Na konci ledna uplynuly tři roky od chvíle, kdy Velká Británie opustila Evropskou unii. Jak vzpomíná šéfka Britské obchodní komory v Česku Silvia Bušniaková, pro většinu firem to byl obrovský problém. Dnes už si sice na administrativní zátěž spojenou s obchodem s Británií zvykly, následky odchodu země z EU jsou ale dalekosáhlé a dlouhodobé.

Jak brexit zasáhl Britskou obchodní komoru a její členy?

Bylo strašně zajímavé to sledovat, protože mnoho firem přijalo brexit jako příležitost. Pro britské konzultační firmy a advokátní kanceláře to byly z ekonomického pohledu žně. Pro jiné společnosti to ale byl samozřejmě naopak obrovský problém. Typickým příkladem byla jedna retailová firma, která po čase přestala do Česka dodávat čerstvé potraviny. Když vám konečně dorazí kontejner na hranici a tam tři týdny čeká, protože ho celník neumí proclít, hodně rychle vás přejde chuť něco sem vozit. Nebo si vezměte konkrétní příklad e‑shopu, který v Česku prodává alkohol z Velké Británie za desítky milionů korun ročně. Aby mohl vůbec pokračovat dál, nejenže tam museli udělat obrovské skladové zásoby, ale také začali vozit zboží přes Nizozemsko místo přes Francii, protože to najednou bylo rychlejší, byť dražší. Samozřejmě se po brexitu výrazně prodražila doprava, už proto, že dopravců ubylo. Některé z obchodů v Česku tak prostě musely nahradit britské produkty lokálními. Jednou z mála výhod brexitu pak je, že čeští zákazníci si přestali kupovat zboží v britských e‑shopech, protože je to pro ně administrativně náročné, a tak nakupují to samé v e‑shopech českých. Brexit ale rozhodně neohrozil vztahy s Českem.

Zlepšuje se už situace, pokud jde o administrativní zátěž vzájemného obchodu?

Zlepšuje. Výrazně. První rok po brexitu to bylo procesně náročné, od té doby se ušel obrovský kus cesty, ale následky tu jsou a budou. Spousta českých studentů Británii využívala jako jedno ze světových center vzdělávání a už tam nejsou. Velká Británie tím přichází o kvalifikovanou pracovní sílu. Na druhou stranu máme zase desítky případů Britů, kteří se po brexitu rozhodli přestěhovat do Česka a teď tu rozjíždějí byznys.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.