Co nabízíte zaměstnankyním po návratu z mateřské dovolené?

OECD navrhuje zkrácení rodičovských dávek na jeden rok výměnou za rozšíření zkrácených úvazků a jeslí. Podpořili byste takovou změnu? A co nabízíte zaměstnankyním po návratu z mateřské dnes?

Ano, při zvýšení rodičovské, garanci kvalitních jeslí a podpoře firem při tvorbě flexibilních forem práce. Rodiče po RD mohou pracovat na částečný úvazek.
Hana Gawlasová
Hana Gawlasová
partnerka a vedoucí oddělení digitálního práva v advokátní kanceláři Deloitte Legal
Důležitá je flexibilita, možnost volby a praktičnost. Plošné systémové řešení reálně nevidím. Podporujeme zkrácené úvazky a práci z domova tam, kde je to možné.
V IBM po mateřské a rodičovské dovolené nabízíme zkrácený úvazek, flexibilní pracovní dobu a práci z domova - ta je díky dnešním IT řešením velmi efektivní.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Každá rodina by měla mít právo se rozhodnout podle svého. Co můžeme udělat my, je, že se snažíme být flexibilní a přistupovat ke každému případu individuálně.
Zkrácení mateřské bych nepodpořil, nedomnívám se, že by prospělo dětem. Maminkám s dětmi vycházíme vstříc zkrácenou pracovní dobou, i možností práce z domova.
Ta OECD má ale starosti... :-) I bez ní se dokážeme individuálně domluvit - na zkrácených úvazcích, projektové práci, práci z domova. S otevřenou náručí!
Mateřská dovolená by se neměla v žádném případě zkracovat. Žádné zařízení nemůže nahradit mámu a babičky nebo sousedka od vedle nejsou plnohodnotnou náhradou.
Jako podnikatelka a matka podporuji zkrácené úvazky, flexibilní pracovní dobu a práci z domova. Přínos ve snaze OECD nevidím. Šikovné matky mají možnost volby.
Každý preferuje něco jiného, proto nevidím důvod, proč by do toho měla vstupovat OECD. U nás však návrat maminek do práce podporujeme zkrácenými úvazky.
Zaměstnankyním umožňujeme zkrácené úvazky, práci z domova. Je to o dohodě a vůli se domluvit. Plošně bych návrh nepodpořila, jediný správný model neexistuje.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Podpořili. Úvazky nejsou problém. Provozujeme s městem vlastní školku. Při současném nedostatku dobrých pracovníků každý vyjde mladým maminkám vstříc.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Rozumný zaměstnavatel vyjde schopným zaměstnankyním vstříc. Přeje si, aby u něj pracovaly i po mateřské. Není nutné, aby se o to starala organizace typu OECD.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Přijde mi pro dítě lepší, když je s maminkou déle. Umožňujeme částečné (i velmi malé) úvazky a pružnou pracovní dobu včetně práce z domova.
Markéta Stržínková
Markéta Stržínková
ředitelka pobočky Atradius Česká repubika
Nemám děti, nemohu soudit. "Naše" maminky se obvykle velmi rychle vracejí na dohody nebo na částečné/plné úvazky s využitím možnosti domácí kanceláře.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Při splnění podmínek státem podpořil. Umožňujeme našim matkám pracovat od 0,25 úvazku a nabízíme vlastní jesle od 2 let a i mateřinku a to od 6 do 18.hodin.
Nepodpořila, sama jsem byla "doma" 2 roky a přišlo mi to ideální. Myslím, že pořídit si dítě a nevidět, jak vyrůstá v prvních letech života, je hřích.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Teoreticky pěkné, implementace do praxe s pochybami. V Talentoru umožňujeme "našim" matkám postupný návrat od 0,2 úvazku s max. flexibilitou až po úvazek plný.
Související