Investuje se podle vás v Česku dostatečně do vědy a výzkumu?

Investuje se podle vás v Česku dostatečně do vědy a výzkumu?

Martin Vodička
Martin Vodička
Ani do vědy, ani do výzkumu, ani do školství…
Jonáš Mlýnek
Jonáš Mlýnek
Rozhodně ne, chtělo by to minimálně zdvojnásobit podíl výdajů na R&D v HDP a pracovat na užší specializaci v relevantních oborech, aby se dokázala pomalu ale jistě tvořit pozice českých specialistů na globální úrovni.
Jindřich Fikar
Jindřich Fikar
majitel čokoládovny Fikar
Stát asi za výzkum utratí dost, což neznamená, že můžeme očekávat nějaký pozitivní výsledek. Takhle peníze projíst a utratit za studie a tvrdá data (teď zrovna u politiků moc populární termín), to funguje. My si zkoumáme sami a za své.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
V potravinářství a zemědělství jsou peníze na výzkum .Bohužel je tento výzkum roztříštěný a bez dlouhodobé koncepce a vize. Také aplikace výsledků výzkumu v praxi je omezena možnostmi investic do aplikovaného výzkumu.
Jiří Stabla
Jiří Stabla
zakladatel Konopných lékáren, Konopne-lekarny.cz, Stabla
Pokud ano, tak to nejde vidět, ovšem zbytek světa, zkoumá nás.
Karel Havlíček
Karel Havlíček
předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
Výše soukromých investic odpovídá kvalitě projektů. Je třeba přestat žít v iluzích, že někdo bude investovat pouze do nápadu v perspektivním odvětví. Těch je na trhu přebytek, žel málo je těch, kteří skýtají záruku, že je dotáhnou do konce.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
V ČR zcela dostatečně, ale neefektivně. Základní výzkum je třeba financovat pouze v takových oborech, kde můžeme konkurovat světu, nebo alespoň Evropě.
Petr Karásek
Petr Karásek
místopředseda České asociace interim managementu
Pojem investice je obecně spojen vždy s očekáváním návratnosti. Očekávání návratnosti, resp. přínosu investic není dle mne určitě naplňováno v dostatečné míře.
Ivo Vondrák
Ivo Vondrák
Rektor
Jsem přesvědčen o tom, že rozpočet na vědu a výzkum je spíše udržovací. Navíc se stoprocentně korektní způsob jeho rozdělení hledá jen velmi velmi těžko.
Jan Musil
Jan Musil
V součtu institucionální zdroje a dotace ano.Problém je s alokací, vědecké instituce často zkoumají stále to,co vědce baví a co umí a ne, to co Česko potřebuje.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Investuje se přiměřeně dostatečně, ale výsledky jsou vinou špatné organizace práce a pokřiveného přístupu výzkumníků samotných žalostné.
Michal Kuník
Michal Kuník
generální ředitel společnosti Securitas
Otázka by spíše měla znít, zda účelově? Bohužel stále existují projekty, které jsou nesmyslné či neaktuální a z celkového (nevelkého) balíku odčerpávají peníze.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Od roku 2005 let dle ČSÚ je to už 500 miliard Kč, polovina do veřejného výzkumu, z kterého se do konkurenceschopnosti (daně a zaměstnanost) vrací žalostně málo
Ivan Pavlíček
Ivan Pavlíček
Investuje se zoufale málo. Navíc dnešní doba bohužel preferuje aplikovaný výzkum s rychlou ekonomickou návratností.
Dan Jiránek
Dan Jiránek
Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR
Do budov až příliš ( s výjimkou Prahy) do technologií a zvláště lidí málo .
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Zjevně ne, viz % výdajů do vědy z HDP.Zároveň dobře míněné daňové výhody pro firmy, které investují do výzkumu, ničí finanční správa svým praktickým chováním.
Související