Výše daňové slevy na poplatníka se dlouhá léta neměnila, proto ty, kteří podávají daňové přiznání za rok 2021, může těšit její zvýšení. Je to o tři tisíce na 27 840 Kč.

Další změnou ve slevách na dani je zvýhodnění rodin s dětmi. Pokud dítě navštěvuje předškolní vzdělávací zařízení, jeden z rodičů může uplatnit takzvané školkovné. Pro aktuální zdaňovací rok se maximální částka zvedla ze 14 600 Kč na 15 200 Kč. Zároveň se zvedla sleva na děti. Na druhé z 19 404 Kč na 22 320 Kč za rok. U třetího a každého dalšího dítěte se daňové zvýhodnění zvyšuje z 24 204 Kč na 27 840 Kč za rok.

Zrušen byl maximální limit pro uplatnění daňového bonusu na dítě (nárok vzniká, pokud je sleva vyšší než daň) a lze ho uplatnit na libovolný počet dětí. Stále ale platí podmínka minimálního výdělku ze závislé činnosti, tedy zaměstnání nebo podnikání. Pro rok 2021 je jeho výše stanovena na 91 200 Kč.

Dvě sazby u hypotéky

Zrušením daně z nabytí nemovitosti se změnila i sleva pro úroky z hypotéky. Z předchozího jednotného horního limitu 300 000 Kč vznikly dvě sazby.

První případ je, pokud se poplatník stal vlastníkem nemovitosti, která je financována hypotékou, do 1. ledna 2021. Zde dál platí limit úroků maximálně 300 000 Kč. Pokud se poplatník ale stal vlastníkem zmíněné nemovitosti po 1. 1. 2021, pak platí limit úroků 150 000 Kč.

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.