA, Austrálie,..). Není to o mnoho jednodušší, ale je to mnohem stabilnější.
Jan Kučera
Jan Kučera
Tisíce drobných nesmyslů unaví každého. Státní i veřejná správa stále ještě někde vyžaduje tištěné výpisy z OR, účetní uzávěrky, potvrzení o bezdlužnosti apod. Přitom e- govermnet je již zaveden. Nedej bůh chtít od státu vrátit nějaké peníze.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Elektronické knihy zatěžuje spíše pravý opak - absolutní nevůle řešit ochranu duševního vlastnictví.
Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Byrokracie koplikuje vše v našem podnikání. Máme duplicitní kontroly různých úřadů, reakční doby úřadů jsou na maximu nebo překročeny, ochota úřadů poradit a pomoc je omezená. Úředníkům stále nedochází z jakých peněz jsou placeni...
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Podnikání v ČR svazuje legislativní Kocourkov. Nás nejvíce omezuje proces povolování staveb, který je nejsložitější ze zemí EU. Získat povolení pro stavbu bytového domu trvá více než pět let. Kvůli špatné legislativě vzroste cena nemovitosti o 10%.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Nejen naše,příklad: EET prý přinese 10 mld. ročně. I když mu firmy budou věnovat jen 1% pozornosti, při HDP 4.450 mld. ztratíme 44,5 mld. Ani nemluvím o koupi zbytečných kas, dobrý SW umí EET přímo a vázání pracovních sil s tím natrvalo spojených.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Velmi a s ohledem k účelnosti pro společnost také velmi zbytečně.
Tomáš Froyda
Tomáš Froyda
Komplikací je moc v mnoha oblastech. Např. v kontaktu s úřady práce při hledání lidí do výroby. Úřady práce v ČR zprostředkovávají lidi pro firmy v Německu ale firmám v Česku moc nepomůžou. Kdo chod úřadu platí z daní? Němečtí podnikatelé?
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Značně a to i přes skutečnost že naše odvětví patří k těm relativně málo regulovaným.
Související