Zahraničním akcionářům pošlou letos obchodní společnosti z Česka víc peněz než v posledních dvou letech. Stala se z toho politická záležitost, i když ekonomové pro tento jev mají pochopení a vysvětlují, že když se tu cizí investoři při solidních dividendách cítí dobře, ekonomika z toho může těžit.
Jak ukazují statistiky České národní banky, za první pololetí bylo na dividendách do ciziny vyplaceno 171,4 miliardy korun. O rok dříve to bylo za stejnou dobu asi 88 miliard.
Menší nárůst je vidět na předběžných datech za období od ledna do září – ukazují, že do ciziny šlo v podobě dividend a úroků 293,7 miliardy korun. Loni to za stejnou dobu bylo 285 miliard korun.
„Zčásti je to dlouhodobý trend, který je u konvergujících ekonomik běžný, ale speciálně současná situace reflektuje, že se řadě firem podařilo promítnout vyšší inflaci do cen a navýšit marže,“ říká Dominik Stroukal, ekonom z Metropolitní univerzity Praha a člen státního poradního orgánu NERV.
Právě politici na nárůst odlivu těchto peněz reagují. Vláda v aktualizovaném programovém prohlášení už v březnu slíbila tuto otázku řešit „s cílem zvyšovat atraktivitu a investování v ČR zvýhodněním reinvestic zpět do české ekonomiky“. Míří na to, že podíl reinvestic, tedy množství peněz, které tu firmy se zahraniční účastí z výdělků nechají, v období mezi lednem a zářím meziročně klesl ze 113 na 106 miliard korun.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později