Kdo chce ušetřit na energiích, musí nejdříve vědět, kolik za ně zaplatí. Ač se to zdá zřejmé, někde tomu tak není. Například průběžné náklady na energie a služby v bytech jsou pro jejich obyvatele stále neznámou, přestože čtvrtina všech výdajů domácností směřuje právě na bydlení. „Dnes se mají lidé možnost dozvědět o těchto výdajích z nějakého papíru, kterému vůbec nerozumí a který jim přijde jednou za rok,“ říká zakladatel a šéf českého start‑upu BeiT Miro Hachlinec.
Se svým vývojovým týmem zaměřil pozornost tímto směrem. „Když si sednete do auta, vidíte spotřebu paliva a dokážete ji nějakým způsobem ovlivnit. Když ale přijde až rok od konce doby spotřeby účet za teplo, vodu, plyn, tu možnost nemáte,“ připomíná, že data nejsou dostatečně digitalizována a dostat se k informacím je velmi složité.
V BeiT vytvořili komplexní produkt s kombinovaným hardwarovým i softwarovým řešením Bytové konto. Zprůhlední všechny výdaje na bydlení včetně složitě rozúčtovávaných energií a služeb. „Bytová správa jako jedna z mála oblastí v moderním světě neprošla zásadní technologickou modernizací. Není ale udržitelné, aby byla nadále tolik závislá na lidské pracovní kapacitě,“ vysvětluje Hachlinec.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později