České firmy jsou podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ochotné zaměstnat 5000 uprchlíků. Hlásíte se mezi ně? Co by měli zájemci umět, aby u vás právě teď našli uplatnění?

České firmy jsou podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ochotné zaměstnat 5000 uprchlíků. Hlásíte se mezi ně? Co by měli zájemci umět, aby u vás právě teď našli uplatnění?

Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Určitě, proč ne. Češtinu v zásadě nepotřebujeme, plynulá angličtina je podmínkou, stejně jako dobré komunikační dovednosti, počítačová gramotnost a ochota tvrdě pracovat.
Michal Kuník
Michal Kuník
generální ředitel společnosti Securitas
Ne, nehlásíme. Náš obor je založen na důvěře, spolehlivosti a schopnosti komunikace, což, bohužel, v tomto případě asi nelze očekávat.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Ano. TEDOM podniká po celém světě. Flexibilní obchodníci, servisní pracovníci, designéři určitě oživí kolektiv. Angličtina je však nutností a musí chtít pracovat. V ČR se shání takoví lidé už velmi těžko. Do dělnických profesí to však nevidím.
Ne. Vzhledem k významnému objemu naší lokální klientely je nezbytností dokonalé vládnutí i mluvenou a psanou češtinou nebo slovenštinou a dokonalá orientace v souvislostech českého, slovenského a středoevropského byznysu.
Jan Žůrek
Jan Žůrek
prezident České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj
Do pomoci uprchlíkům jsme se zapojili sbírkou charitativní pomoci. Zaměstnáváme řadu cizinců, ale podmínkou je velmi specializovaná kvalifikace a skvělá angličtina, pracovních příležitostí pro uprchlíky tak můžeme nabídnout jen minimum.
Dalibor Dědek
Dalibor Dědek
podnikatel
Ano, už jsme dokonce kontaktovali příslušné orgány, že jsme ochotni přijmout celé rodiny - bez odezvy. Co by měli umět? Především musí mít chuť pracovat a žít spořádaný život. To jsou základní podmínky.
Petr Karásek
Petr Karásek
místopředseda České asociace interim managementu
Hledáme šikovné seřizovače CNC, obráběče, technology, konstruktéry, aktuálně např. i v Bulharsku, Indii, Vietnamu či na Filipínách, takže každý takový je vítán, bez ohledu na zemi původu. Znalosti a přizpůsobení se firemní kultuře jsou ale podmínkou.
Jiří Konečný
Jiří Konečný
zakladatel Elko EP
Ano, nemám problém, dokonce už na tom pracujeme a získali jsme jednoho do naší kanceláře v Dubaji, perfektní angličtina a za 20 % ceny "místních Indů".
Martin Štrupl
Martin Štrupl
generální ředitel Hamé
Ano, ale samozřejmě selektivně - pracovité lidi, ideálně s nějakou kvalifikací.
Ano, zejména truhláři a zámečníci by u nás uplatnění našli.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Pracovní sílu rúzných oborů a vzdělání budeme potřebovat. Nutností je většinou znalost češtiny a především chuť pracovat. Také bydlení v našem odlehlém regionu bude problém. Je potřeba začít a nejenom o tom mluvit.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Při výběrových řízeních vůbec nerozlišujeme zda jde o uprchlíky, nebo ne. Vybíráme ale jen ty nejlepší z nejlepších. Pracovníky vzdělané, inteligentní, tvůrčí, originální a loajální.
Stavíme mezinárodní tým, neřešíme národnost, angličtina je však nutností. Pokud je uchazeč odborníkem na programování nebo správu serveru, tak ho tu rádi uvidíme. Je nám jedno, zda utíká od jiného zaměstnavatele nebo ze země zmítané válkou.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Ano. Především by měli mít blízké kulturní a etické hodnoty. Dále znalost programování Java atd., viz naše stránky, a umět anglicky.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Ano. Do technických a IT profesí, kde není podmínkou čeština (angličtina je samozřejmá), případně do pomocných profesí bez nároku na jazykovou výbavu.
Radomír Klofáč
Radomír Klofáč
zakladatel a jednatel MORIS design
Ano, kvalitní lidi bychom brali hned, bez ohledu na národnost. Není žádné tajemství, že sehnat lidi s nadšením, kteří si práce váží, není snadné. Proto si myslím, že tito lidé by u nás pracovali dobře a že bychom jim mohli i docela dobře pomoct.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Ano. Čím vyšší průmyslová kvalifikace, tím lepší - ale není nevyhnutelnou podmínkou. A k tomu aspoň základní angličtina a samozřejmě to nejdůležitější: chuť do práce.
Související