Brnu se v poslední době daří přitahovat velké firmy i start-upy. Co by měla udělat Praha, aby napodobila jeho úspěch? Co jí oproti Brnu chybí?

Brnu se v poslední době daří přitahovat velké firmy i start-upy. Co by měla udělat Praha, aby napodobila jeho úspěch? Co jí oproti Brnu chybí?

Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Bylo by skvělé, kdyby Praha začala uskutečňovat v praxi všechna doporučení obsažená ve strategických rozvojových plánech, které si v minulosti schválila nebo schválí.
Michal Kuník
Michal Kuník
generální ředitel společnosti Securitas
Praha by měla co nejrychleji ukončit mocenské boje v rámci magistrátu a začít se starat o prosperitu města. Pokud bych použil slova klasika, měli by přestat dělat, aby "měli", a začít dělat, aby "byli".
Brno, Bratislava a východní země přitahují velké ředitelství firem často kvůli menším platům. Nějakého odlivu startupů z Prahy jsem si nevšiml.
V Brně funguje lépe spojení univerzit a firem a město pro to vytváří lepší infrastrukturu. Ale upřímě řečeno, neměla by mít Praha ambice zkusit napodobit úspěch spíše Londýna než Brna?
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Ještě bych počkal, čas ukáže výsledek. Zažil jsem například Inovační centrum v Pardubicích za stovky milionů z EU (v té době byly Pardubice dávány novináři za vzor vší inovace, pokroku a spolupráce VŠ s firmami), které v krátké době zkrachovalo...
Vítězslav Bican
Vítězslav Bican
ředitel Channel Crossings
Neměla by dělat nic, je úplně v pohodě, že Brno je inovačním centrem země. Praha má jiné přednosti a bude přitahovat jiné typy firem. To ovšem neznamená, že je tady vše sluníčkové. Co začít fungujícím magistrátem?
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Magistrát HMP žije na úplně jiné planetě než jeho obyvatelé a firmy. Obě skupiny považuje za dojné krávy - např. poplatek 37 000 Kč za parkovací místo pro 1 podnikové auto v zóně je úplný nonsence. Takže bude úplně stačit více fungovat a méně hrabat.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Brno má prostředí, kde dobře spolupracují akcelerátory se soukromými investory a vysokými školami. Ty navíc dokáží "produkovat" specialisty, kteří už při studiu fungují v organizacích, kterým právě výše uvedené subjekty často poskytují silné zázemí.
Libor Malý
Libor Malý
zakladatel serveru Jobs.cz
Praze oproti Brnu chybí ta uvolněná a inspirativní pohoda, kterou v Brně cítíte. Je radost chodit po Brně, je utrpení chodit po Praze. Když ale přesunete většinu silových orgánů a turistů do Brna, zabijete ho stejně jako je dnes "zabitá" Praha.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Praze chybí dlouhodobá koncepce rozvoje a odvaha alespoň napodobit velkoměsta západní Evropy, jako je Londýn či Paříž.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
I v Praze odevzdáváme hodně práce :-). Cesta vede přes konkrétní kroky, méně politiky. BIC je skvělý, co získat jeho zakladatele do Prahy, až je omrzí soukromá sféra - také je zdravím :-). O vědeckotechnickém parku se v Praze mluví od roku 1993..
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Kdyby na sobě Praha něco měnila a jiná města napodobovala, přestala by být Prahou. Co by redakce Ekonom.cz měla udělat, aby tvořila záživnější otázky? :)
Praha trpí nějakým nedostatkem úspěšných firem? Potřebuje řešit nezaměstnanost? Vím, je neslušné odpovídat otázkou.
Jiří Konečný
Jiří Konečný
zakladatel Elko EP
Nechci si poštvat Prahu, ale my na Moravě jdeme na věc více prakticky a myslím že i odevzdáváme více práce. Praha je přece jen kosmopolitní centrum pro finanční business - jako i ostatní hlavní města.
Související