Vyplatí se podle vás Česku elektronická evidence tržeb? Měla se vláda zaměřit na jiný způsob efektivnějšího výběru daní?

Vyplatí se podle vás Česku elektronická evidence tržeb? Měla se vláda zaměřit na jiný způsob efektivnějšího výběru daní?

Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Platit daně by se mělo vyplatit. Stát selhává v přesvědčení občanů, že má smysl daně platit. Je zoufalé, že parlament uloží podnikatelům novou povinnost, aniž by byl ochoten sdílet náklady s tím spojené například formou daňových bonusů.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Dopady a přínosy EET lze posoudit až v budoucnu. Nicméně nejvíce efektivní je malý stát s minimálními daněmi, který co nejvíce peněz ponechává lidem. Čím vyšší přerozdělování, tím vyšší riziko toho, že stát tyto peníze utratí za nesmysly.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Je potřeba využívat jednoduché možnosti, které kontrolní orgány dávno mají! Tak mně napadá, co kdyby každý zaměstnanec FÚ měl za povinost jednou denně cestou z práce udělat kontrolní nákup a pokud by nedostal paragon, tak okamžitě udělit pokutu!
Těžko radit. Obecně si z byznys praxe i ze soukromého života myslím, že čím víc regulace a kontroly, tím naštvanější jsou ti regulovaní a kontrolovaní.
Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
Daně se platit mají, ale kontrolní hlášení DPH i EET přinášejí komplikace a zvýšení nákladů firmám I živnostníkům. Zarážející je neschopnost a neochota státu alespoň kompenzovat tyto zvýšené náklady, když už nedokáže zajistit efektivní výběr daní.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Všichni využíváme služby, ze kterých podnikatelé neodvádějí daně. A trh zajistil, že o zkrácené daně se snížila koncová cena, takže hodnotím, že Česko nic netratí, protože lidé umí alokovat své disponibilní finance efektivněji než stát.
Chtělo by to vymyslet něco jednoduchého, po vzoru startupů a moderních technologií (nedokážu nyní říci co), ale kontrolní hlášení, EET a podobné nebude asi ta správná cesta.
Myslím si, že přivře vrátka podvodníkům a narovná podmínky pro podnikání. Třeba by v souvislosti s tím šlo daňovou sazbu snížit.
EET považuji za správnou věc, která zmenší šedou ekonomiku, pomůže vymáhat dodržování zákona a zvýší produktivitu tím, že živnostníci existující jen díky tomu, že neplatí daně, zaniknou.
Vyplatí? Nevyplatí? Neznáme náklady státu a firem a ani tržby navíc přiznané. Ve firmách pokládáme evidenci tržeb za normální a mohli by si zvyknout všichni. Kontrolní hlášení DPH? Když unikne informace z Rady obrany a prezidenta, neunikne od FÚ?
Jan Žůrek
Jan Žůrek
prezident České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj
Celkový efekt těžko předvídat, asi mírné plus pro státní pokladnu (sníží se krácení daňových příjmů) a nezanedbatelné minus (výdaje na techniku). Rozuzlení nepřinese ani budoucnost, domnělý přínos EET odpůrci přisoudí růstu spotřebitelské poptávky.
EET je špatný krok. Business má fungovat na důvěře obou stran. Stát mi tímto dává najevo, že důvěru ke mně nemá. Správným krokem je zjednodušení a snížení daní na takovou mez, kdy je levnější je zaplatit, než se vůbec pokusit je optimalizovat.
Vítězslav Bican
Vítězslav Bican
ředitel Channel Crossings
Podle zatím dostupných informací vidím převažující negativa - špatně připravený systém, problematické prosazení parlamentem, neprůhledné shromažďování dat o podnikatelích a rezignace na zlepšování fungování již existujících kontrolních institucí.
Václav Dejčmar
Václav Dejčmar
podnikatel, investor a filantrop
EET je nesystémový nesmysl, který nepoužívá žádná jiná vyspělá evropská ekonomika. Z podnikatelů dělá automaticky podezřelé, aby se příjem státního rozpočtu navýšil o 1 % (možná), které stát okamžitě utratí za ptákoviny typu nové radary na silnicích.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Evidence tržeb by měla být samozřejmostí pro každého, kdo něco prodává nebo kupuje. Doplatit by na EET měli ti, kteří se zatím pohybují v "šedé zóně" obcházení zákonů.
Přínosem by mělo být omezení švindlování.
Radim Bureš
Radim Bureš
manažer oddělení forenzních služeb a podpory integrity EY
EET nemá být jen další zdroj příjmu státního rozpočtu. Má být hlavně vyjádřením principu, že daně mají platit všichni. A pak se mají starat o to, jak je s těmito daněmi nakládáno. Zda se EET vyplatí, je tedy až druhotné.
Radomír Klofáč
Radomír Klofáč
zakladatel a jednatel MORIS design
Myslím si, že je to správné, v Itálii dostanete automaticky ke každému kopečku zmrzliny účet a nikdo to neřeší. Jen ať mají podmínky všichni stejné. To, co to přinese mimo peněz, je i eliminace podvodníků, což je správné.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Naprosto správná věc. Když musí fabriky s miliardovými obraty prodat krabičku sirek přes fakturu a do haléře zdanit, tak jak můžou jiní daně krátit a neplatit?!
Jiří Hlavatý
Jiří Hlavatý
generální ředitel a majitel textilní společnosti Juta
Je to věc zvyku jako u všeho nového, kdyby to platilo už 20 let, tak se o tom nebude diskutovat. Jako u každé novinky jsou vždy dva tábory. Vláda je tady od toho, aby určovala pravidla a hlavně v oblastech, o kterých se obecně ví, že nefungují.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Správná věc pro restaurace. Nezřídka neplatí DPH, sociálku, zdravotní, DP, mzdy vyplácí z černých tržeb. Ať mají stejné podmínky, jako ostatní. Mínus je, že zdraží. Roční tržbu restaurací jen za obědy odhaduji na 50 mld., získáme 7 mld.
Teoreticky může v dlouhodobém horizontu zlepšit celonárodní "ochotu" platit daně, ale moc tomu nevěřím. Bohužel je to další komplikace pro start drobného podnikání. Negativa podle mě převažují, včetně způsobu výběru dodavatele na příslušný IT systém.
Zda se to někomu vyplatí, nebo nevyplatí (zejména státu) není asi rozhodující otázka. Jedná se o další zbytečné házení klacků malým a středním podnikatelům.
Související