Jaký zákon vám dělá ve vaší firmě největší problémy? A proč?

Jaký zákon vám dělá ve vaší firmě největší problémy? A proč?

Michal Kuník
Michal Kuník
generální ředitel společnosti Securitas
Obecně nám činí problémy pracovně právní legislativa, která je neflexibilní a neraguje na nové trendy a potřeby, přičemž největší problémy máme se Zákoníkem práce, který je nevyvážený.
Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Prakticky každý nový zákon je problém. Je třeba zákony rušit, neboť jich je moc. Lidé je neznají a nedodržují. Aktuálně mě děsí návrh min. zdravotnictví, které chce sbírat všechna zdravotní data o každém neanonymně a uchovávat i 20 let po smrti.
Václav Muchna
Václav Muchna
CEO a spoluzakladatel společnosti Y Soft
Nemám pocit, že by nám zákony, dělaly nějaké strašné problémy... Máme kanceláře v 16 zemích a mnohdy je to jinde horší, a to tak, že i výrazně.
Martin Vodička
Martin Vodička
Každý, který je nejasný a dá se „ohýbat“.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Situaci v ČR označuji za legislativní Kocourkov. Nejhorší je systém stavebního práva. Několikastupňový povolovací proces, který je nejsložitější v rámci EU, působí velké průtahy. Nesmyslný je i prostor, který dostávají odpůrci jakékoliv výstavby.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
V zásadě většina zákonů s přílepky, dále zákony nesrozumitelné s vícerým výkladem. Potom též zájem úřadů o seriózní fungující firmy a nezájem úřadů o podvodníky, zejména velkého formátu.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Jednoznačně DPH. Musíme deklarovat místo pobytu koncového zákazníka v EU a podle toho mu spočítat sazbu dané země a reportovat finančáku. Takže máme 28+1 sazbu DPH. A k tomu v ČR mají e-knihy 21 %, zatímco papírové knihy 10 %.
Petr Kozel
Petr Kozel
Problémy ve firmě nám nedělají zákony, ale zákonodárci, kteří často schvalují zákony na poslední chvíli a ještě častěji provádějí jejich změny.
Jan Kučera
Jan Kučera
Vadí nám zákony, které se stále mění a doplňují, zkrátka nepředvídatelnost. Vadí nám špatná vymahatelnost, dlouhé lhůty soudů. Konkrétně insolvenční pravidla a zákon, který zdaňuje práci - máme jednu z nejvyšších sazeb a z toho jsou pak nízké mzdy.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
S tím, co nás potkává, se dokážeme vyrovnávat, tedy i se zákony. Jen při interpretaci zákona o veřejných zakázkách některých zadavatelů nám rozum zůstavá stát.
Vítězslav Bican
Vítězslav Bican
ředitel Channel Crossings
Ne přímo zákon, ale to, jak je chápán. Konkrétně zákon o veřejných zakázkách, který přestože umožňuje vybírat dodavatele služeb (a zejména vzdělávacích) podle kvality, je stále uplatňován takovým způsobem, že se nakupuje za nejnižší ceny.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Žádný konkrétní zákon jako celek, spíše odlišné výklady zákonů ze strany soudů a úřadů, které často směřují i proti smyslu zákona.
Tomáš Drápela
Tomáš Drápela
generální ředitel společnosti Plzeňská teplárenská
Těžší je spíše vyhledat zákon, který ve firmě potíže nedělá, který každodenně neobtěžuje a nepřekáží zdravému rozumu. Zákon o veřejných zakázkách navíc vše prodražuje a Vy jako platící se dostáváte do pozice vazala dodavatelů.
Kateřina Kratina Černovská
Kateřina Kratina Černovská
Projednávaný zákon o spotřebitelském úvěru. Sama bych slovo problém nepoužila, ale je pravda, že pro úvěrový trh přinese řadu nových povinností a omezení, se kterými se budou muset i členové naší asociace vypořádat.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Každý zákon, i dost hloupý, se dá absorbovat. Opravdové problémy dělají neustálé změny zákonů a pravidel, které znehodnocují naší konkurenční výhodu v prozatím levnější pracovní síle. Shrnuto - pokud nějakou výhodu máme, proč se o ni sami nepřipravit.
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Kazdy zakon, ktery je schvaleny 14 dni pred tim, nez zacne platit, a kazdy, ktery je od doby sveho vzniku pravidelne novelizovan kvuli svemu nekvalitnimu obsahu.
Související