Očekáváte, že budou pro vaši firmu čínské investice zajímavé, nebo vás naopak znervózňují?

Očekáváte, že budou pro vaši firmu čínské investice zajímavé, nebo vás naopak znervózňují?

Hana Gawlasová
Hana Gawlasová
partnerka a vedoucí oddělení digitálního práva v advokátní kanceláři Deloitte Legal
Čínské investice jsou principiálně zajímavé a určitě dobrá příležitost (a výzva?). Zajímavé a dost možná rozhodující budou také kulturní rozdíly, politické pozadí investic a dlouhodobý přínos projektů, které nebudou obsahovat výzkum a vývoj.
Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Znervózňuje mne, že v ČR investuje jen CEFC. Nejen, že není slyšet o jiných firmách, ale CEFC investuje do naprosto rozdílných oblastí. CEFC má nejasné vlastníky a je napojená na čínskou armádu a tajnou službu. Co stojí za její investiční stategií?
Logistická firma Bohemia Cargo neočekává žádný přínos z čínských investic. V Číně máme partnery a koupené firmy v Čechách mají logistiku vyřešenou. Kanál DOL nemůže být výnosná investice, můžeme ji však číňanům splácet jako ztrátovou. Díky Zemanovi.
Jindřich Fikar
Jindřich Fikar
majitel čokoládovny Fikar
Investice je, když někdo postaví novou pekárnu. Když někdo koupí rohlík ze stávající pekárny, tak se jedná o koupi vyrobeného rohlíku. A kdo ho vyrábí, je fuk. No, ale já radši český rohlík.
Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
Myslím, že více než o pozitivní dopad čínských investic na naši ekonomiku se jedná o politické P.R. "jak jsem užitečný pro Českou republiku".
Jan Žůrek
Jan Žůrek
prezident České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj
Pro naši firmu působící v poradenském byznysu jsou všichni investoři přicházející do naší země vítáni, ty čínské nevyjímaje.
Vítězslav Bican
Vítězslav Bican
ředitel Channel Crossings
Pocítili jsme zvýšenou poptávku po jazykových službách v čínštině, nicméně znervózňuje mě to, že čínské "investice" jsou především vlivové a politické. Opravdu se divím, že jsme ochotni zahodit euroatlantické hodnoty a paktovat se s opět s komunisty.
Markéta Stržínková
Markéta Stržínková
ředitelka pobočky Atradius Česká repubika
Pozitivně vnímám vstup čínských investorů do strojírenství, tam větší investice dlouhodobě chybí, i když kvalita je na vysoké úrovni. Když Volvo kupovali Číňani, taky se psalo, že značka končí, a obavy se ukázaly jako liché.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Před nedávnem mne vyděsilo - což se málokdy stává - předávání cen nejlepšímu fotbalistovi. Petr Čech přebíral cenu od Zemana, Pelty a nějakého Číňana. Je fakt, že čínský zástupce mne vylekal nejméně!
Čínské investice nás nijak neovlivní. Myslím, že neovlivní nijak ani HDP ČR, soudě z nulového přínosu návštěvy presidenta ČLR na Slovensku. Co ale naší pozici může ovlivnit, je ztráta důvěry demokratického světa pro zřejmý návrat k rudému komunismu.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Neočekávám podstatné změny. Radili jsme čínským investorům ohledně investic a exitů, ale v porovnání s investicemi z jiných zemí nebude jejich vliv rozhodující.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
EKOSPOL je lídr trhu s průhledným vlastnictvím a stabilním finančním zázemím. Žádného investora proto nehledáme. Kvůli přílišným regulacím a státnímu vlastnictví pozemků v Číně pro nás není zajímavý ani vstup na čínský developerský trh.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Dobré investice přináší zhodnocení investorovi a rozvoj investovanému. Umí to naši politici vyjednat? 2.Fungují tak i investice komunistické Číny, nebo jim jde o získání sféry vlivu? A HLAVNĚ: chceme kamarádit s někým, kdo neuznává naše hodnoty?
My se naší odborností věnujeme tomu, kdo má obtíže a chce je řešit. Co se ale děje v české vrchnosti, když zacinká pomyslný čínský zlaťák, to se divím s otevřenými ústy. Z pohledu opravdového lidského bytí a smyslu žití je to celé bída...
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Vůbec ne. Výprodej a dolézání k Číňanům se mi hnusí. I tisk si nasadil náhubek. O Václavu Havlovi a dalajlámovi ani slovo. Prodali jsme čest za uplivnutý olezlý žvanec, který je navíc kdesi na střeše. Fuj, hanba prezidentu Zemanovi a jeho přizvukovačům!
Čínské fondy mají tolik peněz, že je firmy, které zatím nepřesáhnou alespoň půl miliardy obratu, asi nezajímají:).
Děsí mě představa, že si čínské státní firmy koupí některou z vysoce profitabilních českých bank, z jejíž zisků se pak bude financovat chod tamní komunistické strany. Neměla by vláda ČR spíše podpořit české investice v Číně a transfer zisků do ČR?
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Mnohem lepší by byly domácí investice. Každý investor chce nazpět víc, než kolik dodal (viz saldo bank či operátorů). Mám zásadní pochybnosti, zdali dodané hodnoty do ČR v rámci investice vykompenzují finální odliv kapitálu (alá všechny montovny).
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Pokud čínské investice povedou ke zvyšování životní úrovně obyvatel, mohly by být zajímavé. Podle našich zkušeností se v takovém případě rozhýbá i trh s novými a ojetými automobily. Celkové "omlazení" vozového parku by ČR jistě prospělo.
Související