1. Západ uvalil na Rusko tvrdé sankce
Odvetou za ruský vpád na Ukrajinu uvalil Západ na Rusko tvrdé hospodářské sankce, které by měly omezit schopnost Moskvy pokračovat v boji. Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira jde o ekonomickou válku a jejím cílem je kolaps ruské ekonomiky.
Nejtvrdším opatřením je zmrazení devizových rezerv ruské centrální banky. Ty v přepočtu představují více než 630 miliard dolarů, přičemž podle odhadů jich je uloženo 32 procent v eurech a 16 procent v dolarech. Podle amerických analytiků by zhruba devadesát procent v západních měnách uložených rezerv teď mělo být pro Rusko buď bezcenných, nebo jen těžko dostupných. Část deviz však Moskva má ve zlatě a v čínských jüanech. V důsledku západního úderu na ruský bankovní systém rubl oslabil o 30 procent.
Na druhém místě je částečné odstřižení Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT. Vyřazena z něj je ale zatím jen část ruských bank, a proto by tento krok neměl ochromit platby za ropu a zemní plyn a ohrozit zásobování Evropské unie ruskými uhlovodíkovými palivy.
Západní sankce rovněž komplikují přístup Ruska k moderním technologiím. Týká se to i technického vybavení pro ruské strojírenství a zbrojní průmysl a zařízení pro těžařské firmy. Ty tak ztratí schopnost geologického průzkumu a otevírání nových nalezišť.
Pro ruská letadla bude také uzavřen vzdušný prostor nad Evropou a také nad Velkou Británií a Kanadou, což postihne rovněž soukromá letadla ruských oligarchů.
V souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu zavedla Evropská unie i sankce vůči 555 lidem a 52 organizacím. A především zmrazila majetek prezidenta Vladimira Putina a ministra zahraničí Sergeje Lavrova.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později