Nastal čas na konec intervencí ČNB? Je pro vaší firmu umělé oslabení koruny výhodné?

Nastal čas na konec intervencí ČNB? Je pro vaší firmu umělé oslabení koruny výhodné?

Martin Vodička
Martin Vodička
Myslím si, že je nejvyšší čas stanovit, co vlastně ČNB chce. Euro ano, ne? Kdy? Je však otázkou, zda má sama jasno. Jinak samozřejmě na nás, jako na vzdělávací instituci, má uměle držený kurz nepříjemný dopad, např. v oblasti nákupu prostředků ICT.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Myslím, že výhody převažují. Talentoru ČR se to nedotýká relativně a v situacích, kdy ano (cca 20% služeb fakturujeme do zahraničí), tak pozitivně (jsme levnější a konkurenceschopnější).
Petr Choulík
Petr Choulík
Intervence ČNB nemá bezprostřední vliv na naše výsledky. Domnívám se ale, že celkově českému průmyslu prospívá.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Systém intervencí nic nepřinesl a jen poškodil české hospodářství. Umělé oslabení koruny není výhodné nejen pro EKOSPOL. Manipulace s kurzem přináší jen nevýhody, což je zdražení všech komodit, které jsou z dovozu.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Myslím, že jsme si na to zvykli a je to jednoduší než nakupovat za kolísající kurz! Když na to ČNB má?!? Moc se spekuluje a stejně nikdo neví, co bude lepší! Není jednodušší přejít na EURO?
Jan Žůrek
Jan Žůrek
prezident České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj
Nemyslím si, že pro exportně orientovanou menší ekonomiku, jako je Česko, nastal čas pro konec intervencí ČNB. Slabší koruna je pro naší firmu výhodná, hodně exportujeme. Jen výsledky obratu v eurech reportované na centrálu nevypadají nijak oslnivě.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Slabší koruna ekonomice zjevně prospívá. Ale EURO jí prospěje mnohem více. Pak nemusíme řešit druhý byznys - zajišťování kurzů pro vývoz, dovoz, dovolené, a pod.
Radomír Klofáč
Radomír Klofáč
zakladatel a jednatel MORIS design
Ano, nastal čas na vrácení se do původních kolejí, abychom se všichni vrátili k maržím, které jsme měli v kalkulacích, než nám ČNB dala tento překvapivý dárek.
Dalibor Dědek
Dalibor Dědek
podnikatel
Myslím že už dávno nastal čas na zavedení eura. Hraní si na vlastní měnu nás všechny stojí pěkné peníze. Kdepak asi bere ČNB na dotování koruny...?
Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
Pro nás je umělé oslabení koruny výhodné, protože OKIN většinu služeb exportuje a ostatní nejsou závislé na dovozu. Vlastní efektivitu ale měříme kurzem 1:25, abychom byli konkurenceschopní i po ukončení intervencí ČNB.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Slabá koruna je prakticky jediným opatřením, které nás chrání před úplným zaplavením trhu levnými nekvalitními ojetinami ze zahraničí a zároveň nám pomáhá exportovat zánovní vozy západní části EU. Proto doufám, že kurz vydrží po dobu deklarovanou ČNB.
Jiří Konečný
Jiří Konečný
zakladatel Elko EP
Protože větší část produkce exportujeme, je pro nás oslabení výhodné a doufám, že vydrží co nejdéle.
Lumír Al-Dabagh
Lumír Al-Dabagh
Ne, je potřeba aby ČNB dostála svého slibu a intervenovala ve prospěch slabé koruny tak dlouho, jak avizovala. S touto dobou exportéři počítají. Ano, slabá koruna pomáhá našim prodejům.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Nenastal, oslabení je pro většinu firem výhodné. Jen se nesmí koruna znehodnotit tištěním nových bankovek.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Pamatuji si ze školy větu dnešního člena bankovní rady Kamila Janáčka: "Intervence ČNB je jako pissing against the wind." A dnes je sám provádí. Jsem zastáncem rakouské školy, resp. nezasahování do ekomoniky (např. 7 technokratů z rady ČNB).
Hanuš Němeček
Hanuš Němeček
Upřímně nevím, zda nastal čas na konec intervencí, to by asi měla vědět ČNB. Vzhledem k tomu, že naše firma obchoduje převážně v české měně, nás nijak zásadně umělé oslabování koruny vůči EURu netrápí.
Damir Špoljarič
Damir Špoljarič
I nás ČNB při svých intervencích okrádá. Velkou část služeb i hardware nakupujeme v zahraničí, což se nám nyní výrazně prodražuje.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Intervence ČNB byl doping. Ohledně její účinnosti se dá diskutovat, ale vybudovat si konkurenceschopnost na základě slabé měny, to je cesta do pekel.
Libor David
Libor David
Růst ČR je založen na exportu, tak převažují výhody současného kurzu. Tento kurz by byl vhodný pro přechod na Euro - čekala by nás konkurenční výhoda na spoustu let plus kurzová stabilita a omezení transakčních nákladů.
Související