Vláda do svého konsolidačního balíčku zahrnula celou řadu změn v daních z příjmů a odvodech zaměstnanců i OSVČ, které povedou ke zvýšené zátěži určitých skupin obyvatel. Takové zvyšování daní je vždy nepopulárním krokem, lze ho ale udělat tak, aby bolelo méně, nebo více, a také tak, aby kromě bolestivého zvyšování daní třeba upravilo některé neefektivity v systému.

Zdanění práce má v Česku několik specifik, která nejsou pro fungování ekonomiky ani pro veřejné rozpočty dobrá, a daňové změny dávaly možnost je narovnat. Jedním z těchto specifik jsou velké rozdíly ve zdanění OSVČ a zaměstnanců. To vede mimo jiné k vysokému počtu osob pracujících na takzvaný švarcsystém, kvůli čemuž státu unikají příjmy a samotní živnostníci pak pobírají extrémně nízké starobní důchody.

Zvyšování daní je dobrou příležitostí tento problém trochu narovnat. V navržených změnách se ale zdanění OSVČ zvyšuje jen málo a především u nízkopříjmových OSVČ (těch se výrazně dotkne zvýšení minimálního vyměřovacího základu pro odvody na sociální pojištění). Do boje s vysokými výdajovými paušály, které by rozdíly ve zdanění vysokopříjmových OSVČ a zaměstnanců trochu narovnaly, se vláda nepustila.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.