Podle personalistů bývají Slováci ambicióznější, sebevědomější a odvážnější. V čem bychom se od nich měli v byznysu poučit? A co naopak můžeme naučit my je?

Podle personalistů bývají Slováci ambicióznější, sebevědomější a odvážnější. V čem bychom se od nich měli v byznysu poučit? A co naopak můžeme naučit my je?

Hana Gawlasová
Hana Gawlasová
partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs
Jsou ochotnější opustit svojí "komfortní zónu", logicky tedy odvážnější. Můžeme se od nich naučit většímu sebevědomí a proaktivitě. Mohou se od nás naučit lepšímu zvládání emocí a tomu, že mluvit rychle a nahlas neznamená vždy, ehm, mít pravdu.
Můžeme se učit, jak se nebát uplatnit se a prosadit za hranicemi své vlasti. My jsme zase mnohem otevřenější a tolerantnější k lidem z jiných zemí - včetně Slovenska - než oni k nám. Dáváme jim víc šancí.
Petr Kocian
Petr Kocian
ředitel klinik DuoVize a NeoVize
Slováci se umí více nadchnout a jsou energičtější. To platí jak při práci, tak i zábavě. Emoce u nich hrají větší roli než u Čechů. Na Slovensku se častěji setkávám s "velikášstvím" a zbytečným rozhazováním. Češi dokáží být racionálnější a věcnější.
Od Slováků obecně asi ničemu. Ti, se kterými jsem doposud pracovala v ČR já, se ale projevovali jako profesionálové se zodpovědnějším přístupem.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Nezáleží na národnosti, rozhodující je přístup každého člověka a jeho motivace. Důležité je, aby ho práce naplňovala. Pokud chodí do práce jen kvůli penězům, tak je to špatně. Pokud jde o Slováky, tak si nemyslím, že by patřili k nejmotivovanějším.
Mimo Jánošíka se myslím jako lidé moc neodlišujeme. Jsme utvářeni podmínkami. Slovenský byznys si v logistice vymohl veřejný registr dopravců dle směrnice EU. U nás již několik let spíme. U nás je hustější síť logistických firem mimo hlavní město.
Markéta Stržínková
Markéta Stržínková
ředitelka pobočky Atradius Česká repubika
U nás ve firmě už pracuje tolik Slováků, že získat na určité pozice rodilého mluvčího je sci-fi. Udržujeme si tak dobrou jazykovou úroveň a máme pravidelný přísun korbáčiků a tatranského čaje.
Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
Slováci jsou možná víc temperamentní, jinak velký rozdíl nevidím. A nemyslím si, že jeden národ má obecně nejakou schopnost, kterou druhý nemá. Vzájemně se můžeme inspirovat podnikatelskymi úspěchy.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Jako velkou odlišnost vnímám, že Slováci jsou více ochotni stěhovat se za prací, a to i do zahraničí.
Jiří Hlavatý
Jiří Hlavatý
generální ředitel a majitel textilní společnosti Juta
Pořád nás považuji za jeden národ. Československo bylo a je ve světě stále pojem, Česko zatím není stále značka. Slováci jsou temperamentnější a emočnější a to mám rád. Názory na lidi si dělám sám a personální agentury k tomu nepotřebuji.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Slováci jsou určitě dravější. To, co jsme v České republice budovali dvacet let, jsme na Slovensku dokázali za poloviční dobu. V zemi pod Tatrami máme dokonce hustší pobočkovou síť, než v tuzemsku, a to jsme zde v každém kraji minimálně jednou.
Vítězslav Bican
Vítězslav Bican
ředitel Channel Crossings
Podle mého názoru se jedná o generalizaci vytvořenou na základě specifického vzorku. Troufám si říci, že po pracovní stránce jsme si se Slováky velmi, velmi podobní. Ale i to je pouze generalizace na základě malého vzorku osobní zkušenosti.
Václav Muchna
Václav Muchna
CEO a spoluzakladatel společnosti Y Soft
Někde jsem slyšel následující vtip, který však zavání realitou: "Víte, jak se pozná úspěšný Slovák?", "Ne, jak?", "Pracuje v Praze". Tak nevím, co dodat...
Barbora Daňková
Barbora Daňková
jednatelka pro vývoj diagnostických produktů, jednatelka TCC online
Možná je to spíš tím, že ti Slováci, se kterými se čeští personalisté setkávají, jsou odvážní a sebevědomí. Vždyť odešli hledat příležitosti do jiné země. Ti méně odvážní a méně sebevědomí, i když nespokojení, zůstávají doma za pecí :o).
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Nemyslím, že jde o národní vlastnost! Spíš si myslím, že nejsou zavaleni přehnanou státní byrokracií a tak mají více času na podnikání!
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
majitel firmy Isolit-Bravo
Že jsou Slováci v průměru dravější, je dáno těžšími poměry v kamenité zemi pod Tatrami. Nejsou ještě tak zpohodlnění a rozcapení, jako my, a to se od nich učme. A oni od nás zase rozumnou míru skepse vůči údajně zelenější trávě v Americe.
Od Slováků jsme se "naučili" tím, že jsme převzali myšlenku DOBRÉHO ANDĚLA. Celý projekt je původní nápad současného prezidenta Andreje Kisky a jeho přítele Igora Brosmana.
Na Slovensku znám velmi schopné lidi, kteří se nebojí s hrdostí vstoupit do mezinárodního businessu a mají dostatek energie a síly v něm uspět. Stejně schopné lidi znám v mnoha jiných končinách světa. Že to nějak souvisí s národností? Předsudek.
Neumím posoudit tvrzení personalistů. Jen vím, z mé zkušenosti, že slovenští kolegové mnohdy dokáží s minimálními prostředky vytvořit plnohodnotný produkt/službu. A to je obdivuhodné.
Radomír Klofáč
Radomír Klofáč
zakladatel a jednatel MORIS design
Slováci jdou do akce a neřeší detaily. Jsou akční - to je na nich zajímavé. Češi oproti tomu neslibují, že umí všechno, taková je moje zkušenost. U nás neděláme ale nikdy rozdíl v národnosti a s tvrzením personalistů nesouhlasím.
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Od Slovaku bychom se mohli naucit, ze neni vzdy potreba mit vse detailne pripravene a propocitane do posledni koruny/eura, ale mit odvahu veci zacit opravdu delat a pripadne problemy resit, az se objevi.
Související