Na konci ledna uplynuly tři roky od chvíle, kdy Velká Británie opustila Evropskou unii. Jak vzpomíná šéfka Britské obchodní komory v Česku Silvia Bušniaková, pro většinu firem to byl obrovský problém. Dnes už si sice na administrativní zátěž spojenou s obchodem s Británií zvykly, následky odchodu země z EU jsou ale dalekosáhlé a dlouhodobé.

Jak brexit zasáhl Britskou obchodní komoru a její členy?

Bylo strašně zajímavé to sledovat, protože mnoho firem přijalo brexit jako příležitost. Pro britské konzultační firmy a advokátní kanceláře to byly z ekonomického pohledu žně. Pro jiné společnosti to ale byl samozřejmě naopak obrovský problém. Typickým příkladem byla jedna retailová firma, která po čase přestala do Česka dodávat čerstvé potraviny. Když vám konečně dorazí kontejner na hranici a tam tři týdny čeká, protože ho celník neumí proclít, hodně rychle vás přejde chuť něco sem vozit. Nebo si vezměte konkrétní příklad e‑shopu, který v Česku prodává alkohol z Velké Británie za desítky milionů korun ročně. Aby mohl vůbec pokračovat dál, nejenže tam museli udělat obrovské skladové zásoby, ale také začali vozit zboží přes Nizozemsko místo přes Francii, protože to najednou bylo rychlejší, byť dražší. Samozřejmě se po brexitu výrazně prodražila doprava, už proto, že dopravců ubylo. Některé z obchodů v Česku tak prostě musely nahradit britské produkty lokálními. Jednou z mála výhod brexitu pak je, že čeští zákazníci si přestali kupovat zboží v britských e‑shopech, protože je to pro ně administrativně náročné, a tak nakupují to samé v e‑shopech českých. Brexit ale rozhodně neohrozil vztahy s Českem.

Zlepšuje se už situace, pokud jde o administrativní zátěž vzájemného obchodu?

Zlepšuje. Výrazně. První rok po brexitu to bylo procesně náročné, od té doby se ušel obrovský kus cesty, ale následky tu jsou a budou. Spousta českých studentů Británii využívala jako jedno ze světových center vzdělávání a už tam nejsou. Velká Británie tím přichází o kvalifikovanou pracovní sílu. Na druhou stranu máme zase desítky případů Britů, kteří se po brexitu rozhodli přestěhovat do Česka a teď tu rozjíždějí byznys.

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

V Britské obchodní komoře už působíte patnáct let. Jak se za tu dobu změnila?

Pamatuji, že jsem se tehdy přihlásila na inzerát, který visel na jednom známém pracovním portálu, a rovnou z přijímacího pohovoru jsem si asi po dvou hodinách odnášela podepsanou pracovní smlouvu. I na tom je mimochodem vidět, jak se doba proměnila, dnešní výběrová řízení trvají výrazně déle. Poměrně dost se za tu dobu samozřejmě změnila i Britská obchodní komora. Když jsem v ní začala pracovat, žilo v Česku kolem 35 tisíc Britů a komora měla přes 300 členů z řad firem. Obě tato čísla se od té doby o dost snížila. Britů tu žije něco přes 10 tisíc a počet našich členů klesl na 165. Stále však představují průřez silnými britskými investory, kteří výrazně posilují ekonomiku v Česku.

Britové začali z Česka ve velkém odcházet, poté co si firmy uvědomily, že expati jsou pro ně mnohem dražší než stejně kvalifikovaní Češi.

Změnila se během té doby i role, kterou komora zastává?

Určitě. Před patnácti lety potřebovali expati, tedy klíčoví zaměstnanci našich členů, pomoc komory v mnohem větší míře. Netušili, jaká banka je pro ně nejlepší, do které mezinárodní školy dát dítě, jestli je pro ně určitá mezinárodní klinika tou pravou. Vyžadovali po nás mnohem víc edukativních akcí, než je tomu dnes. V následujících letech ale firmy v Česku postupně zjišťovaly, že expati jsou pro ně mnohem dražší než stejně kvalifikovaní Češi. A tak Britové začali z Česka ve velkém odcházet. Souběžně s tím se měnila i role komory. Už tolik neposkytujeme takzvaný hand holding servis, v němž pomáháme expatům zorientovat se v nové zemi. Poptávány jsou už jiné služby, zejména na základě individuálních potřeb firem. Je to mnohem náročnější, ale pro firmy přínosnější. Každá si zde najde přesně to, co ji zajímá. Ať už jde o business development, posílení značky, diverzitu nebo třeba ESG.

Co je tedy momentálně vaší hlavní úlohou?

Pomáháme vzájemně propojovat byznys našich členů. Ať již jde o české a britské firmy nebo neziskový a korporátní sektor. Velké britské neziskovky mohou najít spoustu synergií s korporacemi v Česku. To zdaleka neznamená, že po nich chtějí jen peníze. Členům vždycky říkám, že za ně byznys neuděláme, ale určitě je seznámíme, proces odřídíme a usnadníme, také jim umožníme setkávat se na našich platformách. Mohou se potkat na našich networkingových akcích, třeba i s představiteli české vlády, o což samozřejmě zástupci britských firem hodně stojí. Věnujeme se i diverzitě, pro ženy máme například již dvanáct let mentoringový program Equilibrium, který jim má pomoct v profesním růstu, ale třeba i s návratem do práce po mateřské dovolené. Před těmi dvanácti lety se ho zúčastnilo dohromady asi 18 párů mentorů a mentorovaných žen. Loni už těch párů bylo 145. Poptávka je neuvěřitelná, a to jak ze strany žen, tak i ze strany mentorů. Stal se z toho jeden z našich nejdůležitějších projektů v Česku.

Jak výrazně spolupracuje komora s britskou ambasádou?

Za těch patnáct let jsem potkala pět britských velvyslanců či velvyslankyň v Česku a vždycky říkám, že vztah mezi britskými obchodními komorami a velvyslanectvími je jako každý jiný vztah. Musí se na něm intenzivně pracovat. Rozhodně není samozřejmostí, že vzájemná spolupráce funguje výborně. Momentálně si troufnu říct, že náš vztah je ukázkový. V Česku je nově na pozici britského velvyslance Matt Field a bylo od začátku vidět, že podpora byznysu je jednou z jeho jasných priorit, což je pro komoru nesmírně důležité.

Silvia Bušniaková

Má vysokoškolské vzdělání z Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Pro British Chamber of Commerce v Česku pracuje více než 15 let. Předtím kariérně působila ve společnostech HBO a Vodafone. Narodila se na Slovensku, vyrostla v Africe, dospívání strávila v bývalé Jugoslávii, střední školu dokončila v USA, studovala ve Velké Británii, Německu a Portugalsku. Ve svém volném čase se věnuje běhu, golfu, vaření a cestování s dcerou.

Změnilo se za těch posledních patnáct let vnímání Česka v britských očích?

Pořád jsme pro ně, pokud jde o objem obchodu, relativně menší hráč. To ale neznamená, že nejsme významní, naopak. Je to vidět i na frekvenci takzvaných Trade Shows, které pořádá obchodní oddělení britské ambasády.

A změnilo se nějak vnímání Británie v českých očích?

Ten pohled je pořád velmi pozitivní. Velká Británie je stále jednou z největších ekonomik světa a dlouhodobě je v Česku vnímána jako spolehlivý partner. Samozřejmě brexit v tomto ohledu poněkud zamíchal karty, v roce 2020 vzájemná obchodní výměna s Británií poněkud spadla, postupně se ale dostává do standardních čísel.

Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností odemykat placené články pro přátele.

Vyzkoušejte předplatné Ekonomu