Kdyby vás dnes potomek požádal o radu, jaký obor má vystudovat, co byste mu doporučili?

Kdyby vás dnes potomek požádal o radu, jaký obor má vystudovat, co byste mu doporučili?

Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Vycestovat do zahraničí, perfektně zvládnout Angličtinu. Dále dělat na 110% to, co ho bude bavit. Obor spíše technický, IT, marketing, apod.
Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
Doporučil bych mu, aby si vybral obor, který ho bude bavit a ve kterém najde uplatnění.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Zrovna jsem nedávno diskutoval se synem. Doporučoval jsem mu, aby to hlavně bylo něco náročného, ale také něco, co ho baví a v čem najde uplatnění i v dnešním globalizovaném světě. Náhodou se asi rozhodne pro právo.
Ladislav Brázdil
Ladislav Brázdil
generální ředitel Závodů lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL)
Technický!
Bol by som rád, keby moje deti išli pri voľbe povolania svojou vlastnou cestou. Hlavne by som sa im snažil vysvetliť, že je dôležité vybrať si prácu, ktorá ich bude napĺňať.
Samozřejmě by záleželo na oblasti jeho zájmu. Ale sám bych mu jednoznačně doporučil studium IT. Je to obor s ohromnou budoucností a skutečných odborníků bude v IT stále nedostatek a budou vždy žádáni. Samozřejmě nesmíme zapomenout na studium jazyků.
Petr Karásek
Petr Karásek
místopředseda České asociace interim managementu
Spíše než jednorázová rada je asi účinnější dlouhodobá výchova a osobní příklad, že každý obor, pokud se dělá se zaujetím, může být zajímavý. Nicméně aktuálně jsem rád, že dcera i syn zvolili studium techniky, která snad bude mít i to "zlaté dno".
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Asi bych mu rozmluvil povolání se závislostí na státním rozpočtu, různá pseudovzdělání a pseudoobory. Doporučil bych potravinářství nebo zemědělství a hlavně pomohl najít školu, kde jsou schopni rozvinout logické myšlení a zdravý selský rozum!
Michal Kuník
Michal Kuník
generální ředitel společnosti Securitas
Touto otázkou si lámu hlavu už delší dobu. Osobně jsem zastáncem technických nebo lékařských oborů. Obecná odpověď neexistuje, jelikož v každém oboru se dá vyniknout.
Doporučil bych jim genetiku nebo nano-biomechaniku. Obor zaměření na zdraví a kvalitu života bude díky možnostem tailorování léků a implantátů na míru zákazníka představovat ohromnou investiční i vědeckou příležitost.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Určitě AJ. A pak podle jejich vlastní touhy a jejich předpokladů s preferencí technických oborů.
Jindřich Fikar
Jindřich Fikar
majitel čokoládovny Fikar
Co je bude bavit, ale hlavně jazyky, ideálně dokonale angličtinu. Až dojde vykořeněná, ultralevicová Evropa tam, kam směřuje, ať se ve třech AAA (Anglie, Austrálie, Amerika ), kam odejdou, domluví.
"Svým dětem bych dnes doporučil jít studovat IT technologie, protože tento obor má stále větší budoucnost, případně cizí jazyky, což souvisí s provázaností našeho globalizovaného světa."
Dalibor Dědek
Dalibor Dědek
podnikatel
Doporučil bych technický obor. Naše civilizace je závislá na technologii a techniků je přitom málo. Technika = jisté uplatnění.
Žádný! Jen se postarám o to, aby kluci věděli, jak přijít na to, co odpovídá jejich přirozené povaze - nátuře, chcete-li. Okolí a zdánlivě snadnější cesta nás totiž často zavede na cestu, která je zdánlivě pohodlná a výhodná, ale nemusí být správná.
Cokoli, co ho bude bavit a činit ho šťastným. Jen tak bude moci být úspěšný.
Technické vzdělání, pokud by pro něj měli předpoklady, plus osvojení alespoň dvou cizích jazyků na úrovni C1 a výše. Nicméně podporovat je budu samozřejmě v tom, co si sami vyberou.
Jiří Konečný
Jiří Konečný
zakladatel Elko EP
Dcera již studuje jazyky, malý syn bude studovat technický obor - protože jeho nejoblíbenější hračkou je opravdové nářadí ...
Barbora Daňková
Barbora Daňková
jednatelka pro vývoj diagnostických produktů, jednatelka TCC online
Ptala bych ho na to, co ho baví a v čem je dobrý. Je jedno, který to bude obor, když se mu bude věnovat s nadšením a chutí něco dokázat a ne jen kvůli mým rodičovským ambicím.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Medicínu - vystudovaly ji moje dvě dcery a syn je ve čtvrtém ročníku. Také bych doporučil techniku - ale mám jenom tři děti.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Medicínu, hodí se vždycky a má jasný smysl.
Jakub Kejval
Jakub Kejval
generální ředitel Bureau Veritas
Cokoliv, hlavně se učit cizí jazyky. Kolik řečí znáš, tolikrát se máš!
Toto už mne v životě potkalo a asi bych se zachoval stejně, tzn. nechal bych výběr opět na něm.
Jiří Stabla
Jiří Stabla
zakladatel Konopných lékáren, Konopne-lekarny.cz, Stabla
Má odpověď je: veganství
Dan Jiránek
Dan Jiránek
Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR
Nejstarší dceři medicínu (třetí ročník již studuje), synovi asi elektro silnoproud na ČVUT (techniků bude málo) a mladší dceři možná fyzioterapii (je sportovně zaměřená), ale budu je podporovat v tom, co si vyberou.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Design, marketing a technický obor dle svého uvážení. Absolutně chybí lidé, kteří tohle dohromady umí. Kdybyste o někom věděli, hledám :-).
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Už se stalo. Synovi bych doporučil a také dnes studuje stavební fakultu ČVUT v Praze.
Hana Gawlasová
Hana Gawlasová
partnerka a vedoucí oddělení digitálního práva v advokátní kanceláři Deloitte Legal
Záleží na tom, který potomek :-). Ale obecně technický obor s kreativním prvkem (architektura) nebo analytickým prvkem (chemie). A nezapomenout na základní ekonomické souvislosti a zdravý selský rozum!
Vždy jsem děti podporoval v tom, co je baví a těší. Jejich volby jsou pro mě někdy překvapením, ale vždy zdrojem nesnesitelné otcovské pýchy.
Martin Štrupl
Martin Štrupl
generální ředitel Hamé
Technické vzdělání doplněné následně všeobecnou ekonomií.
Miroslav Bárta
Miroslav Bárta
egyptolog
Hydrogeologii, obecně technické nebo historické vědy, bez nich nastávající problémy nebudeme schopni ani pochopit, natož řešit.
Související