Během posledních měsíců se mezi českými firmami výrazně zvýšil zájem o využití vodíku v energetice, průmyslu a dopravě, kde má nahradit technologie zatížené škodlivými emisemi. „Vidíme to i v naší platformě, která měla před rokem kolem desítky členů, dnes se blížíme čtyřicítce,“ říká Aleš Doucek, předseda představenstva České vodíkové technologické platformy HYTEP a zároveň vedoucí oddělení vodíkových technologií energetické společnosti ÚJV Řež. Mezi první obory, v nichž se vodík prosadí, bude podle Doucka patřit doprava. Půjde především o kamiony a autobusy, u nichž je využití bateriové elektromobility kvůli dlouhému nabíjení a malému dojezdu omezené.

V poslední době se nejen v odborných kruzích, ale i v politickém a byznysovém prostředí stupňují diskuse o vodíkových technologiích. Proč?

Důvody se liší obor od oboru, ale jednotící linka spočívá v tom, že vodík může bezemisně nebo nízkoemisně nahradit řadu současných technologií, které jsou výrazně zatížené uhlíkovými emisemi. A to je nyní zásadní celospolečenské téma.

Kterých oborů se to týká nejvíc?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.