Současný razantní a prudký růst cen energií na celém světě jasně ukázal, že střední Evropa včetně Česka není vůbec připravena na odstřižení od elektráren na fosilní paliva. Říká to v rozhovoru pro Ekonom Michal Šnobr, analytik trhů s energiemi, minoritní akcionář společnosti ČEZ i poradce investiční skupiny J&T. „Tuhle změnu struktury energetiky nelze provést v řádech let. To je proces na dekády. Čím víc na tom budou politici lpět, tím víc to vytváří tlaky na navyšování cen energií v krátkodobém a střednědobém horizontu,“ říká Šnobr.

Podle jeho slov politici v Česku zaspali a stále se řídí zastaralou energetickou koncepcí. „Nebyli jsme schopni její revize, vůbec jsme si neuvědomili, kam se posouvá evropská energetická koncepce. Nejhorší by bylo převzít politiku současného vicepremiéra Karla Havlíčka a spolehnout se na postavení jednoho bloku v Dukovanech,“ varuje.

Po Bohemia Energy, která minulý týden ukončila dodávky energií, zůstal skoro milion klientů. Do problémů se dostávají další menší dodavatelé. Vznikne prostor pro nové operátory, nebo si zákazníky jen přerozdělí ti stávající?

Vznikne, otázka je, jak zareaguje politické prostředí a jestli přijdou změny, které by takový zásah vyvolal. Ukazuje se, že to je systémový problém. Mnoho dodavatelů slouží jen jako průtokový ohřívač.

Jak to myslíte?

Nakoupí a prodají a mezitím na to udělají reklamu v televizi. Nic jiného za tím není. Takové společnosti různě spekulují, aby měly vyšší marže a aby získaly co největší kmen zákazníků. Pokud takovéto firmy přepálí akvizice, tedy získávání jiných zákazníků, jež je finančně náročné, tak v případě prudkého vzestupu cen energií prostě situaci nezvládnou. Což se na trhu stalo. A ten problém tady bude znovu. Stejně jako po krachu Moravia Energo se vytvořilo místo pro Bohemia Energy a další.

Měl by do toho zasáhnout regulátor, tedy stát, a vytvořit přehlednější podmínky?

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.