Jaký zákon vám dělá ve vaší firmě největší problémy? A proč?

Jaký zákon vám dělá ve vaší firmě největší problémy? A proč?

Michal Kuník
Michal Kuník
generální ředitel společnosti Securitas
Obecně nám činí problémy pracovně právní legislativa, která je neflexibilní a neraguje na nové trendy a potřeby, přičemž největší problémy máme se Zákoníkem práce, který je nevyvážený.
Petr Kocian
Petr Kocian
ředitel klinik DuoVize a NeoVize
Prakticky každý nový zákon je problém. Je třeba zákony rušit, neboť jich je moc. Lidé je neznají a nedodržují. Aktuálně mě děsí návrh min. zdravotnictví, které chce sbírat všechna zdravotní data o každém neanonymně a uchovávat i 20 let po smrti.
Václav Muchna
Václav Muchna
CEO a spoluzakladatel společnosti Y Soft
Nemám pocit, že by nám zákony, dělaly nějaké strašné problémy... Máme kanceláře v 16 zemích a mnohdy je to jinde horší, a to tak, že i výrazně.
Každý, který je nejasný a dá se „ohýbat“.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Situaci v ČR označuji za legislativní Kocourkov. Nejhorší je systém stavebního práva. Několikastupňový povolovací proces, který je nejsložitější v rámci EU, působí velké průtahy. Nesmyslný je i prostor, který dostávají odpůrci jakékoliv výstavby.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
majitel firmy Isolit-Bravo
V zásadě většina zákonů s přílepky, dále zákony nesrozumitelné s vícerým výkladem. Potom též zájem úřadů o seriózní fungující firmy a nezájem úřadů o podvodníky, zejména velkého formátu.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Jednoznačně DPH. Musíme deklarovat místo pobytu koncového zákazníka v EU a podle toho mu spočítat sazbu dané země a reportovat finančáku. Takže máme 28+1 sazbu DPH. A k tomu v ČR mají e-knihy 21 %, zatímco papírové knihy 10 %.
Problémy ve firmě nám nedělají zákony, ale zákonodárci, kteří často schvalují zákony na poslední chvíli a ještě častěji provádějí jejich změny.
Vadí nám zákony, které se stále mění a doplňují, zkrátka nepředvídatelnost. Vadí nám špatná vymahatelnost, dlouhé lhůty soudů. Konkrétně insolvenční pravidla a zákon, který zdaňuje práci - máme jednu z nejvyšších sazeb a z toho jsou pak nízké mzdy.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
S tím, co nás potkává, se dokážeme vyrovnávat, tedy i se zákony. Jen při interpretaci zákona o veřejných zakázkách některých zadavatelů nám rozum zůstavá stát.
Vítězslav Bican
Vítězslav Bican
ředitel Channel Crossings
Ne přímo zákon, ale to, jak je chápán. Konkrétně zákon o veřejných zakázkách, který přestože umožňuje vybírat dodavatele služeb (a zejména vzdělávacích) podle kvality, je stále uplatňován takovým způsobem, že se nakupuje za nejnižší ceny.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Žádný konkrétní zákon jako celek, spíše odlišné výklady zákonů ze strany soudů a úřadů, které často směřují i proti smyslu zákona.
Tomáš Drápela
Tomáš Drápela
generální ředitel společnosti Plzeňská teplárenská
Těžší je spíše vyhledat zákon, který ve firmě potíže nedělá, který každodenně neobtěžuje a nepřekáží zdravému rozumu. Zákon o veřejných zakázkách navíc vše prodražuje a Vy jako platící se dostáváte do pozice vazala dodavatelů.
Projednávaný zákon o spotřebitelském úvěru. Sama bych slovo problém nepoužila, ale je pravda, že pro úvěrový trh přinese řadu nových povinností a omezení, se kterými se budou muset i členové naší asociace vypořádat.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Každý zákon, i dost hloupý, se dá absorbovat. Opravdové problémy dělají neustálé změny zákonů a pravidel, které znehodnocují naší konkurenční výhodu v prozatím levnější pracovní síle. Shrnuto - pokud nějakou výhodu máme, proč se o ni sami nepřipravit.
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Kazdy zakon, ktery je schvaleny 14 dni pred tim, nez zacne platit, a kazdy, ktery je od doby sveho vzniku pravidelne novelizovan kvuli svemu nekvalitnimu obsahu.
Související